خطر کمبود آب در خواف در صورت عدم صرفه جویی جدی است.

به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب شهرستان خواف طی جلسه ای در روز سه شنبه فرماندار شهرستان خواف اظهار داشت: با توجه به کاهش بارش ها و گرمای هوا امسال کمبود آب خطر جدی است، در سال آبی گذشته در سطح شهرستان خواف شاهد بارش  ۲۶۰میلی متر  بوده ایم اما در سال آبی […]

به گزارش روابط عمومی امور آب و فاضلاب شهرستان خواف طی جلسه ای در روز سه شنبه فرماندار شهرستان خواف اظهار داشت: با توجه به کاهش بارش ها و گرمای هوا امسال کمبود آب خطر جدی است، در سال آبی گذشته در سطح شهرستان خواف شاهد بارش  ۲۶۰میلی متر  بوده ایم اما در سال آبی جاری بارش ها به  ۷۴میلی متر تنزل یافته است و با توجه اقلیم خشک و بیابانی شهرستان  تداوم خشکسالی شرایط را برای تامین آب بسیار دشوار و سخت می نماید.

حسین سنجرانی عنوان کرد:خطر کم آبی را با اولویت در بخش آب شرب ،دامپروری و کشاورزی عنوان نمود  و از برنامه ریزی معادن سنگان آهن  این شهرستان جهت صرفه جویی در مصرف آب از طریق  فیلتراسیون و با چرخانی آب یاد کرد.

وی افزود:از مردم شریف شهرستان خواف تشکر می کنم و خواستار صرفه جویی و درست مصرف کردن آب هستیم و از هر کمکی به امور آب و فاضلاب شهرستان خواف جهت  مدیریت کم آبی و عبور از بحران تابستان استقبال می کنیم.

سنجرانی تاکید داشت:در روستاهای متعددی پروژه های آبرسانی تحقق یافته است و مشکل آنان مرتفع گردیده ؛در روستاهای خواجه،وراب و گرازی۷.۵کیلومتر اجرای خط انتقال با اعتباری بالغ بر۲میلیارد تومان انجام شده است و این امر با مشارکت جمعی در سایه فرمانداری صورت پذیرفته است.

فرماندار خواف افزود:در روستای رزداب نیز پس از سیلاب شدید با همت ۸۰۰نفر از مردم و با مشارکت آبفای شهرستان۶کیلومتر خط انتقال اصلاح گردید  و مخزن بتنی ۵۰۰مترمکعبی احداث شد،و همچنین در دو روستای هزارخوشه و خلط آباد که سالیانی بود با مشکل کم آبی دست و پنجه نرم می کردند با مشارکت بنیاد نیکوکاری ابراهیمی اصلاح خطوط انتقال به طول ۴.۶ کیلومتر به انجام  رسیده و روستاییان از آب شرب سالم بهره مند شدند.

وی تاکید داشت حل مشکلات  بخش آبرسانی نیازمند اعتباری بالغ بر ۱۰۷میلیارد تومان است لیکن جهت رفع بخشی از نیازها از توان و ظرفیت خیرین استفاده نموده ایم و با تلاش و پیگیری های صورت گرفته توانستیم مجوز سه حلقه چاه را در شهر مرزی خواف دریافت کنیم؛ دو چاه حفر شده و در شرف تجهیز است.

سنجرانی هدررفت آب را در بخش روستایی ۵۰درصد اعلام کرد و گفت:در شهرستان خواف قسمتی از علل کم آبی در تابستان و ایام پیک مصرف، وجود انشعابات غیرمجاز و همچنین فرسودگی شدید خطوط  انتقال و شبکه توزیع است که نیازمند تخصیص اعتبار و همت و تلاش مسئولین امر جهت اصلاح و جلوگیری از هدر رفت می باشد تا مشکلات مرتفع گردد.

وی از مردم و  مدیریت امور آب و فاضلاب شهرستان خواف تشکر کرد و  بیان داشت :تمامی دستگاه های اجرایی شهرستان خواف باید با آبفا همکاری کنند و مشترکین نیز با استفاده بهینه و صرفه جویی در مصرف آب  و همچنین افزایش بهره وری  از کم آبی و قطعی آب در تابستان سال جاری پیش گیری نمایند.

مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان خواف نیز در این خصوص عنوان کرد:۸۳روستا تحت پوشش این امور می باشد که با تلاش همکاران ،مسئولین و خیرین توانستیم در یک سال اخیر مشکل کم آبی۴۰ روستا را برطرف نمائیم و در برنامه آتی این امور، رفع مشکلات سایر روستاییان نیز برنامه ریزی گردیده است.

سید حسن رضائیان همچنین افزود:روستای نهور شهرستان خواف چندین سال است با تانکر آبرسانی می شود که با اجرای ۱۷کیلومتر خط انتقال،سه باب ایستگاه پمپاژ و مخازن مربوطه با اعتباری بالغ بر ۱.۵میلیارد تومان در روز هاتی آتی به پیمانکار جهت اجرا واگذار  خواهد شد.

وی  افزود کمک بنیاد نیکوکاری ابراهیمی و فرمانداری موجب شده است در امسال آبرسانی ۱۰ روستا  آغاز گردد که تا کنون در ۳ روستا عملیات به پایان رسیده و از آب شرب سالم بهره مند شده اند.

رضائیان تاکید داشت:شهرستان خواف وضعیت قرمز و بحرانی آب را دارد که در تابستان سال جاری انتظار میرود مردم آب را درست مصرف کنند چرا که با ده درصد صرفه جویی روستاها و شهر خواف کمبود آب نخواهند داشت.