با ۱۵ درصد صرفه جویی در مصرف آب شرب تنش آبی استان سمنان برطرف خواهد شد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با سخنرانی در مراسم عبادی سیاسی نماز جمعه مومنین نمازگزار را به صرفه جویی در مصرف آب دعوت کرد.

به گزارش برقآب، به نقل از روابط عمومی آبفای استان، منصور کشاورزیان مدیر عامل شرکت بعنوان خطیب قبل از خطبه های نماز جمعه، در اولین جمعه هفته صرفه جویی( ۲۵ خرداد لغایت ۳۱ خرداد ماه ) به ایراد سخنرانی پرداخت و ضمن تشکر از ریاست ستاد ودست اندرکاران برگزاری نماز جمعه، در مورد تنش آبی استان و لزوم مدیریت مصرف بهینه آب شرب در استان سمنان تاکید کرد.

در ادامه مدیر عامل شرکت تصریح کرد: اقلیم آب و هوایی دستخوش تغییرات در جهان و در کشور ما شده است به گونه ای که در تابستان وضعیت اقلیمی زمستان را تجربه می کنیم و در زمستان وضعیت اقلیمی بهار و تابستان را تجربه می کنیم.

وی اظهار داشت : اکثر نزولات جوی ما تبدیل به باران شده است و آن هم از نوع سیل آسا که عموما منجر به صدمه زدن به تاسیسات و مزارع و اموال می شود و پیش بینی می شود امسال شاهد تابستان گرم خواهیم بود.با این تغییرات اقلیمی آنچه که در دسترس عموم قرار دارد چیزی در حدود ۱۳۰-۱۴۰ میلیارد متر مکعب متوسط بارش در کل کشور می باشد ولی در استان سمنان که ششمین استان پهناور کشور هست آب در دسترس استان چیزی حدود یک الی یک و نیم درصد که متوسط حدود ۱،۱۰۰الی۱،۲۰۰ میلیون متر مکعب در استان پهناور ما وجود دارد و بارش های استان منجر به تلخی و تبخیر میگردد که باز هم آب شرب در دسترس کمتر از آن می گردد.

کشاورزیان افزود: طبق بررسی های انجام شده از سوی هواشناسی، امسال استان ما جز اولین استان های خشک معرفی شده است.با وجود بارش هایی که در اوایل بهار صورت پذیرفت اما متاسفانه الگوهای بارش مناسبی نبوده و درواقع کمکی به منابع آبی ما نکرده است و با کاهش تامین منابع آب روبرو شده و هستیم.

وی تاکید کرد :در حدود ۹۰ درصد منابع آب در بخش کشاورزی و سه درصد در صنعت و ۷ درصد برای آب شرب مصرف می شود و لیکن این محدودیت از نظر کیفی کار را دشوار می سازد. در حدود ۸۰ درصد از منابع زیرزمینی در استان صرف استفاده جهت آب شرب می گردد شهر سمنان از چشمه روزیه با ۲۹۰ لیتر آبدهی استفاده می گردد.و ما شاهد کاهش سطح آب های زیرزمینی هستیم در حال حاضر در شهر سمنان متوسط برداشت از چاه های زیرزمینی چیزی حدود ۲۵۰ الی ۳۰۰ متر هست که منجر به فرونشست زمین در مناطق جنوبی شهر سمنان شده است. همچنین در دیگر شهرهای استان هم شاهد چنین روندی هستیم. که این فرونشست ها خود منجر به کاهش بیشتر ذخایر منابع آبی در سالهای آینده می گردد .

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان سمنان با بیان اینکه از ۲۵ خرداد تا ۳۱ خرداد به عنوان هفته صرفه جویی آب شرب نام گذاری شده است و از تمام شهروندان و عزیزان در سراسر استان اعم از شهر ها و روستاها در خواست نمود، رعایت مدیریت مصرف بهینه آب شرب را داشته باشند و خادمان خود را یاری نموده و از مصارف غیر ضروری اعم از شسشو و غیره … خودداری نمایند و تاکید کرد ، با ۱۵ درصد صرفه جویی در مصرف آب شرب غیر ضرور، بتوانیم از تنش آبی استان در فصل گرما عبور نمائیم

قابل ذکر است در میز خدمتی که در نماز جمعه برگزار گردیده بود تعدادی بروشور اصلاح الگوی مصرف به همراه کتاب پیرامون مباحث صرفه جویی، در بین نمازگزاران توزیع گردید.