در قالب سفرهای تربیتی راهیان پیشرفت؛

بیش از ۴۰۰ دانش آموز دوره متوسطه از سد یامچی اردبیل بازدید کردند

در راستای زمینه سازی برای شناخت و افزایش آگاهی دانش آموزان در زمینه پیشرفت ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی و ایجاد امید، خودباوری و تقویت اراده در آنان و همچنین معرفی سازه ها و تاسیسات فنی و آبی، بیش از 400 دانش آموز دختر و پسر دوره متوسطه مدارس اردبیل در قالب سفرهای تربیتی راهیان پیشرفت از سد یامچی اردبیل بازدید نمودند.

به گزارش برقاب، رئیس گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای اردبیل در جمع این دانش آموزان با اشاره به آخرین وضعیت تامین منابع آب در سطح استان گفت: در حال حاضر تامین آب شرب مرکز استان از طریق سد یامچی صورت می گیرد.

نسیم صفاری با تاکید بر سختی های تامین منابع آب در کشور و همچنین استان اردبیل افزود: متاسفانه در چند سال اخیر به دلایل متعدد از جمله خشکسالی، کاهش بارش ها، تغییر اقلیم و افت سطح آبهای زیرزمینی، در تامین آب بخش های مختلف با مشکل مواجه هستیم.

وی با اشاره به نقش بسیار حساس و راهبردی جامعه فرهنگیان و دانش آموزان در ترویج فرهنگ سازی مصرف آب اظهار داشت: قشر فرهیخته معلمان و دانش آموزان می توانند بعنوان سفیران آب، پیام ها و حقایق موجود بخش آب را به خانواده ها انتقال نمایند و در فرهنگ سازی مصرف آب تاثیرگذار باشند.

صفاری با بیان اینکه به دلیل مصرف بی رویه منابع آب در سالیان گذشته در حال حاضر با افت شدید منابع آب زیرزمینی در سطح کشور و استان اردبیل هستیم، تصریح کرد: متاسفانه به دلیل بی توجهی بخش قابل توجهی از منابع آب زیرزمینی در چند سال گذشته مصرف شده است و باید طبق برنامه ریزی برای جبران کسری مخازن آبهای زیرزمینی تلاشهای همه جانبه صورت گیرد.

رئیس گروه تحقیقات کاربردی شرکت آب منطقه ای اردبیل گفت: حجم آب موجود در پشت سد یامچی در حال حاضر حدود ۲۶ میلیون مترمکعب است در حالی که در مدت مشابه سال گذشته این رقم حدود ۲۸ میلیون مترمکعب بود.

وی با تاکید بر مدیریت مصرف آب در بخش های مختلف در سطح استان خاطرنشان کرد: باید یک عزم جدی در صیانت و حفاظت از منابع آب در سطح استان در بخش های مختلف بوجود آید تا در آینده با مشکل جدی مواجه نشویم.

صفاری با اشاره به افت ۱۳ متری دشت اردبیل طی سالیان گذشته خاطرنشان کرد: دشت اردبیل به دلیل برداشت های بی رویه سالیانه ۲۷ سانتی متر افت می کند که باید با استفاده از ظرفیت مراکز علمی، تحقیقاتی و دانشگاهی به دنبال راهکارهای علمی و عملی برای این موضوع باشیم.