رشد تولید برق در خوزستان نسبت به سال گذشته

مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان اینکه در 11 ماه گذشته از سال جاری 41 هزار و 629 گیگاوات ساعت برق در خوزستان تولید شده، گفت: این میزان برق تولیدی نسبت به سال قبل 14 درصد رشد داشته است.

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، “علی اسدی” بیان کرد: کل تولید برق استان در یازده ماهه سال ۱۴۰۲، ۴۱ هزار و ۶۲۹ گیگاوات ساعت بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۴۰۱ رشد ۱۴ درصدی را نشان می­‌دهد.
وی افزود: انرژی مصرفی در یازده ماهه سال ۱۴۰۲ برابر با ۴۱ هزار و ۴۳۰ گیگاوات ساعت بوده که نشان دهنده حدود ۴ درصد افزایش مصرف انرژی نسبت به مدت مشابه در سال قبل است.
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان با بیان اینکه در بهمن ماه نیز ۲ هزار و ۵۵۵ گیگاوات ساعت برق در خوزستان تولید شده است، ادامه داد: از مقدار برق تولیدی در بهمن ماه ۱۴.۶ درصد در نیروگاه‌های برق‌آبی، ۸۵.۱ درصد در نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی و حدود ۰.۳ درصد در نیروگاه‌های تولید پراکنده بوده است.
اسدی تصریح کرد: از ۲ هزار و ۱۷۴ گیگاوات ساعت برق تولیدی در نیروگاه‌های حرارتی و سیکل ترکیبی در بهمن ماه، ۴۹ درصد توسط بخش خصوصی (نیروگاههای زرگان، آبادان، خرمشهر، بهبهان، غرب کارون و فجر) و ۵۱ درصد توسط بخش دولتی  (نیروگاه‌های رامین ، ماهشهر و دو کوهه) تولید و به شبکه تحویل شده است.
وی اظهار کرد: در این بازه زمانی انرژی مصرفی با ۲ هزار و ۱۰۲ گیگاوات ساعت ۱ درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش داشته و پیک مصرف در بهمن ماه ۱۴۰۲ با مصرف ۳ هزار و ۸۷۴ مگاوات نسبت به پیک بار بهمن ماه سال قبل، ۰.۲ درصد افزایش داشته است.
بر اساس این گزارش، ظرفیت منصوبه تولید نیروی برق استان خوزستان در بخش انتقال و فوق توزیع برابر با ۱۶ هزار و ۹۴ مگاوات شده است که از این میزان ظرفیت منصوبه در بخش آبی برابر با هشت هزار و ۱۹۴ مگاوات و در بخش حرارتی هفت هزار و ۵۵۸ مگاوات است. ظرفیت بخش DG (نیروگاه‌های تولید پراکنده شامل شامل نیروگاه‌های حرارتی، نیروگاه‌های آبی و خورشیدی) نیز ۳۴۲ مگاوات است.