بزرگترین نیروگاه خورشیدی در مشهد افتتاح شد

مهندس مهدوی نیا، مدیرعامل توزیع نیروی برق مشهد، در مراسم افتتاح این نیروگاه گفت: با سرمایه گذاری بخش خصوصی و همکاری شرکت توزیع نیروی برق مشهد، امروز شاهد افتتاح بزرگترین نیروگاه خورشیدی سقفی کشور با ظرفیت ۱.۲ مگاوات در مشهد هستیم.

بزرگترین نیروگاه خورشیدی سقفی کشور با ظرفیت تولید  ۱.۲ مگاوات  برق در مشهد افتتاح شد

 

به گزارش پایگاه خبری برقآب، به نقل از دفتر روابط عمومی توزیع برق مشهد؛ مهدوی نیا در ادامه افزود: جهان به دلیل چالش‌هایی مانند ناترازی تولید و مصرف انرژی، آلایندگی نیروگاه‌های فسیلی، کمبود منابع فسیلی و محدودیت‌های دیگر، به سمت استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر حرکت می‌کند. این گرایش در ایران  هم به دلیل محدودیت های ذکر شده و همچنین تابش فراوان  آفتاب، از اولویت بالایی برخوردار است به همین منظور بزرگترین نیروگاه خورشیدی سقفی کشور با ظرفیت تولید  ۱.۲ مگاوات  برق در مشهد افتتاح شد.

وی در خصوص مشخصات فنی این نیروگاه توضیح داد: این نیروگاه با استفاده از ۱۷۹۹ پنل ۶۶۵ وات با راندمان بالای ۲۲ درصد و ۱۰ دستگاه اینورتر با بهره گیری از بهترین تکنولوژی موجود در دنیا به تولید برق می‌پردازد. وی همچنین گفت: از موارد حائز اهمیت در اجرای این پروژه به همکاری و تسهیل فرآیندی شرکت توزیع برق مشهد در جهت چابکی و زمان‌بندی مناسب اجرای این پروژه اشاره نمود و  مدت زمان اجرای پروژه را  از آغاز اجرای آن تا اتصال به شبکه فشارمتوسط ۴۵ روز کاری با هزینه ای بالغ بر ۵۰۰ میلیارد ریال عنوان نمود.

قابل ذکرست این پروژه اولین طرح اتصال مستقیم ۲۰ کیلوولت در مشهد است و امیدواریم شاهد گسترش استفاده از این نوع نیروگاه‌ها باشیم که هم از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند و هم با محیط زیست سازگار هستند.

این اقدام گامی مهم در راستای توسعه استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر در ایران و جایگزینی منابع فسیلی آلاینده با منابع پاک و پایدار است.