در رکوردی جدید در تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران:

تولید 8246 مگاوات ساعت برق در نیروگاه بیوگاز

معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران از ثبت رکورد تولید 8246 مگاوات ساعت برق در نیروگاه بیوگاز واحدهای یک تا چهار تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران طی هفت ماه نخست امسال خبر داد و گفت: این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال‌های بهره‌برداری تجاری نیروگاه یک رکورد محسوب می‌شود.

سید مرتضی احتشامی در این‌باره گفت: تولید برق در هفت ماه نخست امسال نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 22 درصد و فروش برق نیز 16درصد افزایش داشته است.

احتشامی افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، تولید برق در سال جاری در حدود 15 هزار مگاوات و ارزش ریالی آن نیز در حدود 200 میلیارد ریال پیش بینی می‌شود.

او خاطرنشان ساخت: علاوه بر درآمد مستقیم حاصل از فروش برق نیروگاه، صرفه‌جویی ناشی از کاهش هزینه خرید برق از شبکه و هم‌چنین کاهش هزینه خرید گازوئیل قابل توجه است که این میزان برای هفت ماه نخست سال 1401 در حدود 10 میلیارد ریال است.

به گفته معاون بهره‌برداری شرکت فاضلاب تهران تولید این میزان برق و حرارت در سال 1401 معادل تأمین برق مصرفی یک شــهرک مسکونی 20 هزار نفری و صرفه‌جویی انرژی فسیلی در حدود 30 هزار بشکه نفت خام (130هزار مترمکعب گاز) در سال است.

نیروگاه بیوگاز واحدهای یک تا چهار تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران بزرگ‌ترین نیروگاه بیوگاز کشور و یکی از بزرگ‌ترین نیروگاه‌های بیوگاز ناشی از تصفیه فاضلاب در جهان است.

فعالیت این نیروگاه در سال 1401 موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در حدود 60هزار تن معادل دی‌اکسیدکربن (معادل 840  هکتار فضای سبز برای جذب دی‌اکسیدکربن) شده است.