تولید بیش از یک میلیون و هفتصد هزار مگاوات ساعت برق توسط نیروگاه بندرعباس

واحد شماره ۳ نیروگاه بندرعباس  پس از انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی به شبکه سراسری برق کشور وصل شد. به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان, حسین سلیمی مدیر عامل نیروگاه بندرعباس در این رابطه گفت: واحد شماره ۳ این نیروگاه که در آذرماه سال گذشته بر اساس برنامه زمان بندی شده جهت […]

واحد شماره ۳ نیروگاه بندرعباس  پس از انجام موفقیت آمیز تعمیرات اساسی به شبکه سراسری برق کشور وصل شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان, حسین سلیمی مدیر عامل نیروگاه بندرعباس در این رابطه گفت: واحد شماره ۳ این نیروگاه که در آذرماه سال گذشته بر اساس برنامه زمان بندی شده جهت تعمیرات اساسی از مدار خارج گردیده بود ، با تلاشهای بی وقفه و شبانه روزی متخصصین نیروگاه بندرعباس به شبکه سراسری برق کشور پیوست.
سلیمی با اشاره به اجرای تعمیرات اساسی واحد ۳۲۰ مگاواتی شماره ۳ بخار ،  و همچنین رفع چالشها و مشکلات فنی سایر واحدهای نیروگاه طی ماههای اخیر ، ارتقاء سطح آمادگی این نیروگاه و تداوم خدمت رسانی به مردم بویژه در فصل تابستان و ایام پیک مصرف برق را مهمترین رویکرد این مجموعه تولیدی عنوان نمود.
وی افزود : با‌توجه به لزوم آماده سازی واحدها برای پیک تابستان ,فصل تعمیرات با تمرکز بر رفع محدودیت های تولید از اوایل آذرماه آغاز شد .
سلیمی با تشریح شرایط خاص کشور و شیوع بیماری کرونا در ماههای اخیر اظهار کرد :با محدودیت زمانی تعیین شده ناچار به انجام تعمیرات واحد در اوج بیماری کرونا بودیم ، که کارکنان سخت کوش نیروگاه با اقدامی جهادی و فداکارانه با توجه به شرایط آب و هوایی گرم و طاقت فرسای استان هرمزگان ، این کار را بدون هیچ حادثه ای به انجام رساندند که امید آن می رود تابستان را بدون خاموشی سپری نماییم .
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس  هدفگذاری مجموعه را تولید برق مطمئن و پایدار در پیک تابستان و تحقق شعار سال که همان «جهش تولید» است، برشمرد و تأکید کرد: در تعمیرات اساسی و دوره ای واحد سعی بر آن بوده تا ملاحظات زیست محیطی را در نظر گرفته و با همت و همدلی کارکنان پرتلاش نیروگاه  همانند سنوات گذشته موفقیت ها را  کسب خواهد کرد.
مدیرعامل نیروگاه بندرعباس با اشاره به بومی سازی قطعات عنوان کرد : اقدامات بسیار خوبی در زمینه ساخت قطعات انجام شده و مهندسین و متخصصین نیروگاه با مهندسی معکوس بسیاری از تجهیزات را بومی سازی کردند و نیروگاه بندرعباس به واسطه همین مسئله به عنوان نیروگاه پیشرو در ساخت و تولید قطعات داخل نیروگاهی کشور می توان نام برد و با وجود پیمانکاران متخصص ومتعهد ایرانی مشکلی در تهیه و ساخت قطعات مهم در داخل کشور وجود ندارد.
 گفتنی است نیروگاه بندرعباس دارای 6 واحد تولیدی مشتمل بر چهار واحد بخار و دو واحد گازی به ظرفیت ۱۳۲۰ مگاوات می باشد که در حال حاضر همه واحدهای آن جهت گذر از پیک تابستان در مدار تولید برق هستند و نقش مهمی را در تقویت ، تثبیت و پایداری شبکه سراسری برق کشور  ایفاء می کنند.
تولید بیش از یک میلیون و هفتصد هزار مگاوات ساعت برق توسط نیروگاه بندرعباس در تیرماه
داریوش محمودی معاون مهندسی و برنامه ریزی  شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان گفت: انرژی تولیدی نیروگاه بندرعباس در تیر ماه سال جاری ازمرز یک میلیون و هفتصد هزار مگاوات ساعت گذشت.
به گزارش روابط عمومی, به همت کارکنان پرتلاش این نیروگاه از تیرماه سال جاری در راستای تعمیرات صورت گرفته در واحدهای بخار این نیروگاه میزان تولید انرژی برق  از مرز یک میلیون و هفتصد هزار مگاوات ساعت گذشته  و همچنین نیروگاه در جذب بار راکتیو سلفی جنوب شرق کشور و بالطبع تصحیح ولتاژمنطقه مشارکت  داشته است.
محمودی افزود : پروژه تعمیرات اساسی واحد ۳ بخار از آذرماه سال ۱۳۹۸ آغاز و با اتمام تعمیرات این واحد ۳۲۰ مگاواتی ، نیروگاه پس از انجام موفقیت آمیز این عملیات  و همزمان با شروع فصل گرما و قبل از شروع پیک تابستان ۹۹ در مدار تولید قرار گرفته و با ۴ واحد بخاری  و ۲ واحدگازی وارد چرخه تولید انرژی شده است.
معاون مهندسی و  برنامه ریزی شرکت مدیریت تولید برق هرمزگان اضافه کرد : تعمیرات اساسی واحد سه بخار نیروگاه بندرعباس حاصل تلاش و پشتکارو ایثار نیروهای متخصص داخلی است که با موفقیت انجام می شود .
داریوش محمودی افزود : از این میزان انرژِی تولید شده (۱۷۰۰۰۰۰ ) مگاوات ساعت انرژِی ناخالص بوده که از این میزان (1618889) مگاوات ساعت انرژِی خالص بوده است . که از این رقم  (1682840)مگاوات ساعت واحد بخار و (36779)مگاوات ساعت واحد گازی تولید شده است.
لازم به ذکر است نیروگاه بندرعباس بزرگترین نیروگاه جنوب شرق کشور می باشد که دارای چهارواحد بخار و دوواحدگازی به ظرفیت 1320 مگاوات می باشد که وظیفه تامین 60 درصد برق استان هرمزگان را به عهده دارد.