بارندگی‌های بهاری ، آورده‌ای خوب برای سدهای چهارگانه ایلام

به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای استان ایلام به نقل از خبرگزاری ایرنا، در حالی که سدهای استان در سال‌های اخیر به دلیل عدم ورودی مناسب آب با مشکلات زیادی مواجه بوده و میزان حجم سدها روز به روز پائین می آمد، بارندگی‌های بهاری به ویژه در اردیبهشت ماه امسال جان دوباره به این سدها داده و آنها را سیراب کرده است.

سد مخزنی دویرج دهلران سرریز کرد

به گزارش برقاب، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان ایلام گفت: در پی بارش های بهاری سد مخزنی دویرج دهلران سرریز کرد.

“صادق علیمرادی” افزود:سد مخرنی دویرج با حجم مخزن ۲۰۵ میلیون مترمکعب به منظور تأمین آب کشاورزی و صنعت شهرستان و همچنین مهار سیلاب‌های رودخانه دویرج احداث شده است.

وی تصریح کرد: این سد در ۱۳ کیلومتری شمال شرق شهر موسیان از توابع شهرستان دهلران بر روی رودخانه “دویرج” واقع در جنوب غرب استان ایلام قرار دارد.

ظرفیت سد ایلام(چم گردلان) تکمیل است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام با اشاره به حجم کنونی سد ایلام، یادآور شد: ظرفیت کنونی سد ایلام ۶۳.۷ میلیون مترمکعب بوده که در حال حاضر ظرفیت آن تکمیل و پر شده است.

علیمرادی گفت: با توجه به تکمیل ۱۰۰ درصدی ظرفیت سد مخزنی ایلام و سرریز شدن آن، شرکت آب منطقه ای ایلام به منظور مدیریت کیفی مخزن سد و همچنین ایجاد ظرفیت کافی جهت مستهلک کردن سیلاب‌های احتمالی ناشی از بارش‌های بهاری، بخشی از آب با کیفیت پایین، در کف مخزن را از طریق دریچه تخلیه کننده تحتانی سد رهاسازی کرد.

حجم سدهای چهارگانه ایلام ۲۹۷ میلیون مترمکعب است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان ایلام گفت: حجم کنونی آب پشت سدهای چهارگانه این استان با توجه به بارش‌های چند روز گذشته به ۲۹۷.۳ میلیون متر مکعب رسیده است.

علیمرادی با اشاره به آخرین وضعیت ذخایر آب سدهای چهارگانه استان، اظهار کرد: حجم کلی سد “دویرج” دهلران ۲۰۳ میلیون مترمکعب بوده که در حال حاضر ۲۰۰ میلیون متر مکعب از حجم آب این سد پُر است.

وی افزود: سد دویریج دهلران پنج شنبه هفته گذشته سرریز کرد و بخشی از آب تخلیه و رهاسازی شده است.

سدهای کنگیر و گلال در آستانه سرریز شدن

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای ایلام بیان کرد: حجم سد کنگیر ایوان نیز در تراز نرمال ۱۹ میلیون مترمکعب بوده که تاکنون ۱۷ میلیون مترمکعب معادل ۸۹ درصد حجم آن پر شده است.

وی در خصوص وضعیت سد گلال نیز خاطرنشان کرد: این سد نیز در تراز نرمال ۱۹ میلیون متر مکعب بوده که حجم کنونی آن ۱۶.۶ میلیون مترمکعب معادل ۸۶ درصد است.

علیمرادی در پایان خاطرنشان ساخت: بارش‌های بهاری از ابتدای سال جاری تا کنون، نقش مهمی در راستای افزایش ذخیره آب در پشت در سدهای این استان داشته است.