رئیس جمهور (۲۸ دی ماه) از سد نم رود بازدید می کند

در ادامه سفرهای رییس جمهور به شهرستان های استان تهران، وی پنجشنبه ۲8 دی ماه با سفر به شهرستان فیروزکوه و بازید از سد نم رود در جریان روند پیشرفت این پروژه قرار می گیرد.

به گزارش برقاب : روابط عمومی شرکت آب منطقه ای تهران، سد نم رود که از اهمیت بالایی برخوردار است،۸۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و همه توان شرکت آب منطقه ای تهران جهت تکمیل هرچه سریع‌تر آن به کار گرفته می‌شود. همچنین سد نم رود ظرفیت تنظیم آب به میزان سالانه ۱۲۰ میلیون مترمکعب را دارا بوده و آب مورد نیاز حدود ۳۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی را تامین خواهد کرد.

از جمله اهدف دیگر  احداث این طرح جلوگیری از شور شدن سفره های آب زیرزمینی و از بین رفتن آبخوان منطقه، اشتغال‌زایی طرح در حین اجرا (به صورت مستقیم و غیر مستقیم) و همچنین فراهم نمودن زمینه اشتغال در منطقه حین بهره‌برداری و جلوگیری از مهاجرت به کلان شهرها می باشد.

شایان ذکر است، پیشرفت فیزیکی بدنه سد ۹۹ درصد برآورد شده و فعالیت های مربوط به بدنه و تاسیسات جانبی و جاده های جایگزین (به طول ۱۸ کیلومتر شامل جاده ارجمند ۶ کیلومتر، جاده سلمان ۷ کیلومتر و جاده دریابک ۵ کیلومتر)  در درست تکمیل می باشد.

 در ضمن حریم دریاچه سد مذکور مساحتی بالغ بر هزار هکتار را در بر می‌گیرد که حدود ۶۴۴ هکتار از مساحت یاد شده جزو مستثنیات بوده و می‌بایست تحت تملک شرکت آب منطقه‌ای تهران قرار گیرد که از این مساحت، حدود ۵۳۰ هکتار تملک شده و حدود ۱۱۴ هکتار آن باقی مانده که عمدتا متعلق به اراضی کشاورزی و روستای سله بن است.

کل هزینه های صورت گرفته از سال ۱۳۸۴ تاکنون شامل تملک و ساختمان نم رود بالغ بر ۸۲۰ میلیارد تومان بوده  و اکنون این طرح جهت تکمیل پروژه و تملک اراضی باقیمانده نیازمند مبلغ ۳۵۰۰ میلیارد تومان می باشد.

همچنین به منظور جا به جایی روستای سله بن در قالب مبادله تفاهم نامه میان شرکت آب منطقه ای تهران و بنیاد مسکن و همراهی و همکاری مردم  این روستا در دست اقدام می باشد.

گفتنی است، سد نم‌رود بر روی رودخانه نم‌رود در ۱۸ کیلومتری شمال‌غرب شهرستان فیروزکوه و حدود ۲ کیلومتری پائین دست روستای سله‌بن به منظور تأمین بخشی از نیاز آب کشاورزی دشت‌های گرمسار، ایوانکی و چزکین، آب شرب و صنعت شهرستان گرمسار و توابع و همچنین نیاز آبی صنعت شهرستان فیروزکوه در حال احداث می باشد.