بهره‌برداری از فاز یک نیروگاه ۶ مگاواتی شهرک صنعتی شیراز

مهندس محمدرضا منصوری‌صبا در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک ۱۷ مرداد روز خبرنگار و عید سعید غدیرخم، گفت: قطعا خبرنگاران و عکاسان خبری، بازوی پر توان دستگاه‌های اجرایی در اطلاع رسانی و ارتقاء آگاهی‌های شهروندان به شمار می‌روند. وی با قدردانی از آنچه همراهی رسانه‌ها با صنعت برق در استان فارس و خصوصا شهر شیراز عنوان […]

مهندس محمدرضا منصوری‌صبا در جمع خبرنگاران، ضمن تبریک ۱۷ مرداد روز خبرنگار و عید سعید غدیرخم، گفت: قطعا خبرنگاران و عکاسان خبری، بازوی پر توان دستگاه‌های اجرایی در اطلاع رسانی و ارتقاء آگاهی‌های شهروندان به شمار می‌روند.

وی با قدردانی از آنچه همراهی رسانه‌ها با صنعت برق در استان فارس و خصوصا شهر شیراز عنوان می‌کرد، افزود: این نیروگاه، یک نیروگاه مولد مقیاس کوچک ۶ مگاواتی است که در فاز اول آن ۴ مگاوات آماده بهره برداری خواهد شد.

منصوری‌صبا اعتبار هزینه شده برای این نیروگاه را بالغ بر۴۰۰ میلیارد ریال اعلام و اضافه کرد: این نیروگاه توسط بخش خصوصی و با همراهی توزیع نیروی برق شیراز و همکاری شرکت رعد فرازان انرژی شیراز طی مدت ۳ سال احداث و آماده بهره‌برداری شده است.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شیراز با بیان اینکه فاز اول این نیروگاه با ظرفیت ۴ مگاوات آماده بهره برداری است، گفت: برای آماده سازی و احداث این نیروگاه، شرکت شهرکهای صنعتی همکاری و همراهی مناسبی را با سرمایه گذار داشته که قابل قدردانی است.

علیرضا خواجه خاطرنشان کرد: راه اندازی این نیروگاه، برای ۱۰نفر اشتغال مستقیم و ۱۰۰ نفر نیز اشتغال غیرمستقیم ایجادکرده است.

وی با اشاره به نگاه توسعه‌ای این شرکت، گفت: اولین نیروگاه بیوگاز کشور در محل دفن زباله برمشور شیراز راه‌اندازی و تا کنون نیز تعداد۸ نیروگاه گازی ، دو نیروگاه خورشیدی و ۱۵۰ نیروگاه خورشیدی مختص مشترکین در محدوده این شرکت راه اندازی شده است.

خواجه اضافه کرد: همچنین ۲ نیروگاه گازی و ۲ نیروگاه خورشیدی دیگر نیز در مراحل نهایی احداث قرار دارد و امیدوار هستیم که و ظرف یک ماه آینده به بهره برداری برسد.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شیراز گفت: با هدف ایجاد اشتغال و کارآفرینی مددجویان کمیته امداد طرح برکت آفتاب با همکاری آن کمیته اجرا شده است.

خواجه ادامه داد: در این راستا مددجویان می‌توانند با معرفی نامه کمیته امداد و اخذ تسهیلات بانکی نسبت به نصب سامانه خورشیدی برپشت بام منازل خود کرده و درآمد حاصل از تولید و تزریق برق به شبکه به حساب آنها واریز می‌شود در فاز اول تعداد ۴۰۰ درخواست و در فاز دوم نیز ۳۰۰ درخواست در دست اقدام بوده که تعدادی از آنها به بهره برداری رسیده و مابقی نیز در مراحل پایانی است.

خواجه گفت: صنعت برق با فراهم کردن بسترهای مناسب سرمایه گذاری، موقعیت‌های جذابی برای بخش خصوصی فراهم کرده است.

وی سرمایه گذاری در زمینه احداث نیروگاه‌های مقیاس کوچک و خورشیدی را مقرون به صرفه اعلام و خاطرنشان کرد: که صنعت برق خرید برق از این نیروگاه‌ها را تضمین کرده است.

مدیر دفتر بازار برق شرکت توزیع برق شیراز گفت: بهره برداری از فاز اول مولد مقیاس کوچک شهرک صنعتی بزرگ شیراز، زمینه تامین و توزیع مطلوب و مطمئن انرژی برق را برای صنایع مستقر در این شهرک فراهم خواهد کرد.

خواجه با اشاره به نقش تاثیرگذار نیروگاه‌های مقیاس کوچک در کاهش تلفات شبکه، پدافند غیرعامل، کاهش گازهای گلخانه‌ای و متعاقب آن پایداری بیشتر شبکه گفت: با تلاش‌های انجام شده در این حوزه خوشبختانه استان فارس از جایگاه مناسبی برخوردار است.

 

نشست صمیمانه مدیر عامل با خبرنگاران بمناسبت روز خبرنگار

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز تاکید کرد که به همت و با تلاش کارکنان این شرکت و انجام اقدامات عمرانی و توسعه ای، امروز هیچ خط بحرانی در حوزه استحفاظی برق شیراز نیست.

مهندس جلال زراعت پیشه در جلسه‌ای که با هدف بزرگداشت روز خبرنگار و قدردانی از خبرنگاران فعال در صنعت برق تشکیل شده بود، با اشاره به اینکه طی سال های اخیر اقدامات مختلفی در حوزه عمرانی، توسعه‌ای و بهسازی و نوسازی، علیرغم مشکلات اقتصادی منجر به ارتقاء کیفی شبکه و تامین برق مطمئن پایدار و رفع تمام خطوط بحرانی در شبکه شده است.

او با بیان اینکه مهمترین هدف صنعت برق، تامین برق مطمئن و پایدار برای مشترکان است، گفت: امروز می توان مدعی بود که این هدف محقق شده و مشترکان در محدوده توزیع نیروی برق شیراز، شامل ۱۰ شهرستان از برقی مطمئن و پایدار برخوردار هستند و با اقدامات اساسی و زیربنایی انجام شده در سال های اخیر، خاموشی های برنامه ریزی شده را به صفر سانده است.

زراعت پیشه، همچنین خاطرنشان کرد: با اجرای برنامه های توسعه ای طی سال های اخیر، موفق شده ایم که درصد تلفات انرژی برق را از بیش از ۱۶ درصد به حدود ۹ درصد کاهش دهیم و این موضوع به تامین برق باکیفیت کمک شایانی کرده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز با تبریک اعیاد گذشته، روز خبرنگار را نیز تبریک گفت و خاطرنشان کرد: خبرنگاران تسهیل کننده گردش خبر و دسترسی به اخبار موثق هستند و با بیان اینکه امروز با افزایش قابل توجه سرعت انتشار خبر مواجه هستیم، گفت: در عصر حاضر اهمیت کار خبرنگاران بسیار بارزتر شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق شیراز، حرفه خبرنگاری را از مشاغل سخت و پراسترس دانست و تاکید کرد که این سختی خصوصا در ماه های اخیر و با شیوع بیماری کووید۱۹، بیش از گذشته مشهود شده است.

هفته دولت ۱۲۰ میلیارد تومان طرح برقی آماده افتتاح است

معاون برنامه‌ریزی و مهندسی شرکت توزیع نیروی برق شیراز نیز در این جلسه اعلام کرد که تلاش برای آماده‌سازی ۱۲۰ میلیارد طرح با هدف افتتاح در هفته دولت، در حال انجام است.

محمدرضا سلاحی گفت: سال ۹۸ به رغم مشکلات عدیده اقتصادی، بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان پروژه در زمینه‌های بهسازی، توسعه، نوسازی و ارتقاء شبکه و بهبود کیفیت برق‌رسانی در حوزه استحفاظی توزیع نیروی برق شیراز اجرایی شده است.

سلاحی گفت: توسعه نیرورسانی به ۲۵ هزار متقاضی با ۴۲ میلیارد تومان اعتبار، توسعه فیدر با رویکرد جذب مشترکین جدید با ۸.۵ میلیارد تومان اعتبار، تامین و بهسازی لوازم اندازه‌گیری با صرف ۳۷ میلیارد تومان اعتبار، توسعه زیرساخت آی‌سی‌تی با صرف ۳ میلیارد تومان اعتبار و … بخشی از اقدامات اجرایی شده طی سال گذشته بوده است.

او با بیان اینکه اجرای طرح‌های توسعه فیدر بیشتر در منطقه بیضاء متمرکز بود، این اقدامات را زمینه‌ساز تامین برق حداقل ۱۰۰۰ حلقه چاه کشاورزی در این منطقه دانست و گفت: این اقدام قطعا علاوه بر بهبود کیفیت برق تامین شده برای مشترکان بخش تولید حوزه کشاورزی، امکان مدیریت مصرف آب، ارتقاء بهره‌وری بخش کشاورزی و … را نیز به همراه خواهد داشت.

سلاحی، توزیع نیروی برق شیراز را از شرکت‌های پیشتاز در حوزه آی‌سی‌تی دانست و گفت: توزیع برق شیراز جزو شرکت‌هایی بود که بسیار سریع خود را با شرایطی که شیوع کروناویروس به جامعه تحمیل کرد، وفق داد و علت آن هم در اجرای طرح‌های زیرساختی در حوزه دیتاسنتر و زیرساخت‌های ارتباطی بود.

او با اشاره به صرف ۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای نگهداری و اصلاح شبکه‌های توزیع برق طی سال گذشته،‌ این میزان را نشان‌دهنده رشد ۲ برابری نسبت به سال قبل از آن دانست و گفت: توزیع برق شیراز سال گذشته در زمینه کاهش تلفات انرژی برق بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان هزینه کرد که بیشتر مربوط به مناطق حاشیه‌ای و محله‌ها و نقاط کمتربرخوردار بوده است. این اقدامات باعث شد که امکان ارائه خدمت به شهروندان با درآمد پایین‌تر بیشتر فراهم شود.

معاون شرکت توزیع نیروی برق شیراز با بیان اینکه این شرکت سال گذشته ۷ میلیارد تومان در زمینه روشنایی معابر هزینه کرده است، طرح روشنایی معابر خیابان ارم شیراز را یکی از طرح‌های کم‌نظیر در سطح کشور برشمرد و گفت: این طرح با بهره‌گیری از امکانات و تجهیزات و نیروی انسانی بومی انجام شده است.

معاون شرکت توزیع نیروی برق شیراز با یادآوری اینکه از ابتدای امسال تاکنون با وجود مشکلات اعتباری و اقتصادی حاکم بر جامعه به دلیل شرایط تحریم و شیوع کروناویروس، بالغ بر ۲۶ میلیارد تومان طرح توسعه‌ای، بهسازی، نوسازی و … در حوزه استحفاظی این شرکت اجرا شده است،‌ گفت: امیدوار هستیم که برای هفته دولت، ۱۲۰ میلیارد تومان طرح آماده افتتاح شود.

سلاحی گفت: این طرح‌ها عمدتا در زمینه نیروگاهی شامل نیروگاه‌های خورشیدی و مولد مقیاس کوچک است که با مشارکت بخش خصوصی، اجرایی شده و آماده بهره‌برداری خواهد شد.

معاون شرکت توزیع نیروی برق شیراز یکی از اقدامات مهم این شرکت را، زمینی‌کردن شبکه‌های فشار ضعیف در معابر اصلی شهر شیراز دانست و گفت: در یک اقدام کم‌نظیر طی ۲ روز کُل شبکه توزیع برق خیابان ملاصدرا به عنوان یکی از مهمترین معابر تجاری و پرتردد شیراز، با صرف ۱.۵ میلیارد تومان، زمینی شد.

سلاحی این اقدام را یک رکورد ماندگار برای اجرای طرح‌های بهسازی و توسعه‌ای در حوزه شرکت‌های توزیع برشمرد و گفت: با استفاده از فرصت تعطیلات ۲ روزه، طرح زمینی‌کردن شبکه برق محدوده خیابان ملاصدرا در شیراز به طول ۷۰۰ متر، با استفاده از ۵۰ نفر نیروی انسانی، اجرایی شد