جلوگیری از اضافه برداشت 292 میلیون مترمکعبی آب در همدان

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی آب تاکنون 4 هزار و 717 حلقه چاه غیر مجاز در استان همدان با جلوگیری از اضافه برداشت 229 میلیون مترمکعب آب پر و مسدود شده است. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، منصور ستوده در گفتگو زنده رادیویی […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای همدان گفت: از ابتدای اجرای طرح تعادل بخشی آب تاکنون 4 هزار و 717 حلقه چاه غیر مجاز در استان همدان با جلوگیری از اضافه برداشت 229 میلیون مترمکعب آب پر و مسدود شده است.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای همدان، منصور ستوده در گفتگو زنده رادیویی با برنامه دریچه گفت: با انسداد 4 هزار و 717 حلقه چاه غیرمجاز بیش از 229 میلیون متر مکعب از اضافه برداشت  چاهها جلوگیری شده است.

وی افزود: بیشترین تعداد چاه های پر شده در شهرستان های کبودرآهنگ با 1403 حلقه چاه و شهرستان رزن با 763 حلقه چاه بوده است.

ستوده اظهار کرد: مطالعات برای شناسایی حد بستر و حریم رودخانه ها توسط شرکت مهندسین مشاور مطالعاتی به پایان رسیده و پس از تعیین آن نقشه ها به  اداره ثبت ارسال میگردد تا حریم حد و بستر رودخانه ها در سامانه اداره ثبت بارگذاری گردد.

وی گفت: 5  اکیپ گشت و بازرسی در راستای حفاظت از رودخانه ها برای جلوگیری از برداشت شن و ماسه و رفع تصرفات در شمال، مرکز و جنوب استان فعال هستند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان با بیان اینکه در لایروبی نقاط آسیب پذیر و تصرفات رودخانه ها شناسایی می شوند، تصریح کرد: همچنین دیوارهای رودخانه ها توسط پیمانکار  ساماندهی می شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان همدان یادآور شد: دستگاه قضایی استان همکاری بسیار خوبی با این شرکت در ارتباط با رفع تصرفات داشته و این شرکت با قاطعیت با هر گونه تصرف اراضی ملی و منابع طبیعی برخورد نموده و متخلفان را به مراجع قانونی معرفی خواهد کرد.

ستوده، با بیان اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون شاهد بارندگی 270 میلیمتری در همدان بوده‌ایم، گفت: این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان بارندگی 457 میلیمتر و در بلندمدت 341 میلیمتر گزارش شده است.

وی بیان کرد: میزان بارندگی نسبت به سال گذشته 41 درصد و نسبت به بلندمدت 20 درصد کاهش داشته که امیدواریم در روز‌های باقی مانده از بهار بارندگی داشته باشیم.

وی در ادامه این مصاحبه گفت: از ابتدای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی تاکنون 3188 پروانه بهره برداری چاه های مجاز در استان همدان اصلاح و تعدیل شده و این روند با سرعت در حال اجراست.

وی افزود: با اصلاح و تعدیل 3188 پروانه بهره برداری چاه های مجاز بمیزان بیش از 141 میلیون مترمکعب در برداشت از منابع آب زیرزمینی صرفه جویی شده است.

ستوده گفت: از ابتدا سالجاری نیز تعداد 134 پروانه بهره برداری چاه های مجاز با صرفه جویی بیش از 6 میلیون متر مکعب اصلاح و تعدیل شده است.

وی در پایان گفت: وضعیت منابع آبی استان نسبت به سال‌های گذشته با کاهش جدی مواجه شده و صرفه‌جویی برای جلوگیری از بروز بحران کم آبی ضروری است.

ستوده گفت: کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک دنیا قرار گرفته و از طرفی، توزیع بارش نیز در کشور به لحاظ مکانی و زمانی ناهمگون می باشد.