ایجاد تحول دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت برق با تدوین ۲۴ برنامه

معاون هماهنگی توزیع توانیر در مراسم افتتاحیه نخستین پویش #هرهفته_ الف_ب _ایران با مروری بر برنامه های بخش توزیع برق گفت: در دوسال گذشته با تدوین ۲۴ برنامه، به دنبال ایجاد تحول دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت برق بودیم. غلامعلی رخشانی مهر که در مراسم افتتاحیه نخستین پویش #هرهفته_ الف_ب _ایران و بهره برداری ۵ […]

معاون هماهنگی توزیع توانیر در مراسم افتتاحیه نخستین پویش #هرهفته_ الف_ب _ایران با مروری بر برنامه های بخش توزیع برق گفت: در دوسال گذشته با تدوین ۲۴ برنامه، به دنبال ایجاد تحول دیجیتال و هوشمندسازی در صنعت برق بودیم.

غلامعلی رخشانی مهر که در مراسم افتتاحیه نخستین پویش #هرهفته_ الف_ب _ایران و بهره برداری ۵ طرح بزرگ توزیع برق کشور که در قالب ۸ هزار و  ۱۴۲ پروژه پروژه توسعه، احداث، اصلاح و بهینه سازی شبکه برق  اجرایی شده بود، در خصوص چرایی و ضرورت اجرای تحول دیجیتال و هوشمندسازی گفت: اقتصاد یارانه ای برق، محدودیت منابع مالی و کاهش سرمایه گذاری جهت توسعه زیرساخت های صنعت برق باعث شد تا به دنبال کاهش هزینه های تمام شده طرح ها و هزینه های جاری باشیم.

رخشانی مهر با بیان این که نیازصنعت برق برای ارتباط دوسویه با مخاطبان و مشترکان خود نیز از دیگر دلایل حرکت به این سمت بود، خاطرنشان کرد: تنها راه رسیدن به این مهم هوشمندسازی صنعت برق و ایجاد تحول دیجیتال بود که به همین دلیل  در دوسال گذشته با تدوین ۲۴ برنامه، برای دستیابی به این هدف حرکت کردیم.
معاون هماهنگی توزیع توانیر اظهار داشت:  برنامه های مذکور در قالب ۵ محور شامل، بهبود حاکمیت شرکتی و ارتقای سلامت اداری ، تاب آوری و افزایش قابلیت اطمینان، مدیریت انرژی، مدیریت هوشمند ارتباط با مشتریان و اصلاح اقتصاد صنعت توزیع برق تقسیم بندی و برای هرکدام مجری جداگانه ای تعیین و ماموریت های ویژه ای به شرکت های توزیع ابلاغ شد.
رخشانی مهر اضافه کرد: هم اکنون شاهد اجرای ۱۰۰ درصدی ۱۲ برنامه از میان برنامه های مذکور هستیم و دیگر برنامه ها نیز به زودی به صورت کامل اجرایی و پیاده سازی خواهد شد.
معاون هماهنگی توزیع توانیر در عین حال با اشاره به این که امروز از  دست اندرکاران طرح های ساز و کاری  تحول دیجیتال و هوشمندسازی صنعت برق تقدیر خواهد شد، افزود: از آنجا که فاصله شرکت ها در اجرا و پیاده سازی برنامه های مذکور بسیار کم بود، با تشکیل باشگاه ۱۰ تایی ها، ۱۰ شرکت نخست در هر برنامه  مشخص شدند.
رخشانی مهر از قبض سبز، توسعه خدمات غیرحضوری، هوشمندسازی مراکز اتفاقات (طرح هما)، توسعه سامانه نظارت مکانیزه طرح ها (طرح سنم) ، توسعه سامانه چاوش (چشم انداز اصلاح ولتاژ شبکه)، کاهش تلفات شبکه توزیع برق به کمتر از ۹.۷ درصد، تدوین برنامه های ۰۹۸ و برنامه های ۰۹۹ را از جمله این برنامه ها عنوان کرد و افزود: راه اندازی مرکز ملی پایش صنعت برق، مرکز ملی پایش کنتورهای هوشمند کشور،سامانه پوشش های بیمه ای در صنعت توزیع برق و جایگزینی شبکه فرسوده مسی با کابل خودنگهدار از دیگر برنامه هایی است که هم اکنون به صورت کامل اجرا شده و در هر برنامه نیز ۱۰ شرکت اول شناسایی شده اند.