بررسی مسائل و مشکلات آبرسانی به تنگستان

غلامحسین کرمی در نشست بررسی وضعیت آبرسانی به شهرستان‌های دشتی و تنگستان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا و رزمندگان ۸ سال جنگ تحمیلی اظهار داشت: رزمندگان در این دوران با روحیه انقلابی و جهادی دشمنان را شکست دادند و سبب اقتدار ایران اسلامی شدند. نماینده شهرستان‌های تنگستان و دشتی در […]

غلامحسین کرمی در نشست بررسی وضعیت آبرسانی به شهرستان‌های دشتی و تنگستان با گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد و خاطره شهدا و رزمندگان ۸ سال جنگ تحمیلی اظهار داشت: رزمندگان در این دوران با روحیه انقلابی و جهادی دشمنان را شکست دادند و سبب اقتدار ایران اسلامی شدند.

نماینده شهرستان‌های تنگستان و دشتی در مجلس خواستار استفاده از روحیه و فرهنگ جهادی رزمندگان در برنامه‌های مدیریتی شد و افزود: استفاده‌ از تفکر انقلابی و جهادی هیچ مشکلی بدون حل نمی‌ماند و مطالبات مردم محقق می‌شود.

نماینده مردم دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی یکی از مشکلات مهم روستاها و شهرهای تنگستان را تأمین آب آشامیدنی دانست و بیان کرد: برای تأمین آب آشامیدنی شهرهای کویری ایران، آب خلیج‌فارس ۲ هزار کیلومتر انتقال می‌دهند ولی مردم ساحل‌نشین تنگستان در کنار خلیج‌فارس با مشکل تأمین آب مواجه هستند.

کرمی با بیان اینکه مردم از بی‌عدالتی و تبعیض گلایه دارند گفت: ۲ پروژه آب‌شیرین‌کن در تنگستان سال‌ها لاینحل مانده این درحالی است که مسئولان کشوری برای تسریع در اجرا پروژه شیرین‌سازی آب دریا قول مساعد داده بودند.

وی خواستار حل مشکلات آبرسانی روستاها با مدیریت جهادی شد و افزود: برای حل مشکلات آبرسانی روستاهای تنگستان لازم است سهمیه انتقال آب به شبکه آبرسانی آنها از خط کوثر افزایش یابد.

کرمی از تخصیص اعتبارات برای آبرسانی به روستاهای مناطق محروم خبر داد و تصریح کرد: ۱۳۰ میلیارد تومان در تبصره ۱۴ قانون بودجه برای حل مشکلات آبرسانی روستاهای محروم اختصاص یافته که جذب این اعتبارات نیاز به پیگیری مسئولان دارد.

وی با قدردانی از خدمات ارزنده مدیرعامل و کارکنان شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر خاطر نشان کرد: خدمات شبانه‌روزی شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر ستودنی است که در این راستا تسریع در تکمیل طرح‌های آبرسانی از مطالبات مردم تنگستان است.

طرح‌های آب‌شیرین‌کن در شهرها و روستاهای مختلف استان بوشهر در حال اجرا است.

در این نشست معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر با اشاره به طرح‌های آبرسانی در حال اجرا افزود: اکنون طرح‌های آب‌شیرین‌کن در شهرها و روستاهای مختلف استان بوشهر در حال اجرا است که ۳ پروژه شیرین‌سازی آب دریا به ظرفیت ۳۵ هزار و ۱۷ هزار مترمکعب در مرکز استان بوشهر و ۲۸ هزار مترمکعب سیراف جم از بزرگترین پروژه‌های این عرصه است.

محمد پوریوسفی با اشاره به روند اجرا این پروژه‌ها تصریح کرد: بر اساس وعده سرمایه‌گذاران، فاز نخست پروژه‌های آب‌شیرین‌کن نیمه دوم امسال وارد مدار تولید می‌شود که نقش مهمی در حل مشکلات آبرسانی در شهرها و روستاهای استان دارد.

وی با اشاره به پروژه آب‌شیرین‌کن ۵ هزار مترمکعب در تنگستان گفت: این ظرفیت در قالب ۲ پروژه هر کدام به حجم ۲۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز است . برآورد اولیه برای اجرای یک آبشیرینکن به ظرفیت ۲۵۰۰ متر مکعب در شبانه روز ۸۰ میلیارد تومان پیش‌بینی شده است.

معاون بهره‌برداری و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر رضایت مردم در حل مشکلات آبرسانی را یک ضرورت دانست و تأکید کرد: طرح‌های مهمی در عرصه‌های مختلف در تنگستان در حال اجرا است که با تکمیل آنها مشکل آب روستاها برطرف می‌شود.

پوریوسفی نوسازی و اصلاح شبکه آبرسانی را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: در این راستا اقدامات مهمی برای کاهش هدررفت آب از شبکه‌های آبرسانی با اصلاح خطوط انتقال و لوله‌های فرسوده انجام شده است.

وی با اشاره به ساخت مخزن ذخیره آب دلوار تنگستان تصریح کرد: برای تکمیل این پروژه به ۱۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

در این جلسه اعضا شوراهای اسلامی شهرها و روستاهای تنگستان ضمن ارائه دیدگاه‌ها خود برای تسریع طرح‌های آبرسانی خواستار حل مشکلات تأمین آب روستاهای تنگستان و تکمیل مخزن ذخیره آب دلوار شدند.