تونل‌های انحراف آب سد دالکی در آستانه بهره‌برداری

تونل‌های انحراف آب سد دالکی فردا طی مراسمی با حضور استاندار بوشهر به بهره برداری خواهد رسید تا سرعت اجرای این پروژه شتاب دو چندانی بگیرد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “علی محمدی” مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: این عملیات با هدف هدایت آب به تونل‌های انحراف و فراهم سازی بستر مناسب برای […]

تونل‌های انحراف آب سد دالکی فردا طی مراسمی با حضور استاندار بوشهر به بهره برداری خواهد رسید تا سرعت اجرای این پروژه شتاب دو چندانی بگیرد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “علی محمدی” مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر گفت: این عملیات با هدف هدایت آب به تونل‌های انحراف و فراهم سازی بستر مناسب برای شروع عملیات خاکریزی فرازبند و به دنبال آن بدنه اصلی سد دالکی انجام می‌شود.
وی افزود: سیستم انحراف آب سد دالکی شامل دو رشته تونل به قطر 7.5 متر و طول 700 و 800 متر می باشد که هر کدام از آنها ظرفیت انتقال 1435 مترمکعب در ثانیه را دارد.
وی افزود: با انحراف آب به تونل‌ها، عملیات خاکریزی فرازبند به ارتفاع 60 متر که جزیی از سیستم انحراف آب است نیز آغاز خواهد شد.
محمدی با اشاره به اهمیت سیستم انحراف آب در روند اجرایی پروژه تصریح کرد: احداث تونل‌های انحراف آب و بهره برداری از آن، بخش بحرانی عملیات اجرایی سد دالکی را به پایان می‌رساند، چرا که تا پیش از بهره برداری از تونل‌های انحراف، انجام عملیات خاکبرداری و خاکریزی بدنه اصلی سد امکان پذیر نیست.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر خاطرنشان کرد: برای احداث تونل‌های انحراف آب بیش از 350 هزار متر مکعب حفاری و خاکبرداری و بیش از 54 هزار مترمکعب بتن ریزی صورت گرفته است.
وی افزود: همچنین برای ساخت فرازبند سد دالکی، بیش از 150 هزار مترمکعب خاکبرداری و 500 هزار مترمکعب خاکریزی انجام خواهد شد.
محمدی در پایان اظهار کرد: همزمان با عملیات اجرایی سیستم انحراف، خاکبرداری سرریز، خاکبرداری بخش هایی از بدنه اصلی سد و طراحی و ساخت هیدرومکانیکال سد در حال انجام است.