حمایت همه جانبه صنعت برق از فعالیت قانونی استخراج رمز ارز

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۴ مرکز استخراج رمز ارز به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات مجوز گرفته اند، خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای هم هستند که با سوءاستفاده، از تعرفه های دیگری مانند کشاورزی ،خانگی و حتی صنعتی برای استخراج رمز ارز استفاده می کنند که این تعداد باعث ورود آسیب های زیادی به […]

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۴ مرکز استخراج رمز ارز به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات مجوز گرفته اند، خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای هم هستند که با سوءاستفاده، از تعرفه های دیگری مانند کشاورزی ،خانگی و حتی صنعتی برای استخراج رمز ارز استفاده می کنند که این تعداد باعث ورود آسیب های زیادی به شبکه می شوند.
به گزارش پایگاه خبری توانیر، دکتر مصطفی رجبی مشهدی معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی توانیر با حضور در برنامه صبح بخیر ایران شبکه یک سیما درخصوص پاداش ۱۰ میلیون تومانی برای معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمز ارز گفت: پیش از این وزارت اقتصاد از مردم  برای معرفی مراکز غیرقانونی استخراج رمز دعوت کرده بود و پس از آن بود که وزارت نیرو نیز از مردم خواست که مزارع غیرمجاز ارز را شناسایی و معرفی کنند.

رجبی مشهدی با اشاره به اینکه تاکنون ۱۴ مرکز استخراج رمز ارز به ظرفیت ۳۰۰ مگاوات مجوز گرفته اند، خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای هم هستند که با سوءاستفاده، از تعرفه های دیگری مانند کشاورزی ،خانگی و حتی صنعتی برای استخراج رمز ارز استفاده می کنند که این تعداد باعث ورود آسیب های زیادی به شبکه می شوند.
وی  با بیان این که شناسایی این مراکز از طریق مقایسه مصارف با دوره های قبل و سایر راهکارها انجام می شود، خاطرنشان کرد: با این حال به منظور جلب مشارکت مردم و شناسایی بیشتر استفاده کنندگان غیرمجاز، دستورالعمل پرداخت پاداش به افرادی که این مراکز غیرقانونی را شناسایی و معرفی کنند، تدوین شده است.
وی همچنین با اشاره به این که در پنجشنبه هفته گذشته (۱۹تیر) مصرف برق نسبت به روز مشابه سال گذشته بیش از ۴ هزار مگاوات افزایش داشت، گفت: با توجه به این که میزان رشد مصارف در همه بخش ها به دلیل در اختیار داشتن تعداد انشعاب های فروخته شده مشخص است، اضافه کرد: به همین دلیل می توان گفت که بخشی از این افزایش مصرف به دلیل  استفاده های غیرمجاز است.
رجبی مشهدی همچنین در خصوص آمار مزارع غیرمجاز کشف شده نیز گفت: تاکنون بیش از یکهزار مزرعه غیرمجاز استخراج رمز ارز شناسایی شده است که در کشور پراکنده اند.
وی درباره تعرفه برق استخراج رمز ارز در ایران گفت: استخراج رمز از در ایران با دو نوع تعرفه  انجام می شود که براساس آن  در ۸ ماه خنک سال، استخراج با تعرفه ۴۸۰ تومان و در ۴ ماه گرم با تعرفه بالاتر صورت می گیرد اما صنعت برق به منظور حمایت از این کسب و کار، راهکارهایی برای اعمال تخفیف در نظر گرفته است.
معاون برنامه ریزی وامور اقتصادی توانیر ادامه داد: دارندگان مجوزاستخراج رمز ارز می تواننند با راهکارهای در نظر گرفته شده می توانند تا ۴۷ درصد از تخفیف بهای برق برخوردار شوند که دستورالعمل های آن ابلاغ شده و به اطلاع دارندگان مجوز نیز رسیده است.
وی از فرصت دیگری که صنعت برق برای کاهش بهای برق در اختیار این گروه از فعالان اقتصادی گذاشته خبر داد و گفت: براین اساس در ۴ ماه گرم سال متقاضیان میتوانند از طریق  مشارکت و سرمایه گذاری در طرحهای بهره وری مانند طرح تعویض یک میلیون کولر گازی نسبت،به تامین برق خود اقدام نمایند که در این حالت قیمت تمام شده برق برای متقاضیان حدود ۴۷۵ تومان خواهد بود.
رجبی با بیان این که به سرمایه گذاران در طرح های بهره وری، گواهی صرفه جویی داده خواهد شد، افزود: دارنده گواهی صرفه جویی مجاز است معادل انرژی الکتریکی مندرج در گواهی را براساس مقررات جاری، از طریق بورس انرژی (به طور مستقیم و یا از طریق قراردادهای دو جانبه با مالک نیروگاه) خریداری و برای مصرف نهایی به هریک از کاربرهای رایج از جمله استخراج رمزارزها، تخصیص دهد.