مدیرعامل شرکت توانیر خبر داد:

برنامه ریزی برای کاهش حداقل ۵ میلیارد کیلووات ساعت مصرف برق خانگی

مدیرعامل شرکت توانیر با اشاره به ضرورت استفاده از راهکارهای نوین در زمینه فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق گفت: استفاده از ابزارهای جدید اطلاع رسانی و راهکارهای نوین در این عرصه مانند بازاریابی دیجیتال و بازاریابی شبکه های اجتماعی باید در زمره برنامه ها قرار گیرد.

به گزارش برقآب، به نقل از پایگاه خبری توانیر، آرش کردی در دوره آموزش تعالی مدیران عامل شرکتهای توزیع نیروی برق کشور، این گردهمایی را فرصتی مغتنم برای پیشبرد موضوعات مشترک مرتبط با صنعت توزیع برق عنوان کرد که از سوی معاونت هماهنگی توزیع توانیر به منظور هماهنگی، هم افزایی و به روز رسانی موضوعات تدبیر شده است.
وی همچنین بر لزوم ایجاد تغییر در فضای اطلاع رسانی تاکید کرد و گفت: در فضای فعلی نمی توان با اتکا به راهکارهای پیشین تاثیرگذار بود.
کردی در عین حال خاطرنشان ساخت: شرکتهای صنعت برق باید این فضا را درک کرده و برای حرکت سریع و موثر در این محیط برنامه ریزی داشته باشند و آن را جزوی از فعالیتهای آتی خود در نظر بگیرند که می تواند در عین سودآوری، به نوعی موجب بهبود عملکرد و نگرشها شود.
به گفته وی، شرکت توانیر در نظر دارد با استفاده از ابزار و فناوریهای دیجیتال و همکاری شرکتهای توزیع نیروی برق حداقل ۵ میلیارد کیلوواتساعت مصرف برق خانگی را در ایام اوج بار تابستان  بر اساس تعداد مشترکان، میزان اوج بار منطقه، ضرایب استانی و سایر شاخصها از طریق اقدامات فرهنگ سازی کاهش دهد.
مهندس کردی موضوع مدیریت مصرف برق طی دو سال اخیر را از سبک و اسلوب مشخصی برخوردار دانست که طی سالهای ١۴٠١ و ١۴٠٢ با حداقل تبعات اجتماعی و سیاسی همراه بود و به کسب دانش و روشی انجامید که قابل ارزیابی است.
مهندس کردی اقدامات انجام شده در رویت و کنترل پذیری مصارف کشاورزی را قابل تقدیر عنوان کرد و از کفایت اقدامات در بخشهای صنعتی، تجاری، عمومی، اداری خبر داد که هنوز با شرایط مطلوب فاصله دارد و برای بخش خانگی هم با توجه به بالا بودن حساسیت این بخش و تنوع اقلیمی، فرهنگی و… کفایت لازم ایجاد نشده است.
مدیرعامل توانیر فرهنگ سازی مدیریت مصرف برق را مستلزم آموزش و اطلاع رسانی عنوان کرد و افزود: در حالی که اقدامات فرهنگسازی و مدیریت مصرف باید از پایداری برخوردار باشد، این اقدامات در اغلب موارد تاثیر مقطعی و گذرا دارد.
مهندس کردی همچنین با اشاره به نقش لوازم اندازه گیری هوشمند در پیشبرد اهداف و برنامه های مدیریت مصرف ،ضرورت توسعه ساختارهای نرم افزاری در کنار توسعه سخت افزاری شبکه را مورد توجه قرارداد و بر اهمیت تجزیه و تحلیل و پردازش داده های صنعت برق تاکید کرد.
وی استفاده از روشهای فرهنگی در این مسیر را متضمن بهره گیری از انواع مدلها ذکر کرد که مبنای آن تشویقی و پاداش محور است و به مراتب هزینه های کمتری نسبت به اقدامات سخت افزاری و احداث نیروگاه و خطوط برای صنعت برق در پی خواهد داشت.