خط انتقال برق نیروگاه اتمی بوشهر بهسازی شد

معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس، با اشاره به ۱۸۰ اقدام صنعت برق برای عبور موفق ازپیک بار تابستان امسال، از تعویض وبهینه سازی مَقَره های‌ خطوط انتقال ۴۰۰ کیلوولت نیروگاه اتمی بوشهر-چغادک خبر داد.

به گزارش برقاب، فرشاد فرامرزی معاون بهره‌برداری این شرکت با اشاره به ۱۸۰ اقدام صنعت برق برای عبور موفق از تابستان امسال، از تعویض مَقَره های(عایق بین سیم و دکل برق) خطوط انتقال ۴۰۰ کیلوولت نیروگاه اتمی بوشهر-چغادک که یکی از ۱۸۰ اقدام موثر برای عبور موفق ازپیک بار تابستان ذکر شده است، خبر داد و گفت: این دو خط به دلیل معیوب بودن مقره‌ها چندین مرتبه منجر به حادثه قطع خط شد.
وی با بیان اینکه خط مذکور نقش بسیار مهمی در انتقال انرژی تولید شده نیروگاه اتمی بوشهر به جهت تامین برق منطقه جنوب کشور را دارا است، افزود: از آنجا که این خطوط بسیار حائز اهمیت بود، در اولویت اول معاونت بهره‌برداری قرار گرفت.
فرامرزی در ادامه، عنوان کرد: بالغ بر۱۶۰ میلیارد ریال هزینه اجرای این پروژه شده که تامین اعتبار آن از منابع داخلی برق منطقه‌ای فارس و بوشهر  صورت گرفته است.
معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس در ادامه با بیان اینکه طول این دو خط در مجموع ۶۵ کیلومتر می‌باشد، تاریخ شروع پروژه را نیمه دوم سال گذشته و تاریخ اتمام آن را خرداد ماه سال جاری اعلام کرد.
وی همچنین به ارائه شرح مختصری از عملیات اجرایی پروژه پرداخت و گفت: با توجه به معیوب بودن مقره‌ها و قطع چندین باره خط، ابتدا اقدام به برداشت اطلاعات فنی و مشخص نمودن مقره‌های مشکل‌دار کرده و سپس نسبت به سفارش جهت ساخت مقره ها، با توجه به مشخصات فنی در شرایط آب و هوایی منطقه بوشهر اقدام شد.
فرامرزی اضافه کرد: این اقدام با توجه به وجود رطوبت بسیار بالا و همچنین ریزگردهای منطقه جنوب کشور و رعایت سطح عایقی مقره‌ها  صورت پذیرفت و پس از آن با کار بی‌وقفه و شبانه‌روزی تعویض مقره‌ها انجام شد.
این مقام مسئول در ادامه خاطرنشان کرد که با نظر به اهمیت انتقال انرژی تولید شده نیروگاه اتمی، در راستای تامین برق منطقه جنوب کشور، تعویض مقره‌ها در زمان سرویس‌های دوره‌ای تجهیزات نیروگاه اتمی انجام گرفته تا کوچکترین اختلالی در انتقال انرژی از نیروگاه، ایجاد نشود.
وی هدف از اجرای پروژه مذکور را تامین برق پایدار و مطمئن، تبادل انرژی در پیک بار و انتقال انرژی تولید شده در نیروگاه اتمی بوشهر به جهت تامین برق منطقه جنوب کشور عنوان کرد.
معاون بهره‌برداری شرکت برق منطقه‌ای فارس و بوشهر در پایان با اشاره به ین موضوع که استان بوشهر در حوزه انرژی حرف اول را در کشور و حتی منطقه می‌زند، عنوان کرد: با توجه به اینکه این استان به نوعی شاهراه انرژی و اولین میزبان انرژی تولید شده نیروگاه اتمی است، بر اهمیت خاص این استان در راستای تامین برق پایدار و توسعه زیرساخت‌های نیروگاهی تاکید کرد.