رعایت الگوی کشت و مصرف بهینه آب

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به وضعیت منابع آب در سطح استان از مردم و دستگاههای اجرایی خواست تنش آبی را در سال جاری جدی بگیرند و به فراخور این وضعیت همکاری کنند.

رعایت الگوی کشت و مصرف بهینه آب، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به وضعیت منابع آب در سطح استان از مردم و دستگاههای اجرایی خواست تنش آبی را در سال جاری مصرف بهینه آب جدی بگیرند و به فراخور این وضعیت همکاری کنند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان البرز با اشاره به وضعیت منابع آب در سطح استان از مردم و دستگاههای اجرایی خواست تنش آبی را در سال جاری جدی بگیرند و به فراخور این وضعیت همکاری کنن

به گزارش برقاب، روابط عمومی :داوود نجفیان گفت: امسال شاهد ناترازی وضعیت آبی سدهای استان هستیم چرا که بارش برف در ارتفاعات کافی نبوده و همین امر سبب شد تا میزان ذخیره این منابع آبی مناسب نباشد.

وی یادآور شد: طبق آخرین بررسی ها ، اکنون ۲۹ درصد ظرفیت سد کرج از آب پر است؛ در حالی پارسال در این برهه زمانی ۳۳ درصد بود. (ظرفیت کل سد کرج ۱۸۰ میلیون متر مکعب است.)

نجفیان گفت: اکنون نیز ۴۲ درصد ظرفیت سد طالقان آب فرا گرفته که البته نسبت به مدت مشابه سال قبل بهتر است اما با توجه به بالا بودن برداشت آب ، برای حوزه جغرافیایی محدوده این سد کافی نیست.( ظرفیت کل سد طالقان ۴۲۰ میلیون متر مکعب است.)

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز اظهار کرد: در این شرایط آبی باید طرح کشت تکلیفی در استان البرز اجرا شود ضمن آنکه استفاده از آب بازچرخانی شده باید جایگزین آبیاری مزارع و صنایع استان شود.

وی گفت : تاکنون منابع مناسب برای تامین آب کشاورزی از محل تصفیه خانه های البرز تامین شده که در این زمینه نیازمند همکاری دستگاههای متولی هستیم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای البرز بیان کرد: طرح تغذیه مصنوعی دشت های استان البرز با جدیت در حال اجرا است و تاکنون ۲ طرح آن با ظرفیت ۱۰۲ میلیون مترمکعب برای مهار سیلابها در دشت های فردیس و هشتگرد به بهره برداری رسیده است.

وی ادامه داد: ۲ طرح دیگر در دشت های ساوجبلاغ و کرج در دست ساخت قرار دارد.

نجفیان اظهار کرد: طرح جامع آبرسانی نیز برای تامین آب از سدهای استان در دست اقدام است که از سال ۱۴۰۱ تاکنون با حمایت دولت سیزدهم توانسته ایم بخش بزرگی از این طرح در شهرستان های کرج ، ساوجبلاغ ، نظرآباد و اشتهارد اجرا کنیم.