در نشستی با حضور نماینده شرکت توانیر انجام شد

بررسی مشکلات سرمایه گذاران نیروگاههای مقیاس کوچک در برق منطقه ای فارس

مشکلات سرمایه گذاران نیروگاههای مقیاس کوچک در جلسه ای با حضور مدیرعامل برق منطقه ای فارس و نماینده شرکت توانیر مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری برقآب،  به نقل از روابط عمومی برق منطقه ای فارس، یداله حقیقی مدیرعامل این شرکت، در جلسه بررسی مشکلات نیروگاه های مقیاس کوچک در دوره ۵ ساله دوم و خرید تضمینی برق ضمن تشکر و قدردانی از سرمایه گذاران صنعت برق با اشاره به مشکلات موجود، گفت: عزم و اراده جدی برای تغییرات وجود دارد، اما برخی از این اقدامات فقط در ید اختیار ما نیست و باید از تمام ظرفیتها برای رفع مشکلات این صنعت استفاده کرد.
حقیقی تاکید کرد: انتظار است سال پیش رو را با حداقلها کنار هم باشیم تا شبکه دچار اختلال نشود.
محمد حبیب آگهی معاون برنامه ریزی برق منطقه ای فارس نیز در این نشست اظهار داشت: این شرکت تمام ظرفیتهای خود را جهت رفع مشکلات و موانع پیش رو به کار خواهد بست تا تولید به صورت مستمر ادامه پیدا کند.
در ادامه این جلسه تعدادی از سرمایه گذاران برق و نیروگاه داران استان فارس، به ذکر مشکلات و موانع پیش روی خود اشاره کردند و خواستار رفع این موانع شدند.
سرمایه گذاران حوزه صنعت برق عنوان کردند که نیروگاه باید جایی باشد که بتوانیم کار را به خوبی پیش ببریم، اما یک سری از موانع وجود دارد که کار را به کندی پیش می برد.
در ادامه، دیگر سرمایه گذاران نیز در خصوص مشکلات متعدد جهت ورود کالا به کشور و تجهیزات مورد نیاز تعمیرات مولدهای نیروگاهی، بروکراسی های اداری، عدم انسجام بین ادارات متولی مثل سازمان صمت، شرکت شهرکهای صنعتی، گمرک و… صحبت کردند و خواستار این شدند تا تمام ارگان ها با همبستگی و تعامل موانع را از پیش پای سرمایه گذار بردارند.
هر چند سرمایه گذاران صنعت برق و نیروگاه داران بیشترین حمایت در این زمینه را مربوط به کارکنان و مدیران شرکت برق دانستند؛ اما در مجموع خواستار رفع موانع اقتصادی، اداری و هرگونه مشکلاتی شدند که موجب می شود سرمایه گذار با ضرر و زیان مواجه شود.
در این جلسه که با حضور نماینده توانیر برگزار شد یکی از نیروگاه داران پیشنهاد داد تا یک نفر از سرمایه گذاران به نمایندگی از بقیه، در جلسات کشوری شرکت کند تا دغدغه های خود را به اطلاع مسوولان ارشد کشوری وزیر نیرو و هیات دولت برسانند.
خاموشی کارخانه ها و تعطیلی صنایع در مواقع حساس، از دیگر دغدغه های این افراد بود که با مدیرعامل و معاونان برق منطقه ای فارس در میان گذاشتند و خطاب به نماینده توانیر، اعلام کردند که ما آمده ایم تا مشکل را حل کنیم و قدمی در مسیر خدمت به مردم برداریم، پس توقع می رود شما نیز موضوعاتی را که موجب کندی روند کار می شود را پیگیری کرده و از نیروگاه داران در حل و فصل مسائل و مشکلات شان حمایت کنید.
یکی از صاحبان نیروگاه برق در استان فارس، به گرانی مواد مصرفی، تجهیزات و لوازم یدکی نیروگاه اشاره کرد که به علت گرانی دست آنان را بسته و آنها را مجبور به خاموشی نیروگاه در فواصل زمانی مختلف می کند.
حقیقی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای فارس، پس از شنیدن مشکلات و درخواست سرمایه گذاران، از آنان خواست تا برخی از این موضوعات را که مربوط به حوزه های مختلف اداری است و نیاز به نگاه ویژه و همکاری مسئولان کشوری و استانی دارد را آماده کنند تا در جلسه ای با حضور استاندار فارس، مدیران مربوطه و مدیرعامل و معاونان شرکت برق بررسی شود تا با همفکری به نتیجه مطلوب برسند.
وی با تاکید بر اینکه معضلات و مشکلات ذکر شده، شامل کل کشور می شود، اظهار داشت: همانطور که قبلاً هم عنوان کردم بخشی از کار دنبال و پیگیری می شود؛ اما همه امور دست وزارت نیرو نیست و قطعاً نیاز به تعامل و همکاری دیگر نهادها دارد.
حقیقی با اشاره به اینکه مدیریت ارشد استانی دکتر ایمانیه به جد پیگیر رفع مشکلات و موانع تولید و صنایع است، گفت: به هر دلیلی موانع دست و پاگیر وجود دارد که تسهیل امور را با مشکل مواجه می کند؛ اما این گونه موضوعات را باید با همت و تلاش مضاعف حل و فصل کنیم. امید است مشکلات هرچه زودتر برطرف شود تا بتوانیم به بهترین شکل ممکن به مردم خدمت رسانی کنیم.
در پایان جلسه ربیعی نماینده توانیر پس از شنیدن مشکلات و درخواست و مطالبات سرمایه گذاران صنعت برق و نیروگاه داران حاضر در جلسه با اشاره به مشکلاتی که ذکر شد، عنوان کرد: ما نیز با همه این موانع آشنا هستیم و از آنها اطلاع داریم. تلاش می کنیم با رفع موانع موجود، مشکلات نیروگاه داران را به حداقل برسانیم.
وی با تقدیر و تشکر ویژه از سرمایه گذارانی که با وجود همه مشکلات، همچنان پای کار ایستاده اند و اجازه ندادند تا صنعت برق دچار مشکل شود، به آنان قول داد تا مسائل و مشکلات آنان را در سطح کشوری مطرح و برای حل این مشکلات راهکاری بیابند.