تخصیص آب خزر برای شمال گلستان در انتظار مجوز محیط زیست

در جلسه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با عبدالجلال ایری نماینده مردم غرب استان در مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت زهکشی اراضی اولویت دار استان به ویژه در ترکمن و گمیشان و طرح های تامین منابع آب درشهرستان های غرب استان بحث وتبادل نظر شد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای […]

در جلسه مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان با عبدالجلال ایری نماینده مردم غرب استان در مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت زهکشی اراضی اولویت دار استان به ویژه در ترکمن و گمیشان و طرح های تامین منابع آب درشهرستان های غرب استان بحث وتبادل نظر شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مدیر عامل شرکت آّب منطقه ای گلستان در این جلسه که معاونین و مدیران شرکت نیز حضور داشتند، اظهار کرد: موضوعات مختلفی در جلسات قبلی بین شرکت آب منطقه ای و نماینده مردم ترکمن، کردکوی و گمیشان و بندرگز در مجلس شورای اسلامی مورد تبادل نظر قرار گرفته بود که مقرر شد در این جلسه نتایج پیگیری ها مشخص شود.
سید محسن حسینی اظهار کرد: رهاسازی آب از سد وشمگیر برای اراضی پایین دست هر چند با مشکلات فراوان ، انجام شد و بخشی از این اراضی آبیاری شد.
وی افزود: از طرح های مهم در حال انجام در منطقه ترکمن و گمیشان زهکشی اراضی اولویت دار است. واز مجموع عملیات زهکشی انجام شده توسط شرکت آب منطقه ای استان، ۲۲ هزار هکتار به اتمام رسیده است و تنها چند مشکل اجتماعی کوچک دارد که فرماندار قول حل آن را داده اند.همچنین در ۶ هزار هکتارزهکشی که هم اکنون در حال انجام است نیز پیشرفت ۴۲ درصدی را شاهد هستیم.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان تصریح کرد:۴۳ کیلومتر از ۵۶ کیلومتر زهکشی اصلی ، ۷۹ کیلومتر از ۱۴۶ کیلومتر زهکش درجه ۲، ۷ ونیم سازه از ۳۲ سازه اصلی و ۵۷ سازه از ۲۳۰ سازه فرعی در حال حاضر انجام شده است که برای باقی مانده کار ۲۳۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
حسینی افزود: ما برای انتقال آب خزر به شمال استان منتظر تخصیص وزارت نیرو هستیم که با توجه به اجازه ندادن محیط زیست هنوز این امر صورت نگرفته است.
نماینده مردم شهرستان های غرب استان در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: طرح انتقال آب دریای خزر به زمین های شمالی استان مصوب شده است، استفاده از این آب دریا برای شرب، آبزی پروری و شیلات است که مطالعات آن را به زودی آغاز نمائید.
عبدالجلال ایری افزود: در موضوع سد بوستان، گلستان و وشمگیر و رهاسازی آب برای پایین دست برنامه زمان بندی داشته باشیم.با توجه به خشکسالی و ضرورت آبیاری اراضی کشاورزی پایین دست سهم پایین دست به ویژه وشمگیر به پایین از آب سدهای استان مشخص شود.
ایری بابیان اینکه لایروبی رودخانه قره سو به خوبی انجام شده است،گفت: اما رودخانه گرگانرود در بحث لایروبی بازنگری شود و مقاطع لایروبی شده در صورت نیاز مجدد لایروبی انجام شود.
وی افزود: ظرفیت خوبی در آلاگل وجود دارد و در صورت امکان اراضی پایین دست از آب آن استفاده نمایند.
ایری با تشکر از تلاش های انجام شده در زهکشی اراضی توسط شرکت آب منطقه ای استان خواستارتسریع در ادامه کار شد.