تعمیرات اساسی توربین واحد شماره 7 نیروگاه سد شهید عباسپور

مدیر عامل شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاههای برق آبی خوزستان از تعمیرات اساسی توربین واحد شماره 7 نیروگاه سد شهید عباسپور  خبر داد. مهران اسدی اظهار داشت: پیرو گزارش بهره بردار مبنی بر وجود صدای غیر عادی در توربین واحد 7 نیروگاه دوم، بازرسی ها و تست های لازم از جمله : ارتعاش سنجی […]

مدیر عامل شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاههای برق آبی خوزستان از تعمیرات اساسی توربین واحد شماره 7 نیروگاه سد شهید عباسپور  خبر داد.

مهران اسدی اظهار داشت: پیرو گزارش بهره بردار مبنی بر وجود صدای غیر عادی در توربین واحد 7 نیروگاه دوم، بازرسی ها و تست های لازم از جمله : ارتعاش سنجی و صدا سنجی به منظور تعیین عیب در ناحیه توربین واحد فوق انجام شد.

وی افزود : بعد از آنالیز نتایج و مشاهدات میدانی توسط کارشناسان شرکت تعمیرات و شرکت تولید و بهره برداری و حصول اطمینان از وجود عیب در ناحیه فوقانی رانر توربین ، دمونتاژ توربین در دستور کار قرار گرفت.

مدیر عامل شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاههای برق آبی خوزستان بیان کرد : با توجه به اینکه مطابق نرم تعمیرات اساسی واحد های برق آبی جهت دسترسی به توربین نیاز به عملیات سنگین دمونتاژ تجهیزات اصلی از قبیل رتور ، شفت ، آپربراکت و هدکاور بوده و از طرفی به دلیل زمانبر بودن این پروسه و نیاز مبرم شبکه سراسری برق کشور و پیک مصرف برق در کشور، ارائه راهکاری جایگزین به منظور تقلیل حداکثری زمان انجام تعمیرات الزامی بود، لذا با انجام مطالعات و بررسی مستندات مربوطه و تهیه دستور العمل های لازم، دمونتاژ و لیفت هدکاور توربین در محل خود در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد : بدین منظور بعد از دمونتاژ یاتاقان گاید توربین،  شفت سیل و مکانیزم ویکت گیت ها، هد کاور توربین توسط جک های هیدرولیکی سنکرون و به میزان 85 سانتیمتر درجا لیفت و شرایط تعمیر رانر تامین گردید که این روش در تعمیرات نیروگاههای برق آبی روشی منحصر به فرد می باشد.

مهران اسدی عنوان کرد : اقدامات انجام گرفته شامل تعویض و جوشکاری وزنه بالانس روی رانر، جوشکاری ترک ها و خوردگی های موجود در پره های رانر، اصلاح پره های رانر در قسمت خروجی جهت کاهش اثر پدیده Von Karman Vortex، رنگ آمیزی تجهیزات، نصب مکانیزم ویکت گیت ها، شفت سیل و یاتاقان گاید توربین، تعویض کلیه آب بندها و تنظیمات تجهیزات مذکور می باشد.

وی در پایان یاداور شد : این پروژه به صورت فشرده ، در سه شیفت کاری و در حداقل زمان ممکن انجام پذیرفت و واحد شماره 7 این نیروگاه در سلامت کامل تحویل بهره بردار نیروگاه دوم سد شهید عباسپور گردید .

شایان ذکر است که این امر میسر نمی شد جز با همدلی و یکپارچگی کارکنان شرکت تعمیرات و تولید نیروگاه سد شهید عباسپور و همچنین حمایت های   بی دریغ و بی نظیر ساز مان آب و برق خوزستان و همچنین مدیر عامل شرکت تولید که در این شرایط حساس و سخت و پیک مصرف برق توانستیم واحد فوق را به شبکه سراسری کشور  با موفقیت متصل نماییم .

 

 

تعمیر و بازسازی سیم پیچ واحد یک نیروگاه سد شهید عباسپور انجام شد

معاون تعمیرات نیروگاهی شرکت نصب، تعمیر و نگهداری نیروگاه های برق آبی خوزستان از تعمیر و بازسازی سیم پیچ واحد یک نیروگاه سد شهید عباسپور خبر داد .

امیر محمودی با بیان این خبر اعلام داشت: ابتدای ماه جاری واحد یک به علت بروز اتصالی در سیم پیچ ژنراتور و با عملکرد رله ارت فالت استاتور، از شبکه خارج شد که توسط کارکنان تعمیرات و نظارت تولید نیروگاه اول، نسبت به عیب یابی و شناسایی شینه های معیوب اقدام  لازم انجام و برنامه ریزی فرایند تعمیراتی لازم اجرا و نقاط معیوب هسته استاتور، شناسایی و پس از عملیات تعمیرات، تست های مورد نیاز با نتایج قابل قبول انجام و مورد تائید دستگاه نظارت شرکت تولید و بهره برداری سد شهید عباسپور قرار گرفت.

معاون تعمیرات نیروگاهی  بیان کرد: با توجه به فرسودگی و استهلاک سیستم، بررسی های فنی توسط دستگاه نظارت شرکت تولید و بهره برداری این نیروگاه انجام و علت حادثه شناسایی و  در این راستا اقدامات پیشگیرانه ترمیم استاتور، در شش نقطه مستعد بروز خطای مشابه اجرا شد.

امیر محمودی بیان کرد: این فرآیند که  شامل آماده سازی تجهیزات و ابزار لازم  و خارج کردن شینه های معیوب، نصب 15 عدد شینه جدید ، تست های الکتریکی مربوطه، ترمیم هسته، سرویس و شستشوی سیم پیچ و سایر اقدامات تعمیراتی مطابق دستورالعمل اجرایی بوده  به پایان رسید و با توجه به پیک شبکه و نیاز به راه اندازی واحد 250 مگاواتی، تعمیرات این واحد در کمترین زمان ممکن انجام و واحد یک با شبکه سراسری سنکرون شد.