انسداد 38 حلقه چاه غیرمجاز در استان از ابتدای امسال

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی گفت: 38 حلقه چاه غیرمجاز در 9 ماه نخست سال جاری در دشت های استان پر و مسلوب المنفعه شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی،”سید سعید پورجعفر” با اعلام این خبر، اظهار داشت: در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی منابع آب زیرزمینی و با هدف حفاظت و صیانت از منابع آب زیرزمینی و پایش اکییپ های گشت و بازرسی، در 9 ماهه نخست امسال 38 حلقه چاه غیرمجاز پر و مسلوب المنفعه شد.

وی افزود: افزود: بر کردن این چاه ها موجب صرفه جویی ۷۱ هزار و ۲۱۹ مترمکعب آب از آبخوان‌های استان شده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ چاه غیرمجاز عمیقی که توسط دستگاه حفاری شده باشد در استان وجود ندارد، خاطر نشان شد: میانگین عمق چاه های غیرمجاز شناسایی شده 10 متر می باشد که عمدتا در حاشیه رودخانه ها و با دبی بسیار کم حفر شده اند.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی افزود: با توجه به بحران آب در استان و برابر مقررات، با متخلفان و متجاوزین به منابع آب برخورد قانونی خواهد شد.

پور جعفر تاکید کرد: در راستای مدیریت و کنترل میزان برداشت از چاه های مجاز، از ابتدای سال جاری تا کنون تعداد 60 دستگاه کنتور هوشمند بر روی چاه های دارای پروانه بهره برداری نصب شده است.

وی افزود: در حال حاضر بیش از 90 درصد چاه های کشاورزی استان خراسان جنوبی به کنتور هوشمند آب و برق تجهیز شده اند.