بهره برداری از پروژه افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران پروژه افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس با سرمایه‌گذاری بالغ بر 480 میلیارد ریال پنجشنبه این هفته توسط رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد. علی اصغر‌عبدلی در نشستی خبری با تاکید بر اینکه واحدهای بخار نیروگاهی حدود 19 درصد […]

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی گفت:‌ در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران پروژه افزایش 115 مگاواتی توان تولید برق نیروگاه بندرعباس با سرمایه‌گذاری بالغ بر 480 میلیارد ریال پنجشنبه این هفته توسط رئیس‌جمهور افتتاح خواهد شد.

علی اصغر‌عبدلی در نشستی خبری با تاکید بر اینکه واحدهای بخار نیروگاهی حدود 19 درصد ظرفیت تولید برق کشور را به خود اختصاص داده‌اند، عنوان کرد:‌ در حال حاضر عمر متوسط واحدهای بخار کشور بیش از 30 سال است و برخی از واحدها همانند نیروگاه بندرعباس قدمتی 40 ساله دارند.

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی افزود:‌ با افزایش عمر و مدت زمان بهره‌برداری نیروگاه‌ها، توان تولیدی و راندمان آن‌ها کاهش پیدا می‌کند که برای بازگشت به شرایط اولیه این واحدها طرح‌های بهینه‌سازی واحدها در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: اجرای طرح‌های رفع محدویت‌های تولید علاوه بر رشد راندمان نیروگاه‌ بندرعباس موجب افزایش پایداری و کاهش نرخ خروج اضطراری واحدها خواهد شد. همچنین پیاده‌سازی این برنامه افزایش میزان تولید سالانه نیروگاه، افزایش عمر واحدها و کاهش آلایندهای زیست‌محیطی را نیز در پی خواهد داشت.

عبدلی با اشاره به افزایش 115 مگاواتی توان تولید نیروگاه بندرعباس با اجرای طرح‌های رفع محدویت‌ تولید، گفت: برای اجرای این پروژه حدود 480 میلیارد ریال سرمایه‌گذاری شده است که این رقم کمتر از هفت درصد هزینه سرمایه‌گذاری مورد نیاز برای احداث واحد بخار جدید می‌باشد.

مدیرکل بهسازی نیروگاه‌ها و محیط زیست شرکت تولید نیروی برق حرارتی با اشاره به عمر 40 ساله واحدهای بخار نیروگاه بندرعباس، گفت:‌ با اجرای پروژه‌های رفع محدودیت تولید تا حدود هزار مگاوات امکان افزایش توان نیروگاه‌های کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور افزایش توان تولید نیروگاه بندرعباس، گفت: در این نیروگاه از آب دریا برای سیستم خنک کن استفاده شده که این امر موجب شکل گیری رسوب بر روی سیستم یاد شده می‌شود. بدین منظور در راستای اجرای طرح‌های رفع محدودیت تولید، برای شست‌وشوی سیستم خنک کن نیروگاه روش جدیدی با استفاده از مواد نانو در دستور کار قرار گرفته است.

عبدلی تاکید کرد:‌ بویلرها از قطعات حساس نیروگاه‌ها است که وظیفه تولید بخار را بر عهده دارد؛ در جریان اجرای این طرح بازسازی این قطعات منجر به افزایش تولید واحد بخار شده است.​