تشریح وضعیت فعلی منابع آب شهرستان رامیان

دبیران خانه کشاورز استان و شهرستان رامیان با رئیس اداره منابع آب آزادشهر و رامیان در محل این اداره دیدار کردند. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان،  در این دیدار رئیس اداره منابع آب آزادشهر و رامیان ضمن تشریح وضعیت فعلی منابع آب شهرستان رامیان و چگونگی بهره برداری از آن درهمه […]

دبیران خانه کشاورز استان و شهرستان رامیان با رئیس اداره منابع آب آزادشهر و رامیان در محل این اداره دیدار کردند.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان،  در این دیدار رئیس اداره منابع آب آزادشهر و رامیان ضمن تشریح وضعیت فعلی منابع آب شهرستان رامیان و چگونگی بهره برداری از آن درهمه بخش ها، به ویژه بخش کشاورزی اظهار کرد: لزوم صرفه جویی و مدیریت مصارف آب در حوزه کشاورزی از طریق مدیریت سطح و نوع کشت، تغییر و اصلاح روشهای آبیاری از سنتی به مدرن، افزایش راندمان انتقال آب به مزارع و استفاده از کنتورهای هوشمند و در نهایت رعایت حجم مجاز بهره برداری در پروانه های صادره ضروری است .
مهندس جواد تیموری با بیان اینکه مساعدت دبیران خانه کشاورز در این زمینه و جهت حفاظت از منابع آبی لازم است، افزود:  از نظرات و پیشنهادهای دبیران خانه کشاورز در راستای بهبود بهره وری منابع آب و استفاده بهینه از آب در راستای تامین آب کشاورزان استفاده می کنیم.
دبیران خانه کشاورز استان و شهرستان رامیان نیز در این دیدار ، تجدید نظر در محاسبه میزان مصارف آب در کشت های مختلف و مساعدت در محاسبه و دریافت خسارتهای منابع آبی را خواستار شدند.

آبیاری تابستانه 7700 هکتار از اراضی شبکه و پایاب سدهای بوستان، گلستان و وشمگیر

در چهارمین جلسه کارگروه هماهنگی برنامه ریزی منابع آب و مصارف سدهای استان که با حضور اعضا در شرکت آب منطقه ای استان برگزار شد، آبیاری تابستانه 7700 هکتار از اراضی شبکه و پایاب سدهای بوستان، گلستان و وشمگیر مورد بررسی قرار گرفت.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گلستان در این جلسه اظهار داشت : با توجه به وضعیت بارندگی و رواناب در پاییز ماههای خشکی را داشتیم و از بهمن تا اردیبهشت ، ماههای پر بارشی را سپری کردیم و در مجموع بارندگی استان از ابتدای سال آبی جاری (مهر ۹۸) تا کنون با شرایط نرمال مواجه می باشیم.
مهندس حسین دهقان افزود: با توجه به مدیریت مخازن در فروردین و اردیبهشت چندین سیلاب متوالی را بدون خسارت پشت سر گذاشتیم و در شرایط حاضر ورودی به سدها صفر است .
مهندس محمدرضا عباسی معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی استان گلستان نیز در ادامه اعلام داشت : با توجه به شرایط اقلیم و وضعیت آب و هوایی در شهرستان آق قلا نباید شالی کشت شود و در این موارد باید اعمال قانون انجام گیرد. راهکار جدید جهاد کشاورزی برای ارتقای سطح معیشت کشاورزان ، طرح  احداث گلخانه کوچک مقیاس با وام و یارانه دولت است که با توجه به پیشینه این منطقه در جمع آوری آب باران ، در این طرح نیز جمع آوری آب باران برای گلخانه لحاظ شده و وام با سود 4% برای این طرح در روستاها پیش بینی شده است .
مهندس شعبان رسولی مدیر بهره برداری و نگهداری از تاسیسات آبی ، گزارشی از کارگروه های محلی سدهای گلستان وبوستان ، وشمگیر ، دانشمند و کوثر ارائه نمود و با توجه به پیش بینی وضعیت آب و هوایی و وضعیت آب موجود سدها برنامه پیشنهادی کشت بهاره و تابستانه را در شبکه سدهای استان ارائه کرد.
مریم نیکزادفر کارشناس اداره کل هواشناسی استان نیز در این جلسه گفت:  از ابتدای سال آبی تاکنون میانگین بارش استان 440 میلی متر بوده است و براساس پیش بینی فصلی، در تیر ماه بارش حدود 10 میلی متر و وضعیت خشک و ماه مرداد نیز خشکی پیش بینی شده است و  دما در سه ماهه آینده در غرب استان در ماههای تیر و مرداد نیم درجه افزایش و در شهریور 1 درجه افزایش نسبت به سال گذشته ، در شرق استان در ماههای تیر و مرداد 1تا 2 درجه افزایش و در شهریور 2 درجه افزایش نسبت به سال گذشته می باشد .
در این جلسه مقرر شد، شورای حفاظت منابع آب شهرستان ها تشکیل و اطلاع رسانی لازم جهت وضعیت آب و هوایی و منابع آب و مدیریت کشت انجام گیرد، و از کشت شالی در شبکه و پایاب سدها در حد توان ممانعت بعمل آید و ادارات مربوطه اطلاعیه و اخطار لازم را صادر نمایند. اطلاع رسانی جهت طرح گلخانه کوچک مقیاس در برنامه ترویج جهاد کشاورزی قرار گیرد.
همچنین با توجه به حجم ذخیره آب سدها و پیش بینی شرایط آب و هوایی و شرایط فنی سدها ، سطح کشت تابستان شبکه و پایاب سد بوستان 1700 هکتار، سد گلستان و پایاب آن  4 هزار هکتار و سد وشمگیر 2 هزار هکتار تصمیم گیری شد و مورد تایید همه اعضا قرار گرفت.