بهره‌برداری از نخستین واحد تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن

 با حضور وزیر نیرو، مدیران عامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، شرکت آب و فاضلاب استان تهران و شرق استان تهران آغاز شد.

به گزارش برقآب، به نقل از روابط عمومی،”علی‌اکبر محرابیان” در این آیین، ثبت رکورد ساخت و بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن در کم‌تر از یک سال را نمونه‌ای از تبلور اراده جهادی دانست که در مدت زمانی کم و با عزم و اراده کارکنان آبفای شرق استان تهران، با اعتبار ۲۵۰۰ میلیارد ریال ساخته شده است.
وی با بیان اینکه اصول شهرسازی ایجاب می‌کند که زیرساخت‌های حیاتی ازجمله تاسیسات آب و فاضلاب پیش از ساخت شهرها و اسکان جمعیت در شهرها ایجاد شود، بر لزوم تخصیص اعتبار موردنیاز در اجرای این پروژه‌ها تاکید و ابراز امیدواری کرد: با بهره‌برداری از تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن و سایر پروژه‌های در حال اجرا، به‌زودی شاهد تحول در شرق استان تهران باشیم.
محرابیان بر اهمیت موضوع تصفیه فاضلاب و بازچرخانی پساب در شهرهای دارای تنش آبی اشاره کرد و گفت: در نقاطی مانند شرق استان تهران که ما دارای تراکم جمعیت هستیم و همچنین مناطقی که منابع آب محدود دارند، ضرورت ایجاب می‌کند تا هرچه سریع‌تر طرح‌های فاضلاب در دست احداث را به نتیجه برسانیم.
وی بازچرخانی آب به صورت پساب تصفیه‌شده و بهداشتی را بهترین نوع منابع آب برای مصارف بخش صنعت و کشاورزی دانست و افزود: این منابع تا زمانی که شهرها دایر هستنتد، به صورت پایدار و بدون وابستگی به شرایط بارشی قابل تامین است.
وزیر نیرو با اشاره به بند “ع” تبصره ۸ قانون بودجه که این وزارت‌خانه را به بازتخصیص منابع آب موردنیاز صنعت از محل آب‌های نامتعارف مکلف می‌کند، گفت: مجموع مصرف صنایع کشور از منابع آبی کمتر از سه میلیارد‌ مترمکعب (۲.۷ میلیارد مترمکعب) است و اگر تمام طرح‌های فاضلاب در کشور اجرا شود، بیش از چهار میلیارد متر‌مکعب پساب بهداشتی داریم که تخصیص این منابع به صنعت باعث جهش در این بخش خواهد شد.
به گفته وزیر نیرو، این اتفاق موجب تولید طولانی‌مدت و مستمر بدون ریسک بارش و همچنین ایجاد توسعه پایدار در سایه تولید طرح‌های صنعتی در کنار شهرها خواهد شد.
محرابیان در ادامه با اشاره به اهمیت تامین پایدار آب شرب در محدوده شرق استان تهران، بر ضرورت تکمیل تصفیه‌خانه فاضلاب رودهن و بومهن ظرف مدت یک سال و تسریع در ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب شهرهای فیروزکوه و دماوند تاکید کرد و افزود: با تامین آب موردنیاز کشاورزی و صنعت از محل پساب تولیدی، هم تامین آب شرب در این محدوده پایدار می‌شود و هم مشکلات محیط زیستی این محدوده برطرف خواهد شد.
مهندس اردکانی مدیرعامل آبفای استان تهران نیز در این مراسم اظهار داشت: دولت آقای رییسی دولت صادق‌الوعد است و یکی از این شاخصه های صادق‌الوعدی در پروژه های عمرانی همین پروژه تصفیه خانه فاضلاب مهرآباد رودهن است.پروژه ای که کم‌تر از یک سال به سرانجام رسیده است.
پروژه ای که در آن دو عامل سرعت و دقت توامان توانسته یک اثر هنری از دانش فنی و مهندسین مجموعه وزارت نیرو را در صنعت پیچیده فاضلاب به نمایش بگذارد.
مدیرعامل آبفای استان تهران در ادامه در تشریح گزارش اجرای شبکه فاضلاب در شرق استان تهران افزود: در افق طرح سامانه دفع فاضلاب بهداشتی در آبفای شرق ۱۲۲۸ کیلومتر تعریف شده که تا کنون ۶۹۰ کیلومتر آن معادل ۵۶ درصد اجرا و تا سال آینده ۱۵ درصد با تصفیه خانه های فاضلابی که وارد مدار خواهد شد به این رقم اضافه می‌شود.
به گفته اردکانی، تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن با هدف جلوگیری از آلودگی منابع آب، خاک و محیط زیست، ارتقای سطح بهداشت عمومی، تولید پساب و تغذیه آبخوان‌ها احداث شده است.
لازم به توضیح است تصفیه‌خانه فاضلاب مهرآباد رودهن با فرآیند پیشرفته و از نوع لجن فعال با قابلیت حذف ازت و فسفر برای تصفیه فاضلاب تولیدی مساکن مهر و روستای مهرآباد رودهن در زمینی به مساحت ۲۱ هزار مترمربع طراحی و پساب حاصل از این تصفیه‌خانه برای مصارف کشاورزی، صنعت و تغذیه آب‌خوان‌ها استفاده خواهد شد.
لازم به ذکر است در پایان این مراسم از سوی وزیر نیرو از دکتر محمدی مدیر عامل آبفای شرق استان تهران ، مهندس پیش نمازی مدیر عامل شرکت ایوان باستان پیمانکار احداث تصفیه خانه و مدیر عامل شرکت مشاور آبران ناظر پروژه با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.