دلایل رها سازی آب از سدهای گلستان و بوستان

به گزارش برقاب، روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان گلستان ، ایرج حیدریان مدیر عامل آب شرکت آب منطقه ای گلستان ، با اشاره به اینکه قریب ۶۰ درصد حجم مخزن سدهای مذکور در حال حاضر آب دارد، تاکید کرد: با توجه به پیش بینی های فصلی بارندگی بیش از نرمال در اسفند ماه […]

به گزارش برقاب، روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان گلستان ، ایرج حیدریان مدیر عامل آب شرکت آب منطقه ای گلستان ، با اشاره به اینکه قریب ۶۰ درصد حجم مخزن سدهای مذکور در حال حاضر آب دارد، تاکید کرد: با توجه به پیش بینی های فصلی بارندگی بیش از نرمال در اسفند ماه سال جاری و فروردین سال آینده، ایجاد ظرفیت برای کنترل و تسکین سیلاب های احتمالی را، از دیگر اهداف رها سازی آب سدهای مذکور دانست.
وی در بخشی دیگر وی با اشاره به برنامه ریزی منابع و مصارف آب سدها که همه ساله با توجه به پیش بینی میزان بارش ها و نیاز آبی کشاورزان تنظیم می شود، اعلام کرد: براساس مصوبات کارگروه برنامه ریزی و هماهنگی توزیع آب سدها ی استان مقررگردید ۱۳ میلیون مترمکعب آب از سدهای گلستان و بوستان رها سازی شود.
حیدریان همچنین بر سفر استاندار گلستان در ۱۴ بهمن ماه سال جاری به شهر انبار الوم اشاره و اعلام کرد: یکی از مطالبات مردم بخش وشمگیر ذخیره آب در سد وشمگیر برای دوره  پیش روی آبیاری غلات بود که بلافاصله با تشکیل کارگروه هماهنگی توزیع آب سدهای استان در ۱۸ بهمن ماه با حضور نمایندگان دادگستری استان ، فرمانداری های مرتبط، مدیریت بحران استانداری ، هواشناسی، شیلات، تعاون روستایی ، جهاد کشاورزی، حفاظت محیط زیست استان و مدیران ادارات منابع آب و کارشناسان و مدیران مرتبط و پس از بحث و تبادل نظر با هدف مدیریت یکپارچه منابع آب گرگانرود و ایجاد ظرفیت خالی در سدهای گلستان و بوستان برای ذخیره سازی سیلاب های احتمالی، رهاسازی بخشی از آب سدهای گلستان و بوستان مصوب گردید. که رها سازی آب از ساعت ۱۰ شب اول اسفند ماه ۱۴۰۲ آغاز می گردد . لذا به کشاورزان و اهالی محترم منطقه به ویژه مسیر گرگانرود تاکید می‌شود از نزدیک شدن به حریم رودخانه‌ها و پایاب سدهای بوستان و گلستان خودداری نمایند.
وی تصریح کرد: نیازهای آبی کشاورزان شرکت های تعاونی تولید روستایی سدهای گلستان و بوستان برای ماه های آینده پیش بینی شده است و از این بابت جای هیچ گونه نگرانی نیست. حیدریان در پایان از کشاورزان و بهره برداران خواست تا ضمن همکاری با ماموران انتظامی و همکاران این شرکت در فراهم شدن انتقال حداکثری آب به سد وشمگیر همکاری لازم را داشته باشند.