بازگشت ۱۵۰۰ هکتار و ایمن سازی ۶۰۰۰ هکتار از اراضی کشور

بازدید کاروان راهیان پیشرفت از پروژه ساماندهی و ساحل بندی رود ارس

کاروان راهیان پیشرفت روز گذشته به ریاست استاندار آذربایجان شرقی از طرح‌های آبی مرزی استان در شهرستان‌های جلفا و خداآفرین و پروژه‌های ساماندهی و ساحل بندی رود ارس بازدید نمود.

به گزارش برقاب، کاروان راهیان پیشرفت روز گذشته به ریاست استاندار آذربایجان شرقی از طرح‌های آبی مرزی استان در شهرستان‌های جلفا و خداآفرین و پروژه‌های ساماندهی و ساحل بندی رود ارس بازدید نمود.
به گزارش روابط عمومی آب منطقه‌ای آذربایجان شرقی،«مالک رحمتی»، استاندار آذربایجان شرقی از پروژه عظیم ساماندهی رودخانه مرزی ارس که موجب آزادسازی ۱۵۰۰ هکتار از اراضی زیر آب رفته کشور به خاک ایران شده بود بازدید نمود.
«یوسف غفارزاده»، مدیرعامل آب منطقه آذربایجان شرقی در خصوص این پروژه مهم که در سطح کشور بی‌سابقه است، توضیح داد: پروژه‌های ساماندهی رودخانه مرزی ارس موجب ایمن سازی ۶۰۰۰ هکتار از اراضی در برابر سیلاب و بازگشت ۱۵۰۰ هکتار از اراضی زیر آب رفته کشور به خاک ایران شده که هم اکنون زیر کشت زارعین قرار دارد.
وی افزود: آزادسازی ۲۵ هکتار از اراضی زیر آب رفته اوزان و ایمن سازی ۵۰۰ هکتار از اراضی این محدوده نیز در دست اقدام است.
«علی آخوندزاده»، مدیر مهندسی رودخانه‌ها و سواحل آب منطقه آذربایجان شرقی نیز در این خصوص گفت: تغییرات جانبی بستر طبیعی رودخانه در اثر عواملی از جمله طغیان رودخانه‌ها در سیلاب‌های با دبی بالا، اراضی مجاور و بستر فعال رودخانه را مورد تهاجم قرار داده و با تغییر مسیر، بستر فعال رودخانه، موجب تخریب اراضی زراعی، مناطق مسکونی و جاده مرزی می‌شود. اجرای پروژه‌های ساماندهی رودخانه مرزی ارس ضمن ایمن سازی و تثبیت اراضی حاشیه رودخانه و جلوگیری از فرسایش خاک، موجبات حفظ و تثبیت جاده مرزی و اشتغال زایی برای مردم منطقه با افزایش اراضی زراعی و حمایت از مرز نشینان را فراهم می نماید.