بهره‌برداری ۲۰ سامانه نمک‌زدایی

آغاز عملیات اجرایی طرح انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرق کشور و بزرگ‌ترین آب‌شیرین‌کن جهان در خشکی در زمره اقدامات وزارت نیرو به منظور توسعه پایدار است که در دولت سیزدهم محقق شده است.
از بهره‌برداری ۲۰ سامانه نمک‌زدایی تا آغاز عملیات اجرایی بزرگ‌ترین آب‌شیرین‌کن جهان در خشکی

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون)، امروزه دستیابی به توسعه اقتصادی و رشد پایدار در گرو تقویت بنیه تولید داخلی کشورهاست. به همین دلیل کشورهای پیشرفته و دارای قدرت برتر اقتصادی با تکیه بر ظرفیت‌های تولیدی خود، توانسته‌اند استقلال و خودکفایی را تضمین کرده و به رشد پایدار اقتصادی دست یابند.
این کشورها به واسطه این رویکرد از جهش در تولید به عنوان موتور محرکه رشد و شکوفایی اقتصادی خود استفاده کرده و در این مسیر از ظرفیت همراهی و همکاری آحاد اعضای جامعه حداکثر بهره را می‌برند.

بهره‌برداری از ۲۰ سامانه نمک‌زدایی به ظرفیت ۱۷۸ هزار متر مکعب در روز
اما در حوزه آب نیز اقدامات مختلفی در دستورکار قرار گرفت که می‌توان به افزایش توان تأمین آب از طریق بهره‌برداری یا آبگیری از سدهای چمشیر، چراغ ویس و امیرآباد، بابا حیدر، عمارت، باغان و کهیر با حجم مخزن مجموعاً ۲۹۵۰ میلیون مترمکعب، بهره‌برداری از ۲۱ واحد تصفیه‌خانه آب و طرح آبرسانی به ظرفیت ۹۳۳ هزار مترمکعب در روز در مقایسه با میانگین سالانه ۶ واحد تصفیه‌خانه آب در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم و بهره‌برداری از ۲۰ سامانه نمک‌زدایی به ظرفیت ۱۷۸ هزار متر مکعب در روز در مقایسه با میانگین سالانه ۳ سامانه در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم اشاره کرد.

بهره‌برداری از ۳۱ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب به ظرفیت ۷۷۰ هزار مترمکعب در روز
همچنین در این راستا از ۳۱ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب به ظرفیت ۷۷۰ هزار مترمکعب در روز در مقایسه با میانگین سالانه ۱۱ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم بهره‌برداری شد.

آغاز عملیات اجرایی بزرگ‌ترین آب‌شیرین‌کن جهان در خشکی
شروع عملیات اجرایی طرح انتقال آب دریای عمان به استان‌های شرق کشور و بزرگ‌ترین آب‌شیرین‌کن جهان در خشکی، جلب مشارکت صنایع آب‌بر در اجرای ۵ طرح بزرگ آبرسانی از دریا (۶ برابر کل ظرفیت تا ابتدای دولت سیزدهم) و راه‌اندازی سامانه مدیریت توأمان آب و برق با قابلیت پایش لحظه‌ای مصرف آب و انرژی مشترکان برای اولین بار در دولت سیزدهم در همین مقوله مورد توجه قرار گرفت.

بازتخصیص منابع آب مصرفی صنایع کشور
عملیات آبرسانی به ۳۹۳۰ روستا و برنامه‌ریزی برای افزایش روستاهای تحت پوشش به ۱۰ هزار روستا تا پایان دولت تکمیل شده است (افزایش جمعیت تحت‌پوشش از ۸۲ درصد ابتدای دولت سیزدهم به ۸۷ درصد).همچنین در نهایت بازتخصیص منابع آب مصرفی صنایع کشور با هدف تأمین آب مورد نیاز صنایع از منابع آبی غیر متعارف ۸۸۸ واحد صنعتی بزرگ با مصرف ۱.۷ میلیارد مترمکعب تاکنون ابلاغ شده و مابقی با سرعت در حال انجام است.