بررسی برنامه اختصاص آب از سدهای اقماری به سمت نگین آبی

رییس حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: برنامه‌های مختلف اختصاص آب از سدهای اقماری به سمت نگین آبی آذربایجان طی هفته های آتی با کارشناسی دقیق بررسی و نهایی خواهد شد. به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی مهندس باقرزاده کریمی با اشاره به برنامه های احیای دریاچه ارومیه افزود: مهمترین معضل امروز […]

رییس حوضه آبریز دریاچه ارومیه گفت: برنامه‌های مختلف اختصاص آب از سدهای اقماری به سمت نگین آبی آذربایجان طی هفته های آتی با کارشناسی دقیق بررسی و نهایی خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی مهندس باقرزاده کریمی با اشاره به برنامه های احیای دریاچه ارومیه افزود: مهمترین معضل امروز دریاچه ارومیه کاهش بارش در حوضه است که سبب شده برنامه ریزی برای اختصاص آب به بخش های مختلف کشاورزی، شرب، صنعت و همچنین حوزه زیست محیطی به ویژه به این نگین آبی آذربایجان با مشکل مواجه شود.

وی افزود: در این بین، نگاه عدالت محور به تمام بخش ها البته با لحاظ میزان صرفه جویی در هر بخش مورد توجه جدی قرار دارد و سعی داریم با اولویت اختصاص آب شرب، این نگاه عدالت محور را در دریاچه ارومیه داشته باشیم.

رییس حوضه آبریز دریاچه ارومیه بیان کرد: با توجه به این موارد، در بازدید دقیق از دریاچه ارومیه، وضعیت سدها، بررسی میزان بارش ها در نقاط مختلف، نیاز آبی حوزه های گوناگون از جمله بخش کشاورزی و همچنین نیازهای شرب هر منطقه و شهرستان، سناریوهای مختلفی تنظیم شد تا بهترین آنها برای اختصاص آب به این حوضه آبی مورد استفاده قرار گیرد.

باقرزاده کریمی با ابراز خرسندی از توجه ویژه به حساسیت های موجود در منطقه توسط مسوولان استانی، شهرستانی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این امر موجب شد تا امکان مدیریت مصرف و توزیع آب در حوضه دریاچه ارومیه با توجه به مدیریت واحد حوضه ای ایجاد شده، بسیار سهل تر شود.

وی، وضعیت فعلی دریاچه ارومیه را بسیار بهتر از سال های ابتدایی فعالیت دولت تدبیر و امید و ستاد احیای دریاچه عنوان کرد و گفت: تا پیش از توجه دولت به این حوضه، بیش از ۸۵ درصد مساحت دریاچه خشک شده بود که در حال حاضر این روند بسیار بهبود یافته و بسیاری از بخش های این پهنه آبی احیا شده است.

وی افزود: در حال حاضر تراز دریاچه ارومیه بیش از یک متر با کمترین تراز ثبت شده فاصله دارد که همین امر، نشان دهنده بهبود وضعیت این پهنه آبی است.

رییس حوضه آبریز دریاچه ارومیه اظهار کرد: نکته مهم در این بخش، حل شدن نمک های کف و افزایش عمق دریاچه ارومیه با ورود آب به این حوضه است که علاوه بر افزایش حجم، کاهش تبخیر را نیز به دنبال داشته و وضعیت بهتری را برای دریاچه رقم زده است.

باقرزاده کریمی همچنین با اشاره به بررسی آخرین وضعیت تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه گفت: میزان باقی مانده از این تونل، به کمتر از یک کیلومتر کاهش یافته و روند احداث با سرعت ادامه دارد.