رئیس مرکز بین‌الملل وزارت نیرو در نشست خبری پروژه اومااویا‌ی سریلانکا:

«اومااویا»؛ پروژه بزرگ حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران

رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو از افتتاح پروژه چند منظوره اومااویا با حضور مقامات ارشد دو کشور ایران و سریلانکا خبر داد و گفت: ظرفیت صادرات خدمات فنی – مهندسی صنعت آب و برق در سال گذشته 600 میلیون دلار بوده است؛ البته توان صادرات در این بخش 5 میلیارد دلار است اما در شرایط حاضر این امکان میسر نشده است.

«اومااویا»؛ پروژه بزرگ حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران به زودی در سریلانکا افتتاح می‌شود

به گزارش برقاب، پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، “مجتبی اکبری” امروز سه‌شنبه، ۲۸ فروردین در نشست خبری بهره‌برداری از پروژه چند منظوره «اومااویا» در سریلانکا با بیان اینکه در اردیبهشت امسال اتفاق‌های خوبی در حوزه دیپلماسی وزارت نیرو رخ خواهد داد و اخبار آن اعلام می‌شود، گفت: پروژه چند منظوره اومااویا با حضور مقامات ارشد دو کشور ایران و سریلانکا به زودی به طور رسمی افتتاح می‌شود.
وی با بیان اینکه شرکت فراب در کشور سریلانکا از سال‌های گذشته پروژه بزرگ و چندمنظوره اومااویا را آغاز کرده است، ادامه داد: پروژه سد و نیروگاه اومااویا یکی از بزرگترین پروژه‌های کشور سریلانکا است و ۴۰۰ مهندس ایرانی در حوزه صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران در این پروژه فعال بوده‌اند.
اکبری یادآور شد: همچنین سال‌ها پیش، پروژه برق رسانی به ۱۰۰۰روستا به همت متخصصان ایرانی توسط یک شرکت داخلی در سریلانکا آغاز و در سال ۱۳۹۲ به اتمام رسید. نکته مهم این است که روستاهای این کشور به صورت پراکنده است و فرآیند برق رسانی را با دشواری و پیچیدگی روبرو می‌کند، اما شرکت فراب با اتکا با توان مهندسان ایرانی در حوزه سدسازی، نیروگاه‌سازی و برق‌رسانی بسیار در این باره موفق ظاهر شد.
رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو در ادامه به نظر مساعد و موافق رئیس جمهور و نخست وزیر کشور سریلانکا در پی فعالیت مهندسان ایرانی برای پیشبرد پروژه‌های مهم صنعت آب و برق اشاره کرد و بیان داشت: اعتبار پیشبرد پروژه اومااویا به میزان ۵۰۰ میلیون دلار توسط دولت سریلانکا تامین شد.
اکبری همچنین اظهار کرد: در شمال کشور عراق نیز شرکت فراب، پروژه‌ دیگری را در دست اقدام دارد و در ماه‌های آینده، افتتاح و به بهره‌برداری خواهد رسید.
وی با بیان اینکه صادرات خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق ایران هم‌اکنون در بیش از ۱۸ کشور دنیا در حال انجام است، اضافه کرد: راهبرد دولت سیزدهم با تاکید بر این نکته لحاظ شده است که در حوزه دیپلماسی اقتصادی طی ۴ تا ۵ سال آینده بیش از ۵ میلیارد دلار واردات ارز به کشور صورت گیرد.
اکبری یادآور شد: صادرات خدمات فنی – مهندسی صنعت آب و برق در سال گذشته ۶۰۰ میلیون دلار بوده است؛ البته توان صادرات در این بخش ۵ میلیارد دلار است اما در شرایط حاضر این امکان میسر نشده است. در عین حال هم اکنون ۷۰ درصد صادرات خدمات فنی و مهندسی کشور مربوط به صنعت آب و برق است
رئیس مرکز بین‌الملل و هماهنگی دیپلماسی وزارت نیرو در ادامه از پیشبرد پروژه‌ای با همکاری پژوهشگاه نیرو و شرکت‌های منطقه درحوزه ساخت و فروش تجهیزات صنعت آب و برق خبر داد.
اکبری در پایان خاطرنشان کرد: مطالعات احداث مزرعه انرژی خورشیدی توسط متخصصان ایرانی در کشور سریلانکا آغاز شده است و شاهد برقراری رایزنی‌ها در این باره هستیم.
وی با بیان این که هم‌اکنون برگزاری پنج کمیسیون مشترک اعم از سریلانکا، قطر، الجزیره، اسلونی، و تاجیکستان در دستور کاراست، افزود: هدف از تشکیل این کمسیون‌های مشترک همکاری‌های اقتصادی برنامه‌ریزی به منظور توسعه حجم مبادلات حوزه اقتصادی و ارائه خدمات فنی – مهندسی است و درکشورهایی چون تاجیکستان، سریلانکا، قطر، عراق و حوزه افریقا در حال پیشبرد امور هستیم.