بهره برداری از چهار تصفیه خانه آب در کردستان تا پایان سال 1400

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا کردستان گفت: اولویت تأمین آب پایدار توسط شرکت با روستاهایی است که هم اکنون به آنها آبرسانی سیار انجام می شود. به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کردستان، محمد فرهاد اظهار کرد: مطالعات مربوط به کل 1677 روستای دارای سکنه استان و اینکه چه […]

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا کردستان گفت: اولویت تأمین آب پایدار توسط شرکت با روستاهایی است که هم اکنون به آنها آبرسانی سیار انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان کردستان، محمد فرهاد اظهار کرد: مطالعات مربوط به کل 1677 روستای دارای سکنه استان و اینکه چه کارهایی در آنها باید انجام شود، صورت گرفته است. برای تأمین آب اضطراری، آبرسانی سیار و برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت مطالعات لازم انجام شده و در صورت تأمین منابع مالی (که در حوزه روستاها بخش عمده این منابع از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین می شود)  می توان خدمات انتقال آب به روستاها را تسریع کرد.

وی افزود: اولویت تأمین آب پایدار توسط شرکت با روستاهایی است که هم اکنون به آنها آبرسانی سیار انجام می شود یا به نحوی دارای مشکلات می باشند و از آنجا که آبرسانی سیار هزینه بالایی دارد و در آن خدمات رسانی به مشترکان مطلوب نیست، هدف شرکت آبفا این است که تا جای ممکن آبرسانی سیار انجام نشود و انشاالله در آینده این مسئله نیز حل و فصل خواهد شد.

معاون بهره برداری و توسعه آب شرکت آبفا کردستان خاطرنشان کرد: یکی از پروژه هایی که به صورت سالیانه تعریف می شود، بهسازی تأسیسات روستاهایی است که زیر پوشش قرار دارند؛ از چشمه و چاه گرفته تا خط انتقال و مخزن و شبکه و این کار به صورت مداوم انجام می شود.

مهندس فرهاد یادآرو شد: بخش زیادی از تأسیسات آبرسانی روستاها مربوط به دورانی است که سازمان جهاد سازندگی متولی امر آبرسانی به روستاها بود و این تأسیسات به دلیل فرسوده شدن نیازمند اصلاح هستند که به صورت مداوم انجام می گیرد.

وی در ادامه در خصوص تصفیه خانه های آب در دست اجرا با اشاره به اینکه تصفیه خانه آب روستای قلیان در سال جاری وارد مدار شد، گفت: تصفیه خانه آب شهر دیواندره سال گذشته به دلیل مشکلاتی که پیمانکار داشت تکمیل نشد و تلاش می کنیم تا حد امکان در سال جاری این تصفیه خانه به بهره برداری برسد؛ تصفیه خانه های دیگری نیز وجود دارند که متولی آنها شرکت آب منطقه ای بوده و قرار است در این دو سال( امسال و سال آینده) وارد مدار شوند که شامل تصفیه خانه شماره 2 سقز، تصفیه خانه شماره 2 بانه و تصفیه خانه مریوان می باشد.

معاون آبفا کردستان تصریح کرد: همچنین تأمین آب بلندمدت شهرستانهای قروه و دهگلان از سد قوچم در دستور کار شرکت آب نیرو قرار دارد و تصفیه خانه آب کامیاران که بخشی از برنامه تأمین آب این شهرستان است جزو برنامه های آتی شرکت آبفا کردستان به شمار می رود.