تدوین استاندارد ایمنی مبدل‌های توان برای سامانه‌های قدرت فتوولتائیک

مدیرکل دفتر حمایت‌های فنی بهره‌وری و استانداردهای ساتبا گفت: در راستای تدوین استاندارد ایمنی مبدل‌های توان برای استفاده در سامانه‌های قدرت فتوولتائیک (اینورتر)، جلسات کارگروه‌های تخصصی کمیته استانداردهای انرژی‌های تجدیدپذیر در حال برگزاری است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محمد اکبری سیار” با بیان اینکه تدوین ۵۵ استاندارد در حوزه انرژی‌های خورشیدی فتوولتائیک […]

مدیرکل دفتر حمایت‌های فنی بهره‌وری و استانداردهای ساتبا گفت: در راستای تدوین استاندارد ایمنی مبدل‌های توان برای استفاده در سامانه‌های قدرت فتوولتائیک (اینورتر)، جلسات کارگروه‌های تخصصی کمیته استانداردهای انرژی‌های تجدیدپذیر در حال برگزاری است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “محمد اکبری سیار” با بیان اینکه تدوین ۵۵ استاندارد در حوزه انرژی‌های خورشیدی فتوولتائیک اولویت‌بندی و برنامه‌ریزی شده است، خاطرنشان ساخت: در حال حاضر جلسات کارگروه‌های تخصصی کمیته استانداردهای تجدیدپذیر برای تدوین استاندارد “ایمنی مبدل‌های توان برای استفاده در سامانه‌های قدرت فتوولتائیک (اینورتر)” در حال برگزاری است.
وی هدف از تدوین این استاندارد را که بخشی از استاندارد بین‌المللی IEC62109 است را ارائه ویژگی‌های تجهیزات تبدیل توان عنوان کرد و افزود: این استاندارد کمینه الزامات طراحی و ساخت این تجهیزات را برای حفاظت در برابر خطرات شوک الکتریکی، انرژی و آتش‌سوزی تعیین می‌کند.
شایان ذکر است، مبدل‌های توان یا اینورترها یکی از مهم‌ترین اجزای سامانه‌های خورشیدی فتوولتائیک هستند که علاوه بر عملکرد توان مسئولیت مدیریت این سامانه را نیز بر عهده دارند.