رهاسازی ۱.۷ میلیارد متر مکعب آب از سد سفیدرود

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به رها سازی یک میلیارد و ۷۶۳ میلیون متر مکعبی آب سد سفیدرود، گفت: در حال حاضر ذخیره پشت سد ۴۵۱ میلیون متر مکعب است. وحید خرّمی با بیان اینکه در حال حاضر مجموعه آب تحویلی به شبکه سفیدرود یک میلیارد و ۷۶۳ میلیون متر مکعب است، گفت: […]

مدیر عامل آب منطقه ای گیلان با اشاره به رها سازی یک میلیارد و ۷۶۳ میلیون متر مکعبی آب سد سفیدرود، گفت: در حال حاضر ذخیره پشت سد ۴۵۱ میلیون متر مکعب است.

وحید خرّمی با بیان اینکه در حال حاضر مجموعه آب تحویلی به شبکه سفیدرود یک میلیارد و ۷۶۳ میلیون متر مکعب است، گفت: این میزان آب برای آبیاری ۱۷۲ هزار هکتار از اراضی شالیزاری تحت پوشش شبکه سفیدرود بوده است.

وی با اشاره به اینکه میزان حجم ذخیره سد مخزنی سفیدرود ۴۵۱ میلیون متر مکعب است، افزود: دبی ورودی آب ۲۳ متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن ۱۶۳ متر مکعب بر ثانیه است.

مدیرعامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه در حال حاضر مشکلی در حوزه آبیاری نداریم، تصریح کرد: بر اساس گزارشات دریافتی از سازمان جهاد کشاورزی گیلان ۸۵ درصد شالیزارهای استان خوشه زنی داشته است.

وی همچنین به نوبت بندی آب اشاره کرد و گفت: نوبت بندی آب بر اساس تصمیم کمیته منابع و مصارف آب استان و پایش شرایط جوی اتخاذ می‌شود و تا چند روز آینده به همین منوال رهاسازی آب انجام خواهد شد.

خرمی تاکید کرد: تا زمانی که جهاد کشاورزی درخواست رهاسازی آب برای اراضی تحت شبکه را داشته باشد رهاسازی انجام خواهد شد.

وی در ادامه به وضعیت سد شهر بیجار نیز اشاره و اظهار کرد: هم اکنون پایداری تأمین آب شرب و آب زراعی ۱۵۰ هکتار از اراضی منطقه از سوی این سد انجام می‌شود.

مدیر عامل آب منطقه‌ای گیلان با بیان اینکه در حال حاضر ذخیره سد بیجار (آیت الله بهجت) ۷۲ میلیون متر مکعب است، گفت: ورودی دبی آب این سد نیم متر مکعب بر ثانیه و خروجی آن ۵ متر مکعب بر ثانیه است.

وی ادامه داد: سد شهر بیجار آب آشامیدنی ۷۰ درصد جمعیت شهری استان گیلان را تأمین می‌کند.

 

 

کمیته مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای گیلان برگزار شد

کمیته مدیریت بحران شرکت آب منطقه ای گیلان با هدف بررسی شرایط میزان آمادگی برای مقابله با سیلاب های احتمالی تشکیل شد.

   به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان ، کمیته مدیریت بحران این شرکت با حضور اعضاء کمیته و مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گیلان  روز سه شنبه  31 تیر ماه سال 1399 تشکیل شد.

با توجه به هشدار وضعیت نارنجی سازمان هواشناسی گیلان مبنی بر نفوذ تدریجی توده هوای ناپایدار وبارندگی در استان گیلان در ایام پایانی هفته و احتمال طغیان رودخانه ها و وقوع سیلاب در رودخانه ها با هدف بررسی میزان آمادگی برای مقابله با سیلاب های احتمالی کمیته مدیریت بحران این شرکت آب منطقه ای گیلان تشکیل گردید.

در این جلسه مقرر شد ؛

 – هرگونه هماهنگی لازم با فرمانداران و ادارات مرتبط در خصوص مدیریت بحران احتمالی بعمل آید .

–  اطلاع رسانی لازم برای خروج ماشین آلات متعلق به پیمانکاران از بستر رودخانه ها بعمل آید .

– ماشین آلات مورد نیاز بمنظور مدیرت بحران احتمالی به حالت آماده باش در آیند .

– پیش بینی های لازم برای مدیریت حجم آب احتمالی ورودی مخازن سدها صورت و هشدارهای لازم به حاشیه نشینان پایین دست در صورت لازم داده شود.

– در نقاط ورودی آب رودخانه به سردهنه های انهار مهم بویژه در مبادی ورودی شهرها ، هماهنگی لازم با عوامل شرکت بهره برداری بمنظور تنظیم حجم آبگذاری صورت گیرد.

– استقرار همکاران امورات، دفتر مطالعات و گروه های گشت وبازرسی در نقاط بحران به منظور پایش سیلاب و مستند سازی و گزارش میزان خسارت وارده .

در پایان تاکید شد به منظور جلوگیری از هر گونه حادثه و خسارت ، اشخاص حقیقی و حقوقی موارد احتیاط و ایمنی را رعایت نموده و از ورود و استقرار در حریم و بستر رودخانه ها، کانالها، و تأسیسات آبی استان اکیدا خودداری نمایند.