ایجاد 10 درصد ظرفیت مصرف در بخش های مولد صنعتی

به گزارش دفتر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی، 85 تا 88 درصد مشترکین برق در کشور و همچنین در خراسان شمالی در بخش خانگی هستند که با اجرای طرح برق امید و اصلاح الگوی مصرف انتظار می رود 10 درصد ظرفیت مصرف به بخش های مولد در حوزه صنعت ایجاد شود. مدیر […]

به گزارش دفتر روابط عمومی شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی، 85 تا 88 درصد مشترکین برق در کشور و همچنین در خراسان شمالی در بخش خانگی هستند که با اجرای طرح برق امید و اصلاح الگوی مصرف انتظار می رود 10 درصد ظرفیت مصرف به بخش های مولد در حوزه صنعت ایجاد شود.

مدیر عامل شرکت توزیع نیروی برق خراسان شمالی با بیان این مطلب اظهارکرد: با توجه به تعداد مشترکان در این بخش و میزان مصرف برق به ویژه در ایام پیک بار که عمده فشار در این زمان ناشی از مصارف سرمایشی است و بین 55 تا 60 درصد آن در بخش تعرفه خانگی است، وزارت نیرو بر آن شد تا با برنامه ریزی منسجم، روی این مصارف خانگی تمرکز کند و بتواند با اجرای این برنامه ها ذخیره مصرفی ایجاد کند تا این ذخایر به سمت تولید، تعرفه صنعتی و کشاورزی هدایت شود. مهندس«علیرضا صبوری» خاطرنشان کرد: با اجرای طرح برق امید که در راستای اصلاح الگوی مصرف مشترکان است، 10 درصد ظرفیت در صنعت برق در بخش های مولد ایجاد می شود که منافع آن به کل کشور می رسد.

وی با اشاره به لزوم اصلاح مصرف برق در اجرای طرح برق امید، به ذکر هزینه های بالای تولید و فروش برق نیز پرداخت و توضیح داد: برق تولیدی از بورس خریداری می شود و بهای تمام شده آن برای صنعت برق 130 تومان به ازای هر کیلووات ساعت است در حالی که به مبلغ 70 تومان به مشترکین عرضه می شود و در حال حاضر نیز بهای خرید برق در کشور بدون لحاظ کردن هزینه سوخت، 300 تومان در هر کیلووات ساعت است.

به گفته وی همه ساله 61 هزار میلیارد تومان در مجموعه صنعت برق، صرف سرمایه گذاری، تولید، انتقال و توزیع می شود تا بتوانیم از پیک موفق عبور کنیم. وی افزود: برای آن که بتوانیم این بار فشار مالی را کمی متوازن کنیم، همه ساله درصنعت برق طرح هایی با عنوان طرح هایی مدیریت مصرف و تفاهم نامه هایی برای همکاری مشترکین در تعرفه های عمومی، کشاورزی و صنعتی منعقد می شود تا بتوانیم با همکاری مشترکین شرایط پیک را بهتر و بدون اعمال خاموشی پشت سر بگذاریم. وی ادامه داد: در سال جاری حدود 5 هزار و 900 مگاوات انرژی از محل همکاری مشترکین در تعرفه های مختلف در شرایط پیک اتفاق افتاد و باعث شد پیک بار سال 99 را در تابستان بدون اعمال خاموشی خواسته در کشور پشت سر بگذاریم. وی ابراز امیدواری کرد: امیدواریم با مجموعه فعالیت ها و تدابیر اتخاذ شده در اجرای طرح برق امید، 15 درصد از کل سبد مصرفی تعرفه خانگی را کاهش دهیم و این به آن معناست که به همین میزان، ظرفیت برای مصرف صنعتی و کشاورزی در استان ایجاد کنیم تا تولید و اشتغال رونق یابد.