برگزاری مراسم معارفه مدیرعامل آب منطقه ای استان یزد

معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت منابع آب ایران در مراسم معارفه مدیرعامل آب منطقه‌ای استان یزد گفت: خشکسالی امسال در کشور در طول 53 سال گذشته بی‌سابقه است.

به گزارش برقاب: مراسم معارفه مدیرعامل آب منطقه ای استان یزد برگزار شد/ خشکسالی امسال در ۵۳ سال گذشته بی‌سابقه است .مهدی دانشگر صبح سه‌شنبه در مراسم معارفه مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان یزد اظهار کرد: شرایط آب کشور شرایط بسیار دشواری است و همه دستگاه‌های تحت پوشش وزارت نیرو برای عبور از این دشواری‌ها باید همدلی داشته باشند که خدمت بی‌وقفه برای مردم بدون این همدلی و اتحاد ممکن نیست.
وی با بیان اینکه خشکسالی امسال در ۵۳ سال گذشته بی‌سابقه بوده است، اظهار کرد: در مجموعه وزارت نیرو تمام مردم ایران ناظر بر اعمال و رفتار وزارت نیرو هستند، زیرا خدمات این وزارت به حیات مردم متصل است.
دانشگر ادامه داد: خشکسالی گذشته در ۴۰ سال اخیر بی‌سابقه بوده، اما خشکسالی امسال در ۵۳  سال گذشته بی‌سابقه است.
معاون مجامع، توسعه مدیریت و پشتیبانی شرکت منابع آب ایران بیان کرد: شرایط آب کشور اگر به مخاطره بیفتد، اتفاقات بدی رخ می‌دهد، بنابراین همه باید کمک کنند تا از این شرایط عبور کنیم.
وی افزود: میزان بارش در کشور یکنواخت نیست و در هر منطقه میزان باران با مناطق دیگر متفاوت است. در کشور ما بارندگی در نقطه ای هزار و ۷۰۰ میلیمتر و در نقطه‌ای دیگر، ۳۰۰ میلیمتر است ضمن اینکه زمان بارش نیز بسیار متفاوت است و گاهی تغییر زمان، آسیب زیادی را وارد می کند. درصورتی‌که در برخی کشورها الگوی بارش ها به این صورت نیست.
وی با بیان اینکه منابع انسانی وزارت نیرو از علم، فناوری و تخصص بالایی برخوردار هستند، گفت: در زمینه مدیریت منابع آبی هر اقدامی مانند استفاده از آب‌های ژرف، آب‌های نامتعارف دریا و غیره انجام شده است، اما در این زمینه مهمترین اقدام مدیریت منابع و مصرف است.
وی افزود: امروز بیشتر از هر زمان دیگری به مدیریت مصرف نیاز داریم. سرانه مصرف استانی نظیر یزد کمتر از سرانه کشور است.
جواد ابوالحسینی معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری یزد نیز در این مراسم با تشریح اقدامات انجام شده و مدیریت مصرف آب در تمامی بخش ها، گفت: در شرایطی قرار داریم که دیگر مدیریت مصرف هم جوابگو نیست و اجرای خط انتقال آب از دریا در دستور کار است.
وی افرود: برآورد نیاز آب شرب استان یزد تا سال ۱۴۲۵ بر اساس مصرف متعارف، ۲۵۰ میلیون مترمکعب است که با این وجود با کسری آب مواجه خواهیم بود که در این زمینه باید چاره اندیشی شود.
جواد محجوبی مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد نیز گفت: به گفته مقام معظم رهبری مسئله اصلی استان یزد مسئله آب است که برای حل این مشکل تمام توان خود را به کار خواهم گرفت.
وی با بیان اینکه برنامه‌های شرکت در دو حوزه مدیریت تامین و مدیریت مصرف هدف گذاری شده است، افزود: هدف اصلی شرکت سهامی آب منطقه‌ای یزد تامین آب شرب و بهداشت استان در افق ۱۴۲۵، نیاز‌های آبی صنایع در آینده و بهره برداری پایدار از منابع آب زیرزمینی به عنوان نهاده‌های اصلی ایجاد ثروت و اشتغال برای بخش کشاورزی خواهد بود.
وی افزود: طرح‌های گذشته مثل بازار آب، طرح تابا، بازتخصیص آب صنایع و طرح تعادل بخشی را پیگیری و به سرانجام خواهیم رساند.در این مراسم از خدمات هفت ساله محمدمهدی جوادیان‌زاده مدیر عامل سابق شرکت آب منطقه‌ای یزد قدردانی و جواد محجوبی به عنوان مدیر عامل جدید این شرکت معرفی شد.