انسداد ۷۵ حلقه چاه غیر مجاز در شهرستان بوئین زهرا استان قزوین

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین گفت: تعداد 75 حلقه چاه غیرمجاز در شهرستان بوئین زهرا طی سال گذشته پر و مسلوب المنفعه شد.

به ‌گزارش برقاب به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه ای قزوین منصور ستوده مدیرعامل این شرکت با اعلام این خبر گفت: حفظ و حراست از منابع آب زیرزمینی یکی از مهمترین وظایف ما در استان می باشد چرا که برداشت های غیر مجاز از سفره های آب زیرزمینی سبب پایین رفتن سطح این سفره می شود که این موضوع می تواند تبعات مخربی از جمله افزایش سطح فرونشست، کاهش کیفیت و کمیت منابع آبی استان و… را به همراه داشته باشد.

 

وی ادامه داد: در همین خصوص و در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی در شهرستان بوئین زهرا طی سال گذشته با همکاری دستگاه قضایی و نیروی انتظامی، توسط گروه انسداد شرکت آب منطقه ای قزوین با همکاری مامور ماده ۳۰ این شهرستان ضمن توقیف ۵ دستگاه ادوات حفاری غیر مجاز، ۷۵ حلقه چاه غیر مجاز فرم ۵ با دبی مجموع ۳.۲۳ میلیون متر مکعب در سال مسدود و ۶ حلقه چاه غیر مجاز نیز پلمپ گردید و این اقدامات تا پر شدن کلیه چاه های غیر مجاز چاه های شهرستان با جدیت ادامه خواهد یافت.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای با اشاره به تغییر اقلیم و لزوم سازگاری با شرایط کم آبی در استان اظهار داشت: نصب کنتورهای هوشمند جهت مدیریت مصرف و صرفه جویی در میزان استفاده از منابع آبی از جمله اقداماتی است که بهره برداران می توانند بدین وسیله ضمن همکاری با شرکت آب منطقه ای به احیاء دشت قزوین نیز کمک نمایند.

 

ستوده افزود: در همین راستا طی سال گذشته تعداد ۲۲۸ دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های مجاز شهرستان بوئین زهرا نصب گردیده است.

 

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین همچنین اظهار داشت: آزاد سازی بستر و حریم رودخانه های استان از دیگر برنامه های کاری این شرکت می باشد که در همین خصوص طی سال ۱۴۰۱حدود یک هکتار از بستر رودخانه رودخانه آراسنج در شهرستان بوئین زهرا جهت عبور ایمن سیلاب بازگشایی شده است.

 

ستوده در پایان یادآور شد: شرکت آب منطقه ای در چارچوب قوانین و مقررات با کمک گروه های گشت و بازرسی ضمن شناسایی تخلفات در حوزه منابع آب های سطحی و زیرزمینی با هرگونه تخلف در این حوزه برخورد قانونی خواهد نمود