مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان در نمایشگاه داناب:

داناب طرحی در راستای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه آب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان گفت: طرح ملی داناب با هدف آموزش و آگاهی دادن به دانش‌آموزان در خصوص شیوه های مدیریت مصرف آب و فرهنگ سازی صرفه‌جویی اجرا می‌شود.

به گزارش برقآب، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای کردستان، در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای فناورانه مشترک این شرکت و جهاد دانشگاهی کردستان مهندس آرش آریانژاد اظهار داشت: وزارت نیرو علاوه بر اجرای پروژه‌های عمرانی و طرح‌های توسعه‌ای منابع آب، به‌ بحث فرهنگ‌سازی حوزه مصرف آب نیز توجه ویژه‌ای دارد.

 وی با بیان اینکه با اجرای طرح داناب، استفاده بهینه از آب بین جوانان و کودکان فرهنگ‌سازی می‌شود، بیان کرد: داناب پروژه‌ای است که پکیج‌هایی را برای پایین‌ترین سطوح یادگیری از دبستان، راهنمایی و دبیرستان برای فرهنگ‌سازی صحیح در مصرف آب آماده می‌کند.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه بالاترین گستردگی حوزه اجتماعی کشور، سطوح دانش‌آموزی است، گفت: اگر دانش‌آموزان با طریقه مصرف صحیح آب آشنایی داشته باشند، به عنوان آینده سازان این مرز و بوم می توانند نقش اثرگذاری در حفاظت از منابع آب داشته باشند.

مهندس آریانژاد افزود: باتوجه به قرارگیری کشور ایران و به تبع استان کردستان در ناحیه خشک و نیمه خشک، خشک‌سالی‌های اخیر سبب کاهش منابع آب سطحی و زیرزمینی شده و بدون شک فرهنگ‌سازی در راستای مصرف صحیح و صرفه‌جویی در مصرف آب بسیار اثرگذار است.

وی تصریح کرد: همان گونه که فرهنگ رانندگی و بستن کمربند ایمنی از سطوح پایین یعنی از دوره دانش‌آموزی شروع و در حال حاضر شاهد نهادینه شدن آن در خانواده‌ها هستیم، در حوزه داناب نیز به سمت فرهنگ‌سازی جامعه در حال حرکت هستیم.

مهندس آرش آریانژاد با اشاره به اینکه جامعه هدف برای آموزش بیش از ۷۰ هزار نفر دانش آموز است، گفت: در سنوات گذشته جامعه هدف آموزش ۷ هزار نفر برای این شرکت در نظر گرفته شده بود که خوشبختانه با کسب موفقیت‌های پی در پی در سنوات گذشته برای سال جاری بیش از ۷۰ هزار نفر دانش‌آموز باید آموزش ببیند.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ‌سازی در راستای مصرف بهینه آب و هم چنین اجرای طرح داناب و گسترش سواد آبی در سراسر استان به ویژه در مراکز هدف ما یعنی روستاهایی که معیشت آن‌ها وابسته به کشاورزی و دامپروری است، در حال اجراست.

مدیر عامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان، عنوان کرد: خوشبختانه در سال جاری این شرکت برای اجرای طرح داناب با جهاد دانشگاهی و آموزش و پرورش استان اقدام به عقد قرارداد و تفاهم نامه نمود و با بکارگیری ظرفیت‌های این دستگاه ها خوشبین هستیم همچون سنوات گذشته در راستای تبیین موارد حوزه آب و مصرف بهینه آب گام‌های موثرتری برداریم.

مهندس آریانژاد در ادامه نمایشگاه دستاوردهای فناورانه جهاد دانشگاهی را ظرفیتی مهم عنوان کرد و افزود: این نمایشگاه‌های فناورانه براساس تفکرات نخبگان حوزه استانی شکل‌ گرفته و در حال حاضر ۵ الی ۶ طرح در حوزه آب منطقه‌ای استان در پارک علم و فناوری تعریف و نخبگان استان مشغول کار و فعالیت بر روی این طرح‌ها هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای کردستان یادآور شد: این نمایشگاه‌ها ویترینی از فعالیت‌ها و اقدامات را به مردم و مخاطبان خود ارائه و امیدواریم که نتایج علمی و عملیاتی آن نیز در تصمیم‌سازی‌های کشوری خود را نشان دهد.

گفتنی است نمایشگاه دستاوردهای فناورانه جهاددانشگاهی کردستان در (۲۴ مهر) با حضور فناوران، پژوهشگران و شرکت‌های دانش بنیان در سنندج و جمعی از مسوولان استانی افتتاح و به مدت سه روز در سنندج مرکز علمی‌کاربردی جهاددانشگاهی کردستان، برپا شد.