تسریع روند مناقصه تکمیل تصفیه خانه شرقی انزلی

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و اعضاء کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از سایت احداث تصفیه خانه و ایستگاه پمپاژ شرقی شهر بندرانزلی بازدید کردند. به گزارش دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان، حمیدرضا جانباز در این بازدید ضمن تأکید بر تسریع روند مناقصه تکمیل تصفیه خانه […]

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و اعضاء کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از سایت احداث تصفیه خانه و ایستگاه پمپاژ شرقی شهر بندرانزلی بازدید کردند.

به گزارش دفتر روابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آب و فاضلاب استان گیلان، حمیدرضا جانباز در این بازدید ضمن تأکید بر تسریع روند مناقصه تکمیل تصفیه خانه شرقی انزلی گفت: این تصفیه خانه با پیشرفت حدود ۸۵ درصد در مرحله تعیین پیمانکار جدید می باشد که با تهیه لیست ارزیابی کیفی پیمانکاران واجد شرایط، نسبت به برگزاری مناقصه اقدام خواهد شد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور افزود: باید از تمامی ظرفیت های منابع مختلف اعتباری جهت احداث این تصفیه خانه استفاده نمود.

وی همچنین در بازدید از سایت محل احداث ایستگاه پمپاژ فاضلاب شرقی انزلی، ضمن تشریح سختی و مشکلات عملیات اجرایی با توجه به بافت خاک و لجنی بودن محل احداث پروژه، اضافه کرد: تلمبه خانه حاضر با پیشرفت حدود ۴۳درصد در حال اجرا می باشد .

مهندس جانباز اظهار داشت: با تخصیص اعتبارات کافی، پیش بینی می شود این پروژه امکان تکمیل و بهره برداری تا پایان نیمه اول سال ۱۴۰۱ را خواهد داشت.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مبلغ اولیه قرارداد ۱۴۳ میلیارد ریال می باشد و جهت تکمیل آن علاوه بر هزینه های انجام شده تاکنون، مبلغ ۱۸۰ میلیارد ریال دیگر مورد نیاز است و جمعیت برخوردار از این پروژه ۵۷ هزار نفر خواهند بود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین تصریح کرد: جهت اجرای احجام باقیمانده طرح فاضلاب در بخش شرقی انزلی، استفاده از ظرفیت ماده ۵۶ قانون الحاق به ارزش ۱۷۳۰ میلیارد ریال در دستور کار شرکت آب و فاضلاب استان گیلان قرار گرفت که در فراخوان، دو پیمانکار شناخته شده حضور دارند و فراخوان مرحله سوم نیز بزودی انجام خواهد شد و امید است با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی، قسمتی از احجام باقیمانده طرح را به مرحله اجرا گذاشت.

در ادامه بازدید، مهندس جانباز در جلسه ای با حضور ریاست کمیسیون عمران مجلس و همچنین نماینده مردم شهر بندرانزلی در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: پهنه هایی از شهر فاقد هرگونه طرح اجرایی می باشد که مشاور طرح در حال مطالعه بوده و مقرر شد طی دو ماه آینده، طرح تکمیل و جهت اخذ مجوز ماده ۲۳ برای افزایش احجام، اقدام لازم صورت پذیرد.

وی همچنین افزود: در صورت تخصیص ۱۰۰ درصدی اعتبار سال ۱۳۹۹ و همچنین تخصیص کامل اعتبار پیوست قانون بودجه سال ۱۴۰۰ به میزان ۳۸۰ میلیارد ریال ، شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز با تخصیص اعتبارات مناسب از منابع مختلف جهت تکمیل تصفیه خانه شرقی و دو واحد تلمبه خانه در شرق و غرب انزلی با شرکت آب و فاضلاب استان گیلان مساعدت لازم را خواهد داشت که این پروژه ها پایان ۶ ماهه اول سال ۱۴۰۱ قابل بهره برداری باشند.

مهندس جانباز درخصوص ساخت و تکمیل یک واحد تصفیه خانه آب به روش BOT خبر داد و اضافه کرد: این تصفیه خانه با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در اسفند ماه سال ۱۳۹۹ وارد مدار بهره برداری شد که قابلیت تأمین آب ۷۰% شهروندان گیلان برای ۱۸ شهر و ۵۶۸ روستا تا افق طرح در سال ۱۴۲۵ با جمعیت ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را داراست و هم اکنون نیز ۱۴ شهر و ۱۹۸ روستا تحت پوشش این تصفیه خانه هستند که از آب با کیفیت سد آیت الله بهجت شهر بیجار برخوردارند .

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور همچنین افزود: با بهره برداری از این تصفیه خانه میزان سهمیه آب شرب شهر بندرانزلی از ۳۱۰ لیتر بر ثانیه به ۳۷۰ لیتر بر ثانیه افزایش یافت.

در ادامه دکتر رضایی رئیس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر پیگیری جهت اتمام پروژه ها در مدت زمان پیش بینی شده گفت: امیدواریم با بهره برداری از این پروژه های زیست محیطی ، مردم شهرستان از اثرات ارزشمند آن بهره مند باشند.

همچنین دکتر دنیامالی نماینده مردم شریف انزلی در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت اجرای طرح فاضلاب بهداشتی در این شهرستان در حفظ تالاب انزلی تصریح کرد: برای تعیین تکلیف فاضلاب بندر انزلی نه تنها نباید به اعتبارات این شهر تکیه کرد، بلکه اتمام پروژه های فاضلاب همه شهرهایی که در مسیر رودخانه های منتهی به تالاب انزلی قراردارند باید مورد توجه قرار گیرد که در این رابطه اهتمام ویژه ای در مورد شهرهای رشت، صومعه سرا و فومن در حال پیگیری و انجام است.

وی افزود: با توجه به اینکه زیرساخت های خوبی در شهر انزلی اجرا شده، باید برای تخصیص اعتبارات،  متناسب با زمان پیش بینی شده در تکمیل طرح اقدام کرد.