بازتخصیص آب مورد نیاز صنعت با جایگزینی پساب

خط سبز آبرسان صنایع استان یزد به عنوان یکی از مهمترین طرح‌های انتقال پساب کشور که امکان انتقال ۱۵۰ لیتر بر ثانیه پساب به صنایع این استان را دارد، افتتاح و به بهره برداری رسید.

به گزارش برقاب: بازتخصیص آب مورد نیاز صنعت با جایگزینی پساب/طرح خط سبز آبرسان صنایع استان یزد افتتاح شد . “جواد محجوبی”گفت: به منظور تامین آب مورد نیاز صنایع استان یزد از طریق جایگزینی پساب، پروژه خط سبز آبرسان صنایع که در دست اقدام شرکت آب منطقه‌ای استان یزد قرار گرفته بود، پس از پایان یافتن مراحل اجرایی به بهره‌برداری رسید.
رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای یزد، هدف از اجرای این پروژه را بازتخصیص آب مورد نیاز صنعت از طریق جایگزینی پساب با آب کیفی در اختیار صنایع عنوان کرد و افزود: در راستای اجرایی شدن بند “ع” تبصره هشت قانون بودجه سال ۱۴۰۲، وزارت نیرو مکلف است آب کیفی در اختیار صنایع را با آب غیرمتعارف مانند پساب و آب دریا جایگزین کند.
محجوبی با اشاره به مشارکت شرکت تولید نیروی برق منطقه شرق و شرکت سهامی آب منطقه‌ای در این پروژه خاطرنشان کرد: عملیات اجرایی این پروژه شامل احداث یک باب مخزن بتنی به حجم ۲۰۰۰ مترمکعب و اجرای خط لوله GRP به طول ۲۲ کیلومتر با قطر ۵۰۰ میلیمتر است.
محجوبی با بیان اینکه هزینه اجرای عملیات این پروژه مبلغی بالغ بر ۸۵  میلیارد تومان است، ابراز کرد: با بهره برداری از این پروژه در مجموع امکان انتقال ۱۵۰ لیتر بر ثانبه پساب وجود دارد.
رئیس هیئت مدیره شرکت آب منطقه‌ای یزد با اشاره به اینکه این طرح یکی از  پروژه‌های سند یزد نوین است، گفت: این پروژه از مهمترین طرح‌های پساب کشور محسوب می‌شود که پنج نقطه شامل نیروگاه سیکل ترکیبی، شهرک صنعتی فولاد، شهرک صنعتی یزد و شهرک‌های صنعتی جهان آباد و حاجی آباد میبد را در آینده تحت پوشش قرار می‌دهد.
محجوبی در پایان گفت: خط سبز آبرسان صنایع از جمله طرح‌های مصوب سند سازگاری با کم آبی و تعدیل مشکلات کم آبی استان یزد است که در راستای مدیریت مصرف آب شرب و صنعت به تصویب رسیده است.