تنش‌زدایی و توسعه تفاهم اجتماعی ارمغان روزنامه‌نگاری راه حل‌گرا

در آئین پایانی دومین جشنواره نیرو و رسانه(نور)، بیانیه هیئت داوران این رویداد رسانه‌ای توسط محمدمهدی فرقانی، رئیس هیئت داوران این جشنواره قرائت شد. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هیئت داوران دومین جشنواره نیرو و رسانه روز چهارشنبه در بیانیه پایانی این جشنواره تاکید کرد: ارزیابی کلی آثار ارسالی به این جشنواره بیانگر این […]

در آئین پایانی دومین جشنواره نیرو و رسانه(نور)، بیانیه هیئت داوران این رویداد رسانه‌ای توسط محمدمهدی فرقانی، رئیس هیئت داوران این جشنواره قرائت شد.

به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، هیئت داوران دومین جشنواره نیرو و رسانه روز چهارشنبه در بیانیه پایانی این جشنواره تاکید کرد: ارزیابی کلی آثار ارسالی به این جشنواره بیانگر این واقعیت است که جامعه رسانه‌ای کشور به عنوان مهمترین کنشگر توسعه، بیش از گذشته به نقش خطیر خود در زمینه بیان مشکلات، تنش‌ها و بحران‌های فرارو در صنعت آب و برق و نیز ارائه راه حل، جلب مشارکت و احساس هم سرنوشتی و هوشیارسازی اجتماعی، وقوف و آگاهی یافته و این مایه دلگرمی و امیدواری است.

حفظ و ارتقای دستاوردها و عبور کم‌هزینه از تنش‌ها نیازمند مدیریت کارآمد و علمی است
در این بیانیه آمده است: آب و برق، دو عنصر اصلی و پیشران توسعه در حوزه کشاورزی، صنعت و زندگی روزمره‌اند که هم آرامش، رفاه و کیفیت‌های بالای زندگی را به بشر ارزانی می‌دارند و هم مناقشه‌های انسانی و زیست محیطی را فراروی فرهنگ، تاریخ و تمدن بشری قرار می‌دهند.

این بیانیه اضافه می‌کند: حفظ و ارتقای دستاوردها و عبور کم‌هزینه از تنش‌ها و بحران‌ها البته نیازمند مدیریت کارآمد و علمی، توسعه تفاهم و اعتماد اجتماعی و شکل‌گیری حوزه علایق و درک منافع مشترک میان کارگزاران و بهره‌وران و گفت و گو و تعامل اجتماعی مستمر است.

هیئت داوران دومین جشنواره نور تصریح کرد: سال ۹۸ را در حالی آغاز کردیم که با بزرگ‌ترین تنش آبی ناشی از وقوع سیل ویرانگر در شمال و جنوب روبرو شدیم و در شرایطی به پایان رساندیم که تجربه پاندمی کرونا و آثار و تبعات اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آن را در چشم‌انداز داشتیم و «دومین جشنواره نیرو و رسانه» در چنین حال و هوایی به روزهای پایانی خود نزدیک شد، مراحل داوری را پشت سر گذاشت و در حالی که می‌رفت آیین پایانی و اعلام برگزیدگان و تجلیل از آنها را تدارک کند با محدودیت‌هایی که این همه‌گیری و ضرورت‌های مدیریت آن پیش روی گذاشت.
بر اساس این بیانیه، برگزاری مراسم به صورت حضوری و فیزیکی به منظور رعایت فاصله‌گذاری و حفظ سلامت و پرهیز از مخاطرات احتمالی از اولویت خارج شد و این در حالی بود که به ویژه مصرف آب در ماه‌های آغازین سال ۹۹، رکورد بی‌سابقه‌ای را بر جای گذاشت و مصرف برق نیز به دلیل فعال‌سازی حداکثر ظرفیت‌های پزشکی و درمان، سیر صعودی گرفت، به نحوی که مدیریت صحیح این دو منبع حیاتی، تلاش مضاعف مسئولان و دست‌اندرکاران را از یک سو و مشارکت و همکاری شهروندان را در مصرف بهینه آب و برق از سوی دیگر اقتضا می‌کرد.
هیئت داوران دومین جشنواره نیرو و رسانه با قدردانی از تلاش مستمر روزنامه نگاران در بذل توجه و پرداختن به این موضوع حساس و نیز تجلیل از مشارکت و ارسال آثار ارزشمند خود به جشنواره دوم، به جهت تاثیرگذاری مثبت بر کیفیت آثار ارسالی به جشنواره‌های آتی یادآوری کرد: آثار ارسالی در برخی رشته‌ها به‌ویژه گزارش مکتوب، گزارش دیداری، تیتر و مصاحبه مکتوب از قوت بیشتری چه از حیث ساختار و چه از نظر محتوا برخوردار بودند.

در پاره‌ای از رشته‌ها همچون سرمقاله، طنز مکتوب و طنز رادیویی، به دلیل وجود برخی ضعف‌های ساختاری و محتوایی و عدم امکان رقابت با دیگر بخش‌ها، هیئت داوران، هیچیک از آثار را حائز رتبه ندانست.

این هیئت افزود: در مجموع، ارزیابی آثار ارسالی به جشنواره، بیانگر شناخت و پای‌بندی نسبی روزنامه‌نگاران به اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و مسئولیت اجتماعی برآمده از آن است.

هیئت داوران امیدوار است که این احساس تعهد و مسئولیت اجتماعی به ویژه در حوزه احیای آب و برق که با کیفیت زندگی روزمره مردم و توسعه آینده کشور در ارتباط است به طور مستمر ارتقا یابد.

این هیئت امید دارد که با توجه به قابلیت سرایت تنش آبی به دیگر حوزه‌های زندگی اجتماعی، روزنامه‌نگاران متعهد و رسانه‌های کشور همچنان با تکیه بر آموزه‌های روزنامه‌نگاری راه حل‌گرا و روزنامه‌نگاری تفاهمی، در جهت تنش زدایی و توسعه تفاهم اجتماعی گام بردارند.
طبق این بیانیه، هیئت داوران نهایی، تلاش خود را به کار گرفت تا آثار دریافتی بر مبنای اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای و مبتنی بر معیارهای شناخته شده علمی و فارغ از هرگونه حب و بغض مورد داوری و ارزیابی قرار گیرند تا حاصل کار، صرف‌نظر از جنبه تجلیل و تشویق از روزنامه‌نگاران، کارکرد آموزشی لازم را نیز داشته باشد. امید که این کوشش به بار نشسته باشد و نتیجه، مورد پذیرش جامعه پرتلاش و خدوم رسانه‌ای کشور قرار گیرد.

قدرت اصلی رسانه، محتواست

معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر ارشاد با تاکید بر ضرورت وجود رسانه تخصصی در کشور گفت: دنیای امروز شبیه هیچ دوره‌ای نیست و بر خلاف گذشته باید از مخاطب به رسانه برسیم و قدرت اصلی رسانه، قدرت محتواست.

“محمد خدادی” عصر چهارشنبه در آئین پایانی دومین جشنواره نیرو و رسانه(نور) که با حضور وزیر نیرو برگزار شد، اظهار داشت: محتواست که اساسا اثر رسانه را می‌تواند به سمت و سوی متفاوتی بکشاند.
وی تاکید کرد: مهارت رسانه باید افزایش یافته و سمت و سوی تخصصی پیدا کند تا جایگاه و نقش اصلی خود را به دست آورد.
معاون امور مطبوعاتی و اطلاع‌رسانی وزیر ارشاد با بیان اینکه در وزارت ارشاد تمامی تلاش ما بر این است که این بستر رسانه‌ای را به محیط تخصصی هدایت کنیم، ادامه داد: بایستی رسانه‌‌های متخصص با خبرنگارانی متبحر برای جامعه‌ای که اساسا اولویت آنها مخاطب و تولید آنها متناسب با نیاز مخاطب باشد و مختصات اطلاعات آنها به سمت مختصات مورد نیاز بروز مخاطب باشد سوق پیدا کند.
خدادی گفت: جامعه امروز، جامعه‌ای نیست که در آن کسی دنبال هوادار باشد. این که امروز در فضای مجازی محیط متفاوتی داریم انتخاب ما نیست، انتخابی تحمیل شده بر جامعه جهانی است و این فرصت بسیار مهمی است.
وی گفت: با آنچه که انجام داده‌ایم و آنچه که باید انجام دهیم فاصله بسیاری هست و من به سهم خودم در این راستا تلاش خواهم کرد.