دسترسی به آب آشامیدنی سالم جزو حقوق بشری همه افراد است.

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی نقاشی آب، با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و رئیس دفتر یونیسف در ایران، در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این جشنواره ملی ۳ هزار و ۷ اثر در هشت محور مورد داوری قرار گرفت. بر اساس این […]

مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی نقاشی آب، با حضور معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و رئیس دفتر یونیسف در ایران، در ساختمان ستادی وزارت نیرو برگزار شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، در این جشنواره ملی ۳ هزار و ۷ اثر در هشت محور مورد داوری قرار گرفت.
بر اساس این گزارش، ارزیابی این جشنواره ملی در هشت محور شامل “آب و محیط زیست”، “آب و کشاورزی”، “آب و فرهنگ”، “سازگاری با کم آبی”، “بازچرخانی آب” و “کرونا، بهداشت و مصرف آب” صورت گرفته است.
این گزارش می‌افزاید، وزارت نیرو این جشنواره را در راستای سند همکاری امضا شده میان این وزارتخانه با یونیسف که اواخر خرداد سال ۱۳۹۹ به امضای طرفین رسید، به مرحله اجرا رسانده است.
در این سند همکاری، برنامه‌های فرهنگی در زمینه کار کودک و نوجوان همچون برگزاری جشنواره ملی و منطقه‌ای نقاشی آب، کارگاه آموزشی با محوریت مدیریت منابع آب و ظرفیت‌سازی برای رعایت هر چه بیشتر ملاحظات محیط زیستی در ساخت تاسیسات آب و برق و پشتیبانی فنی برای ارتقای ظرفیت در مدیریت منابع آب برای همکاری دو طرفه تعریف شده که این جشنواره نیز در همین راستا برگزار شده است.
در آیین پایانی این جشنواره که امروز دوشنبه با حضور “قاسم تقی‌زاده‌خامسی” معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا و “مندیپ اوبرایان” رئیس دفتر یونیسف در ایران برگزار شد، برترین‌ها در موضوعات مختلف به شرح ذیل معرفی و تقدیر شدند.

نفرات اول تا دهم ۴ تا ۷ سال

نام و نام خانوادگی محور رتبه
پرناز گودرزی آب و فرهنگ اول
آدلیا ملک پور آب و آینده دوم
آوینا علی اصغری کرونا، بهداشت و مصرف آب سوم
نیکا طیبی آب و محیط زیست سوم
یسنا سادات رضوی آب و سلامتی قابل تقدیر
هلیا حمزه آب و آینده قابل تقدیر
محمد مهدی سلامی آب و کشاورزی قابل تقدیر
غزل نودهی آب و آینده قابل تقدیر
عسل شبانی آب و آینده قابل تقدیر
رضا تقویان آب و آینده قابل تقدیر
عرشیا قاسمی آب و آینده قابل تقدیر

نفرات اول تا دهم ۸ تا ۱۱ سال

نام و نام خانوادگی محور رتبه
آیناز افرازفر آب و فرهنگ اول
پرهام خیری آب و آینده دوم
امیرحسین باقری فرد سازگاری با کم آبی سوم
دانیال نامور آب و آینده سوم
امیدرضا اکبرشاهی آب و فرهنگ قابل تقدیر
آنیتا بال نور آب و آینده قابل تقدیر
روشا سادات شهاب بازچرخانی آب قابل تقدیر
پانته آ نعمتی زاده آب و فرهنگ قابل تقدیر
حسنا اسکندری مقام آب و فرهنگ قابل تقدیر
عرفان غلامی ثانی آب و کشاورزی قابل تقدیر
محمد هادی آشتی جو آب و آینده قابل تقدیر

نفرات اول تا دهم ۱۲ تا ۱۵ سال

نام و نام خانوادگی محور رتبه
طاها جانفدا آب و فرهنگ اول
شهاب الدین بختیاری آب و آینده دوم
علی بیگلری بازچرخانی آب سوم
ایلیا چراغی آب و آینده قابل تقدیر
پارسا شیخ آبادی آب و آینده قابل تقدیر
پارسا قربانی آب و آینده قابل تقدیر
حسین محمدی آب و محیط زیست قابل تقدیر
سودا رشیدایی آب و آینده قابل تقدیر
ملیکا عباسی آب و کشاورزی قابل تقدیر
هانیه رحیمی آب و آینده قابل تقدیر

نفرات اول تا دهم ۱۶ تا ۱۸ سال

نام و نام خانوادگی محور رتبه
صبا آرین نژاد آب و آینده سوم
احسان شمسی آب و آینده قابل تقدیر
تینا تکلو آب و آینده قابل تقدیر
رضا اسماعیلی آب و آینده قابل تقدیر
زهرا کریمی پناه بافقی آب و فرهنگ قابل تقدیر
زهرا قره باغی آب و آینده قابل تقدیر
شیما هوشیاری آب و آینده قابل تقدیر
الهه موسوی آب و آینده قابل تقدیر

رئیس دفتر یونیسف در ایران با بیان اینکه پیامدهای آب ناسالم و بهداشت فردی و عمومی ناایمن بر کودکان سرسام‌آور است، گفت: دسترسی به آب آشامیدنی سالم جزو حقوق بشری همه افراد است.

“مندیپ اوبرایان” روز دوشنبه در آئین اختتامیه و معرفی آثار برتر جشنواره ملی نقاشی آب، اظهار کرد: دسترسی به آب آشامیدنی سالم و تأسیسات بهداشت فردی جزو حقوق بشری همه افراد است. این امر چه در زمان ثبات و چه در زمان بحران، چه در شهرها و چه روستاها و در همه کشورهای جهان، صرف نظر از اینکه کجا هستیم، صادق است.
وی اضافه کرد: زمانی که کودکان به آب پاک دسترسی ندارند سلامتی، تغذیه، آموزش و دیگر جنبه‌های زندگی آنها دچار تأثیرات منفی می‌شوند. به ویژه، دخترها، زنان و کودکان و افرادی که با معلولیت زندگی می‌کنند بیشتر متأثر می‌شوند.
رئیس دفتر یونیسف در ایران خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه بیماری کرونا توجهات را معطوف به اهمیت نظافت دست‌ها برای جلوگیری از شیوع این بیماری کرده است، اما سه میلیارد نفر در سراسر جهان، شامل صدها میلیون کودک مدرسه‌ای، به تأسیسات شستشوی دست با صابون دسترسی ندارند. مردمی که در مناطق روستایی، محله‌های فقیر شهری، نواحی مستعد بلایا و همچنین کشورهای با درآمد پایین زندگی می‌کنند بیشترین آسیب و تأثیرپذیری را از این وضعیت دارند.
وی افزود: پیامدهای آب ناسالم و بهداشت فردی و عمومی ناایمن بر کودکان می‌تواند سرسام آور باشد. روزانه بیش از ۷۰۰ کودک زیر پنج سال بر اثر ابتلا به بیماری‌های اسهالی ناشی از کمبود خدمات بهداشت فردی و عمومی مناسب جان خود را از دست می‌دهند. در مناطق تحت مناقشه، کودکان تقریبا ۲۰ برابر بیشتر در معرض مرگ ناشی از بیماری اسهالی در مقایسه با مرگ بر اثر خود مناقشه هستند.
اوبرایان ادامه داد: همان‌گونه که می‌دانیم ایران در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد و در معرض بحران‌های خطرناک کم‌آبی است. به همین علت، آمادگی و برنامه‌ریزی مرتبط برای پاسخگویی به هر نوع بحران بالقوه آب که می‌تواند زندگی کودکان و خانواده‌های آن‌ها بالاخص آسیب پذیرترین اقشار را تحت تأثیر قرار دهد، اهمیتی حیاتی دارد.
وی به همکاری دفتر یونیسف ایران و وزارت نیرو اشاره و خاطرنشان کرد: دفتر یونیسف ایران در سال ۲۰۲۰، اولین برنامه کاری خود را با وزارت نیرو امضا کرد که بر حوزه خدمات آب، بهداشت فردی و عمومی در کشور و نیز افزایش ظرفیت ملی مدیریت آب و برنامه‌ریزی مبتنی بر ریسک در حوزه واکنش به شرایط اضطراری حوزه آب، بهداشت فردی و عمومی، متمرکز است.
رئیس دفتر یونیسف در ایران در خصوص جشنواره ملی نقاشی آب گفت: این مسابقه نقاشی بخشی از اولین شراکت یونیسف با وزارت نیرو و با هدف تبیین ارزش آب از طریق تعامل با کودکان و نوجوانان و تفکر درباره ابعاد مختلف ارزش آب در زندگی ما، مانند کشاورزی، محیط زیست، بازچرخانی و بیماری کرونا است.