تشدید نظارت بر منابع آب استان مرکزی در پی خشکسالی سالجاری

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با توجه به شرایط بارندگی که در کشور و استان داشتیم، امسال سال خشک و سختی را پیش رو خواهیم داشت. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، مهندس عزت اله آمره ای با اشاره به وضعیت بارندگی در استان گفت:میزان بارندگی استان از مهرماه سال […]

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی گفت: با توجه به شرایط بارندگی که در کشور و استان داشتیم، امسال سال خشک و سختی را پیش رو خواهیم داشت.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای مرکزی، مهندس عزت اله آمره ای با اشاره به وضعیت بارندگی در استان گفت:میزان بارندگی استان از مهرماه سال ۹۹ تاکنون نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد  و نسبت به آمار بلندمدت ۲۵ درصد کاهش را نشان می دهد.

مهندس آمره ای افزود: این کاهش بارندگی در ورودی مخازن سدها تأثیر قابل توجهی داشته به طوریکه  ورودی سد ساوه نسبت به سال گذشته ۸۵ درصد و ورودی سد کمال صالح ۸۰ درصد کاهش داشته است.

وی خاطر نشان کرد: برای تأمین آب شرب هیچ یک از شهرهای استان مشکلی نخواهیم داشت ولیکن در خصوص آب شرب روستاها چون تأمین آب بیشتر آنها از طریق چشمه ها و قنوات صورت می گیرد و به علت کاهش بارندگی ورودی این چشمه ها و قنوات کاهش داشته، احتمال آن می رود تعدادی از روستاها و شهرستانهای استان در تابستان از طریق تانکر آبرسانی شوند.

مهندس آمره ای همچنین ادامه داد: بیشتر نگرانی ها مربوط به کشت های دیم است که اگر بارانی اتفاق نیفتند ۵۰ تا ۸۰ درصد از کشتهای دیم در استان خسارت می بینند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای مرکزی با اشاره به اینکه این کاهش بارندگی ها در سفره های آب زیرزمینی نیز بی تأثیر نیست گفت: گرمای هوا سبب شده بسیاری از کشاورزان زودتر از موعد مقرر چاههای خود را راه اندازی کنند و همین امر فشار بیشتری بر سفره های آب زیرزمینی وارد خواهد آورد و بر همین اساس   نظارت ها بر برداشت های غیرمجاز تشدید خواهد شد و طبق لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کسانی که برداشت های غیرمجاز یا اضافه برداشت داشته باشند جریمه هایی برای آنها اعمال خواهد شد.

مهندس آمره ای همچنین افزود: در استان دو هزار و ۶۰۰ حلقه چاه غیرمجاز داریم  که از این تعداد، یک هزار و ۶۰۰ حلقه مربوط به قبل از سال ۸۵ (فرم یک) است که مجوزهایی با میزان محدود دریافت می کنند و یک هزار حلقه چاه مربوط به بعد از سال ۸۵ است (فرم ۵) که طبق قانون تعیین تکلیف چاههای فاقد پروانه بایستی مسدود شوند و از این تعداد  تا بحال ۴۰۰ حلقه مسدود شده و مابقی در مدت ۳ الی ۴ سال دیگر تعیین تکلیف خواهند شد.

وی در پایان از همه اقشار مردم خواست امسال به صورت جدی در مصرف آب صرفه‌جویی کنند و این نعمت خدادادی و بدون جایگزین را به صورت بهینه و منطقی مصرف نمایند.