بیلان منفی آبخوان های گلستان

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: در مجموع وضعیت بارش در شش ماهه نخست سال آبی جاری نسبت به دراز مدت ۲۷ درصد کاهش را نشان می دهد و همچنین آورد رودخانه ها و تغذیه آبخوان ها کاهش شدید داشته است. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس سید محسن […]

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای گلستان گفت: در مجموع وضعیت بارش در شش ماهه نخست سال آبی جاری نسبت به دراز مدت ۲۷ درصد کاهش را نشان می دهد و همچنین آورد رودخانه ها و تغذیه آبخوان ها کاهش شدید داشته است.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گلستان، مهندس سید محسن حسینی در دیداربا فرماندار رامیان به مناسبت آغاز سال نو که معاونین شرکت نیز حضور داشتند، اظهار کرد: چند سالی است به علت برداشت بیش از مجاز از سفره های آب زیرزمینی وضعیت آبخوان های عمیق استان منفی است و حتی آبخوان های کم عمق استان که پس از سیل وضعیت بهتری پیدا کرده بودند به علت شالیکاری های وسیع در سال گذشته با افت مواجه شده اند.
مهندس حسینی بیان کرد: اگر روند کشت شالی و چغندر قند که چند سالی است در استان آغاز شده است به همین منوال ادامه پیدا کند بزودی با پدیده نشست زمین در استان رو به رو خواهیم شد.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: هر چند گفته می شود که چغندر قند نیاز به آبیاری ندارد و کشت پاییزه است اما کشت چغندر قند در استان همراه با آّبیاری انجام می شود و مصرف آب آن از شالی کمتر نیست.
مهندس حسینی با بیان اینکه مطالعات اجرایی سد قره چای رامیان وارد موافقت نامه سد زرین گل شده است، گفت:  فاز دوم مطالعات سد قره چای رامیان در سال جاری انجام می شود.
وی افزود: بتنی کردن و مدرن کردن کاناهای انتقال آب حوضه فندرسک نیز از دیگر اقدامات شرکت آب منطقه ای استان در شهرستان رامیان است که بزودی عملیات اجرایی آن نیز آغاز می شود.
فرماندار رامیان  نیز در این جلسه ضمن تشکر از تلاش های مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان در مدیریت منابع آبی استان، اظهار کرد: در حوزه آب تا اتفاقاتی چون نشست زمین رخ ندهد برای مردم و مدیران قابل درک نیست.
مهندس جواد صادقلو بابیان اینکه اگر در حوزه آب بدون تخصص برنامه ریزی کنیم فردا با نیاز حیاتی مردم سروکار داریم، افزود: اگر روند کاشت برنج در استان ادامه داشته باشد در سال های آینده حتی برای آب شرب هم در استان با مشکل مواجه می شویم.
وی بیان کرد: در سفر اخیر رئیس مجلس به استان مقرر شد ۳۰ میلیارد تومان به سد قره چای اختصاص یابد تا پس از مطالعات نهایی عملیات اجرائی آن آغاز گردد.
صادقلو افزود: ظرفیت اصلی شهرستان رامیان بومگردی است و در برخی مناطق این بومگردی ها نیاز به آب شرب دارند که نیاز است شرکت آب منطقه ای مساعدت لازم را در این زمینه مبذول دارد.