تنها 5 استان در منطقه سبز مصرف برق

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری های نوین توانیر گفت: بررسی داده های حاصل از نقشه مصرف برق نشانگر آن است که هم اکنون 27 استان در محدوده قرمز و زرد مصرف برق قراردارند که این شرایط نشانگر مصرف بیش از پیش در اکثر مناطق کشوراست. به گزارش پایگاه خبری توانیر؛ به گفته هادی مدقق، هم اکنون […]

مدیرکل هوشمندسازی و فناوری های نوین توانیر گفت: بررسی داده های حاصل از نقشه مصرف برق نشانگر آن است که هم اکنون 27 استان در محدوده قرمز و زرد مصرف برق قراردارند که این شرایط نشانگر مصرف بیش از پیش در اکثر مناطق کشوراست.

به گزارش پایگاه خبری توانیر؛ به گفته هادی مدقق، هم اکنون استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، گلستان، مازندران، سمنان، یزد، فارس، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، نواحی استان تهران، البرز، قزوین، مرکزی، همدان، کرمانشاه، زنجان، آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی و کلانشهرمشهد درمحدوده قرمز قرار دارند.

مدقق ادامه داد: همچنین استان های هرمزگان، اصفهان، لرستان، کردستان، گیلان و اردبیل، منطقه جنوب کرمان و کلانشهرهای شیراز، اهواز وتهران در محدوده زرد مصرف قرار گرفته اند.
به گفته مدقق به دلیل آنکه  بیشتر کولرهای موجود درکشور از راندمان پایینی برخوردار هستند، باعث افزایش مصرف برق در کشور شده است.
وی با اشاره به این که روز گذشته رکورد همکاری مشترکان زده شد خاطرنشان کرد: روز گذشته (6 مرداد) مشترکان با همکاری خود باعث شدند تا 5 هزار و 581 مگاوات از پیک مصرف کم شود اما با این وجود اوج مصرف دیروز به 58 هزار و 243 مگاوات رسید.
مدقق با تصریح براینکه به هیچ وجه نمی خواهیم هموطنان از رفاه خود کم کنند ،گفت:  حدود 23 هزار مگاوات از مصرف برق کشور در تابستان به وسایل سرمایشی اختصاص دارد و با توجه به این که بیش از یک سوم از برق کشور در بخش خانگی مصرف می شود، در صورتی که هموطنان کولرهای گازی خود را روی درجه 24 تنظیم و از دور کولرهای آبی استفاده کنند، می توانیم شاهد پایداری بیشتر شبکه برق باشیم.
مدیرکل هوشمندسازی و فناوری های نوین توانیر در عین حال از همه هموطنان خواست در صورتی که بیش از یک دستگاه کولر در منازل دارند، در ساعت های گرم روز بقیه را خاموش و تنها یک دستگاه را روشنن نگه دارند.
مدقق همچنین گفت: همه می توانیم علاوه بر رعایت نکات مذکور و موکول کردن استفاده از وسایل برقی پرمصرف به ساعت های ابتدایی روز یا انتهایی شب، در کاهش قبض برق خود و پایدار نگه داشتن شبکه برق موثر باشیم.