قالب طرح جهاد آبرسانی صورت می‌گیرد؛

تامین آب پایدار پایانه مرزی ریمدان و ۳ هزار نفر از جمعیت روستایی دشتیاری

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان از تامین آب پایدار پایانه مرزی ریمدان و ۳ هزار نفر در ۱۵ روستای شهرستان دشتیاری در قالب طرح جهاد آبرسانی خبر داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستا؛ “علیرضا قاسمی” در حاشیه بازدید از پایانه مرزی ریمدان با اعلام این خبر بیان کرد: آب پایدار بازارچه مرزی ریمدان با تکمیل خط انتقال محقق می‌شود و با اجرای خطوط انتقال باقی‌مانده، ۳۰۰۰ نفر در  ۱۵ روستای شهرستان دشتیاری از نعمت آب شرب پایدار بهره‌مند می‌شوند.

وی با بیان اینکه گذر مرزی ریمدان از سال‌های  ۹۹-۹۸ تبدیل به بازارچه مرزی شد، تصریح کرد: پس از شروع فعالیت بازارچه مرزی، با اقدامات و پیگیری‌های متعدد استانداری تامین آب شرب بازارچه در دستور کار قرار گرفت.

وی ادامه داد: طی یک نشست سه‌جانبه فی‌مابین معاون عمرانی استاندار، مدیرعامل شرکت آبفای کشور و مدیر منطقه آزاد مقرر شد به منظور تامین آب بازارچه که پیش از آن هیچ‌گونه منبع تامین آبی نداشت از منطقه ریمدان و سنگانها به طول ۲۴ کیلومتر خط انتقال اجرا شود.

وی افزود: سپس ادامه اجرای خط به طول ۱۰.۸ کیلومتر نیز به انتهای خط انتقال از سد زیردان متصل شود، که این موضوع توسط منطقه آزاد فقط به طول ۲۲ کیلومتر به صورت ناقص اجرا شد.

قاسمی افزود: با توجه به ورود زائرین اربعین حسینی از مرز ریمدان طی سال جاری، مقرر شد تامین آب پایانه مرزی توسط شرکت آب و فاضلاب انجام شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای تامین آب شرب بازارچه مرزی و همچنین بهره‌مندی ۳ هزار نفر از جمعیت روستایی شهرستان دشتیاری بیان کرد: اجرای خط انتقال به طول ۱۰.۸ کیلومتر به منظور اتصال به خطوط مجتمع پایین دست سد زیردان در قالب طرح جهاد آبرسانی با قرارگاه در حال انجام است که با فعالیت شبانه‌روزی گرو‌ههای اجرایی تاکنون ۸.۵ کیلومتر آن اجرا شده است.

وی ادامه داد: خط انتقال از ریمدان تا پایانه که مقرر بود توسط سازمان منطقه آزاد اجرا شود  به طول ۲۲ کیلومتر با در اختیار گذاشتن شیرآلات مورد نیاز حوضچه‌ها توسط آبفا و بستن آن توسط پیمانکار منطقه آزاد و اجرای ۲ کیلومتر انتهایی توسط آبفا تکمیل و به پایانه متصل شده که در مرحله تست نهایی است.

قاسمی اجرای ادامه خط انتقال به طول دو کیلومتر و اتصال خط منطقه آزاد به پایانه و اجرای ۱.۵ کیلومتر شبکه توزیع در پایانه مرزی را از دیگر اقدامات انجام شده عنوان کرد و افزود: همچنین به منظور تامین آب شرب زائرین، انتقال و نصب ۲۰ مخزن ذخیره ۵ هزار لیتری آب با کمک ستاد عتبات عالیات انجام و نصب پمپ و اجرای لوله‌گذاری فی مابین مخازن و اتصال آن به منابع مصرف از جمله سرویس‌های بهداشتی انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین با همکاری وزارت نیرو  یک واحد آب‌شیرین‌کن به ظرفیت ۵۰ متر مکعب در شبانه روز در محل مرز ریمدان  نصب و آب شرب زائرین تامین می‌شود.

قاسمی با اشاره به سایر اقدامات بیان کرد:  نصب پمپ در محل سه‌راهی ریمدان و نصب و راه‌اندازی یک دستگاه کلرزن به منظور رعایت بهداشت آب،  توزیع آب معدنی و توزیع آب با ۷ دستگاه  تانکر آبرسانی سیار که از شهرستانهای همجوار تامین شده از اقدامات دیگر شرکت در راستای تامین آب منطقه است.