بررسی طرح های تامین آب شهرهای استان خراسان شمالی

نشست بررسی وضعیت طرح های تامین آب شهرهای استان خراسان شمالی با حضور سرپرست حوزه آبریز اترک و حوضه های شمالی شرکت مدیریت منابع آب ایران در شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی برگزار شد.

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع رسانی شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی، مهندس سید عقیل مرتضوی مدیرعامل این شرکت در این نشست گفت: برای رفع چالشهای تامین آب شرب شهر بجنورد راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت در دستور کار است.

او تصریح کرد: تامین آب از سد شیرین دره با استفاده از آبگیر سطحی شناور در مواقع بحرانی، تامین آب از منابع آب زیرزمینی پلنگ دره و چاههای پتروشیمی و همچنین اجرای طرح انتقال آب زیرزمینی سرانی به شهرها، به ترتیب راهکارهای کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت هستند.

وی گفت: به دلیل کم بارشی مداوم طی سالهای اخیر در استان، شهرهای بجنورد، شیروان و اسفراین در ماههای گرم سال معمولا با کمبود تامین آب مواجه هستند که برای پیشگیری از بروز مشکل در سال جاری، نشستهای لازم با همکاران شرکت آب و فاضلاب تشکیل و تدابیر لازم اندیشیده شده است.

او خاطرنشان کرد: حدود ۷۰ درصد استان در منطقه نیمه خشک و ۲۲ درصد استان نیز در منطقه خشک بیابانی قرار دارد و تغییر اقلیم و بروز خشکسالی نیز بر مسایل محدودیت منابع آب در استان دامن زده است.

وی گفت: براساس بررسی های اولیه ، نیاز آبی استان برای افق سال ۱۴۵۰ به مقدار یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب برآورد شده است که با توجه به منابع آب موجود، حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب کمبود آب در استان وجود دارد.

او توضیح داد: تامین آب از طریق اجرای پروژه های سازگاری با کم آبی، استفاده از پساب تصفیه خانه های فاضلاب استان، تامین آب از منابع زیرزمینی کارستی و تامین آب از پروژه های انتقال آب از دریا در دستور کار است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان شمالی با اشاره به ذخایر آب موجود در سدهای استان گفت: در شرایط کنونی تنها ۲۳ درصد مخازن سدهای استان آب دارد و به دلیل اهمیت تامین آب شرب شهرها، بخش عمده این آب نیز برای تامین آب شرب شهرها بلوکه شده است.