برداشت‌ دقیق از مخازن سدها

وزیر نیرو گفت: در مجموع سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، سالی است که بارش‌های آن به نسبت متوسط بلند مدت، کم است. اگر بارش‌ نرمال و طبیعی را در طول ۱۲ ماه، مجموعا ۲۵۰ میلی‌متر فرض کنیم، این رقم امسال به حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلی‌متر کاهش خواهد یافت. به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» […]

وزیر نیرو گفت: در مجموع سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، سالی است که بارش‌های آن به نسبت متوسط بلند مدت، کم است. اگر بارش‌ نرمال و طبیعی را در طول ۱۲ ماه، مجموعا ۲۵۰ میلی‌متر فرض کنیم، این رقم امسال به حدود ۱۷۰ تا ۱۸۰ میلی‌متر کاهش خواهد یافت.
به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، «رضا اردکانیان» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در گفت‌و‌گو با شبکه خبر اظهار داشت: خوشبختانه چون از این وضعیت تا حدودی اطلاع داشتیم برداشت‌های ما از مخازن سدها خیلی دقیق و ممسکانه بوده به نحوی که اکنون حجم آب موجود در مخازن سدهای کشور به نسبت سال قبل فقط ۱۰ درصد و نه ۴۰ درصد، کم است.
وی ادامه داد: با رعایتی که مردم خواهند کرد هم در بخش کشاورزی که مصرف کننده عمده است و باید دستورالعمل‌ها و توصیه‌های مسئولان مربوطه در انتخاب نوع کشت و عدم کشت‌های ممنوع در برخی مناطق و روش آبیاری رعایت شود و هم در بخش خانگی مردم مثل همیشه ملاحظات بهداشتی را رعایت و در مصرف آب دقت خواهند کرد تا بتوانیم تابستان را به آرامی و کنترل شده پشت بگذاریم.
وزیر نیرو در خصوص بارندگی‌ها گفت: از اول مهر ماه تا پایان سال که نیمی از سال آبی پشت سر گذاشته شده، در این ۶ ماه بارش‌ها به نسبت متوسط بلندمدت ۳۳ تا ۳۴ درصد کاهش دارد.
اردکانیان افزود: پیش‌بینی‌هایی که برای فصل بهار (فروردین، اردیبهشت و خرداد) هم انجام شده حاکی از این است که باز بارش‌های این فصل هم به نسبت متوسط بلندمدت بیش از ۴۰ درصد کاهش خواهد داشت.
وی درباره تعرفه‌های آب و برق هم اظهار داشت: تعرفه آب و برق کسانی که در حد الگوی مصرف، مصارف متعارفی دارند، بیش از هفت درصد افزایش پیدا نمی‌کند؛ منتها پارسال تصویب‌نامه دیگری هم از اوایل آبان ماه با عنوان “برق امید” و از اوایل دی ماه با عنوان “آب امید” عملیاتی شد که برای کم مصرف‌ها(کسانی که تا یک سوم الگو، مصرف آب و برق دارند) دولت، تخفیف صد درصدی قائل شده است.