توربین ۳۱۵ مگاواتی نیروگاه رامین با استفاده از پره‌های ایرانی راه‌اندازی شد

توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ نیروگاه رامین اهواز پس از نصب پره‌های ساخت ایران مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل شد.

به گزارش برقآب، به نقل از پایگاه خبری برق حرارتی، محسن حافظی، مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز با اعلام این خبر گفت: توربین واحد ۳۱۵ مگاواتی شماره ۶ نیروگاه در اوایل اسفندماه سال گذشته از ناحیه پره های استیج ۲۷و‌۲۸و ۲۹ دچار شکستگی و جهت جلوگیری از آسیب های بیشتر، این واحد تولید برق از مدار خارج شد.
حافظی گفت: پره‌های این نوع توربین‌ها، فشار ۲۴۰ اتمسفری و حرارت ۵۴۰ درجه سانتیگرادی را باید تحمل کنند که دارای متریال، ساختار فنی و تکنولوژی خاصی هستند و تاکنون در کشورهای بلوک شرق تولید می‌شدند.
وی گفت: اعتماد به سازندگان ایرانی و قطع کامل وابستگی به سایر کشورها همواره از رویکردهای ویژه صنعت برق حرارتی بوده و بر همین اساس ساخت و تعویض این پره‌ها به شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران واگذار شد؛ پس از نصب و اجرای تنظیمات تخصصی توانستیم با موفقیت این واحد تولید برق را راه‌اندازی و مجددا به شبکه سراسری برق کشور متصل کنیم.
وی گفت: در این پروژه پره‌های استیج شماره ۲۷ تعویض شده و پره‌های استیج شماره ۲۸ و ۲۹ مورد ترمیم و اصلاح قرار گرفتند.
حافظی همچنین از ساخت و نصب پره‌های استیج ۲۹ برای اولین بار در ایران برروی روتو IP  رزرو این نیروگاه خبر داد که هم اکنون در شرکت تعمیرات نیروگاهی ایران در حال انجام است.
مدیرعامل نیروگاه رامین اهواز جلوگیری از خروج ۶۰۰ هزار یورویی ارز از کشور( حدود ۳۶ میلیارد تومان)، حمایت و تکیه بر توانمندی ایرانی، کاهش زمان تعمیرات و راه‌اندازی سریعتر واحد ۳۱۵ مگاواتی را مهمترین دستاورد این پروژه دانست و اظهار امیدواری کرد که شاهد تولید پایدار انرژی برق توسط این واحد تولیدی بویژه در تابستان و پیک مصرف برق سال جاری باشیم.
گفتنی است، نیروگاه رامین اهواز با ۶ واحد تولیدی بزرگترین نیروگاه بخاری کشور است و نقش مهمی در تامین برق مورد نیاز مردم، صنایع و پشتیبانی از شبکه سراسری برق کشور ایفا می‌کند.