رفع تنش آبی ۳۰ روستای شهرستان کنارک

نماینده مجری طرح جهاد آبرسانی سیستان وبلوچستان گفت: در پی اتصال خط انتقال اضطراری آب از سد کهیر تا شهرستان کنارک، درطی مدت ۴ ماه، تنش آبی ۳۰ روستا برطرف شد و رفع مشکل کم آبی سایر روستا‌ها در حال اجراست.

به گزارش برقآب، به نقل از روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان، درطی سال‌های اخیر سد‌ها در مناطق کشور با اهدافی، چون ذخیره آب‌های سطحی برای نگه داشت آب برای تامین آب شرب، کشاورزی و صنعت و مهار سیلاب احداث شدند. سیستان و بلوچستان یکی از استان‌های است که چند سالیست با مشکل کم آبی روبرو است. سد کهیر یکی از طرح‌های راهبردی در جنوب استان است که عملیات اجرایی آن از سال ۸۹ آغاز شد تا یکی از مهمترین سد این استان، در طرح بزرگ آبرسانی در منطقه محسوب شود.

در سال ۱۴۰۰ سیل در سیستان وبلوچستان باعث شد تا اراضی و روستا‌های شهرستان کنارک زیر آب برود و این موضوع باعث شد تا اهمیت تکمیل و احداث سد کهیر بیشتر نمایان شود.

اردیبشهت ماه ۱۴۰۲، عملیات آبگیری سد کهیربعد از ۱۳ سال با حضور رئیس جمهور آغاز شد. به گفته‌ی وزیر نیرو حجم مخزن این سد معادل یک سد امیر کبیر و ۲ سد لتیان است.

رحمانی معاون اجرایی سد کهیر گفت: حجم مخزن سد کهیر ۳۹۰ میلیون متر مکعب است و هدف از احداث این سد مهار سیلاب و ذخیره آب برای مصارف کشاورزی، صنعت و شرب است.

وی ادامه داد: بدلیل اینکه رودخانه کهیر فصلی بوده برای بخش کشاورزی استفاده نمی‌شد و با توجه به آورد ۴۰ میلیون متر مکعبی آب در ابتدای سال، با مدیریت مناسب، آب را به روستا‌های پایین دست ارسال کردیم.

تاکنون بیش از ۳۰ روستای پایین دست این سد از آب آشامیدنی پایدار برخوردار شدند.

در گذشته روستاییان برای تامین اب از چاه‌های اطراف و رودخانه کهیر استفاده می‌کردند که در بسیاری مواقع به دلیل فصلی بودن رودخانه‌ی کهیر با کم ابی مواجه می‌شدند و در برخی روستا‌ها به صورت قطره چکانی و هر ۱۰ تا ۱۵ روز یکبار به آب آشامیدنی دسترسی داشتند، اما اکنون به صورت روزانه از آب پایدار بهره‌مند هستند.

در طی مدت ۴ ماه، با ابگیری سد کهیر و اجرای طرح اضطراری تا ابتدای روستای کهیر و اتصال به خطوط موجود، تنش آبی ۳۰ روستای شهرستان کنارک برطرف شد.

البته به دلیل تعدد روستا در شهرستان کنارک، خط پایدر نیز در حال انجام است طرحی که با خطوط ابرسانی با قطر بالاتر همه‌ی نیاز‌های ابی جمعیت این شهرستان در افق ۲۵ ساله برطرف می‌شود.

قاسمی افزود: مجتمع ۵۵ روستایی زیر مجموعه سد کهیر به منظور رفع تنش آبی در قالب طرح جهاد آبرسانی وزارت نیرو تامین اعتبار و عملیاتی می‌شود.

مدیرعامل آبفای سیستان و بلوچستان گفت: ۲۸ هزار نفر با اجرای طرح جهاد آبرسانی به روستا‌های نوار ساحلی کنارک و زرآباد از سد کهیر بهره‌مند می‌شوند.

از ابتدای سال با آبگیری سد کهیر، طرح‌های اضطراری تامین اب برای روستا‌های شهرستان کنارک ایجاد شد تا زیر ساخت‌ها برای تامین پایدار آب فرهم شود.