راه اندازی مرکز آموزش پدافند سایبری صنعت برق

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان سردار محمدعلی مطیعی در نشستی با مهندس ریاحی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان و سایر مسئولان استان اظهار کرد: بازدید از توانمندی های صنعت برق خراسان، انرژی مضاعفی در ما ایجاد کرد. مساله نیروی انسانی در هر کاری از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین […]

به گزارش روابط عمومی شرکت برق منطقه ای خراسان سردار محمدعلی مطیعی در نشستی با مهندس ریاحی مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان و سایر مسئولان استان اظهار کرد: بازدید از توانمندی های صنعت برق خراسان، انرژی مضاعفی در ما ایجاد کرد. مساله نیروی انسانی در هر کاری از اهمیت زیادی برخوردار است و به همین جهت لازم است در این حوزه کار شود.
وی ادامه داد: به نظر می رسد می توان در پارک آموزشی صنعت برق خراسان که در آینده راه اندازی خواهد شد، سهم ویژه ای برای امنیت سایبری و پدافند غیرعامل و همچنین آموزش در این خصوص در نظر گرفت. ما نیز آمادگی لازم برای همکاری در این زمینه را داریم تا در این مجموعه مرکز آموزش پدافند سایبری و بازگشت پذیری را ایجاد کنیم.
سردار مطیعی تاکید کرد: صنعت برق خراسان ظرفیت بالایی در اختیار دارد که بهتر است برای راه اندازی مجموعه آموزش سایبری، توافق نامه ای بین شرکت برق منطقه ای خراسان و سازمان پدافند غیرعامل کشور منعقد گردد.
در ادامه مهندس رضا ریاحی رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان ضمن استقبال از این پیشنهاد و ابراز آمادگی کامل شرکت برق منطقه ای خراسان در این زمینه، بیان کرد: صنعت برق از 3 بخش عمده تولید، انتقال و توزیع تشکیل شده است. باید توجه داشت در حوزه انتقال و فوق توزیع در کشور سرمایه گذاری های کلانی صورت گرفته که حجم این سرمایه گذاری در خراسان رضوی بیش از 8000 میلیارد تومان است؛ این در حالی است که سهم صنعت برق خراسان از شبکه برق کشور فقط 7 درصد است. مراقبت از این سرمایه عظیم عمدتا بر عهده اپراتورها و شرکت های تامین و نگهداری است که حجم قابل ملاحظه ای از بدنه شرکت های برق منطقه ای را به خود اختصاص می دهند.
وی ادامه داد: بنابراین اگر بتوان تنها یک درصد ارزش افزوده در این بخش ایجاد کرد، عواید ناشی از آن ارقامی نجومی خواهد بود. در حال حاضر 16 شرکت برق منطقه ای در سطح کشور فعال است که هر کدام به طور متوسط سالانه حدود 50 تا 70 میلیارد تومان برای سرویس و نگهداری شبکه برق کشور هزینه می کنند.
مهندس ریاحی خاطرنشان کرد: با توجه به همه این موارد لازم است شرایطی فراهم شود که یک اپراتور بتواند مهارت های کاری را به خوبی فرا بگیرد.
وی با اشاره به سهم عوامل مختلف در بروز حوادث در شبکه تصریح کرد: در حوادث مربوط به شبکه علل مختلفی وجود دارد که هر کدام سهمی به خود اختصاص می دهد. بین عوامل خطا در سیستم های حفاظتی، سهم خطای نیروی انسانی 25.3 درصد است که بالاترین سهم بین همه عوامل به شمار می رود. این در حالی است که عمدتا در بروز حوادث بیشتر به نقایص تجهیزات توجه می شود در حالی که یک چهارم این خطاها مربوط به نیروی انسانی است که می توان به شکلی کم هزینه آن را برطرف کرد.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان تصریح کرد: مساله اینجاست که ما به درستی مشکلات را تحلیل نمی کنیم. باید توجه داشت آموزش هزینه بسیار کمتری برای ما دارد. ما معلم و تجهیزات آموزشی لازم را در اختیار داریم و تنها نیازمان طراحی یک سیستم مستمر آموزش عملی اپراتورها و گروههای تعمیر و نگهداری است. در همین راستا شرکت برق منطقه ای خراسان به فکر ایجاد یک پارک آموزشی افتاد تا از آن برای آموزش این نیروها استفاده کند. باید توجه داشت نیمی از نیروهای شرکت های برق منطقه ای کشور نیروهای اپراتور و تعمیر و نگهداری هستند که اگر به درستی آموزش ببینند، حوادث شبکه کاهش خواهد یافت. نباید از یاد برد که سرعت عمل در کار نیروهای اپراتور مولفه بسیار مهمی است. حتی اگر بتوان یک درصد از حوادث را به وسیله همین آموزش ها کاهش داد، باز هم ثمرات مفید بسیار زیادی خواهد داشت.
وی با بیان اینکه در برنامه ریزی های ما قرار است همزمان طبق تقویم آموزشی، نیروهای اپراتور و گروه های تعمیر و نگهداری آموزش های لازم را ببینند، خاطرنشان کرد: این مرکز پس از راه اندازی می تواند مجموعه ای مفید برای کشورهای همسایه نیز باشد چراکه در حوزه صنعت برق، اکثر کشورهای همسایه نسبت به ما در سطح پایین تری قرار دارند. سطح صنعت برق کشور ما هم تراز با اروپاست. همین موضوع ظرفیتی است که می توان از آن برای آموزش، کسب درآمدهای ارزی، برقراری روابط دوستانه و فراهم سازی زمینه همکاری با کشورهای همسایه استفاده کرد.
مهندس ریاحی تاکید کرد: کشور ما از ظرفیت های زیادی برخوردار است اما باید بیاموزیم که نگاه به داخل داشته باشیم و با تکیه بر توانمندی های خودمان پیش برویم؛ تنها در این صورت است که پیشرفت خواهیم کرد. ما زمانی به پیشرفت واقعی می رسیم که تلاش کرده باشیم. متاسفانه اینطور عادت کرده ایم که نسخه ای غربی را به کشور وارد و آن را اجرا می کنیم. مشکل اکثر کشورهای در حال توسعه این است که در آن ها این تلاش خودباورانه در بعضی زمینه ها کم است. در همین راستا اعتقاد صنعت برق خراسان این است که باید دنبال افزایش بهره وری و دوری از هزینه تراشی برای کشور بود.

تاکید مقام معظم رهبری بر رسیدگی به فرسودگی شبکه برق به افزایش تاب آوری شبکه کمک می کند
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر لزوم رسیدگی به فرسودگی های شبکه برق گفت: مقام معظم رهبری در این خصوص اشاره مهمی داشته اند که بسیار دقیق بود. باید توجه داشت میزان تاب آوری شبکه برق به همین فرسودگی بازمی گردد. مساله فرسودگی موضوعی مهم است که جای کار دارد، چرا که کاهش فرسودگی به افزایش تاب آوری شبکه کمک می کند. فرسودگی می تواند موجب از هم پاشیدن شبکه در حوادث و بخصوص حملات سایبری شود و باید به آن توجه جدی کرد.
مهندس ریاحی اضافه کرد: صنعت برق خراسان، شبکه برق شهر مقدس مشهد را تا سال 1420 مطالعه و برنامه ریزی کرده است. این در حالی است که در کل کشور مطالعه ای تا این افق زمانی صورت نگرفته است. براساس این مطالعه قرار است 54 کیلومتر تونل انرژی تا 21 سال آینده در مشهد ایجاد کنیم و بر مبنای همین مطالعه است که سطح مقطع قسمت هایی از تونل های انرژی در حال اجرا را افزایش داده ایم.

مرکز ملی مدیریت انرژی ساختمان در خراسان پایه گذاری می شود 
وی همچنین از برنامه ریزی صنعت برق خراسان برای پایه گذاری مرکز ملی مدیریت انرژی ساختمان در استان خبر داد و افزود: این هدف گذاری به این دلیل است که یکی از بزرگترین بخش هایی که انرژی در آن اتلاف می شود، ساختمان است و هیچ کنترلی روی این مساله وجود ندارد. در کل شبکه انتقال کشور میزان تلفات تنها 3 تا 4 درصد است؛ در حالی که حجم عظیمی از انرژی در ساختمان ها هدر می شود. متاسفانه با تغییر الگوی مصرف خانوار، حجم این هدررفت بیشتر نیز شده است.
مهندس ریاحی ادامه داد: در راستای ایجاد مرکز ملی مدیریت انرژی ساختمان با سازمان نظام مهندسی نیز هماهنگی هایی صورت گرفته تا بدون اخذ مجوز از مرکز ملی مدیریت انرژی ساختمان، پروانه بهره برداری ساختمان به کسی اعطا نشود.
مدیر عامل شرکت برق منطقه ای خراسان تصریح کرد: سال گذشته با حمایت شرکت توانیر و وزارت نیرو یک میلیارد تومان بودجه برای راه اندازی این مرکز اختصاص یافت که تجهیزات لازم آن خریداری شده و انشالله تا سال آینده این مرکز افتتاح خواهد شد.